Богдана КОСТЮК
Про екологічні проблеми урбаністичних центрів України, катастрофічну вирубку зелених насаджень у Києві написано чимало. Але влада продовжує робити свою справу, не переймаючись тими наслідками, які вдихатимуть унаслідок знищення «зелених легенів» столиці кияни за кілька років. А тим часом, більшість економічно розвинених європейських країн не просто «товаришує» з природою, а намагається «співпрацювати» з нею. Приклад - Швеція.
«Країна зелених технологій»
Природа шведам платить щедро: у центрі Стокгольма плавають білі лебеді, на річках і в озерах можна побачити неляканих риб, а у міських скверах на деревах живуть цілі покоління білочок і птахів...
Але до цієї картинної ідилії Швеція йшла досить довго. Так, на початку 1990-х економіка Швеції зіткнулася з глибокою рецесією. Саме тоді шведи почали активно інвестувати в розвиток біоенергетики: завдяки цьому, використання нафти для опалення багатоквартирних будинків знизилася з 80 до менш ніж 5 відсотків. Відтоді почалась ера шведської «екологічної свідомості»: енергозберігаючі технології, використання екологічно нешкідливих матеріалів у будівництві та раціональне використання природних ресурсів. Наприклад, дружніми до довкілля у самому лише Стокгольмі є третина таксі й половина житлових комплексів, будинків та офісних центрів. До того ж, у багатьох містах Швеції паркування «зелених авто» (які використовують етанол або біогаз) безкоштовне, а тим шведам, хто купив такий автомобіль, держава відшкодовує 1 тисячу євро.
High tech по-шведськи
На одній з околиць Стокгольму кілька десятиліть утворювалося велике промислове звалище, доки у 2004 році на його місці було зведено сучасний житловий масив Хамрбі Шестад. Одне із завдань масиву - завдавати якомога меншої шкоди довкіллю. При будівництві тут використано сучасні будівельні технології та матеріали, безпечні для природи і людини; сміття з будинків доставляється до розподільника автоматичною системою труб, що проходить під землею. Сортувальна ж станція сусідить з коледжем, тому повітря, яке рухає сміття, проходить потім через потужний фільтр. Частина відсортованого сміття спалюється, зігріваючи житловий масив, розповідає екс-посол Швеції в Україні проф. Оландер. Вельми просту (на перший погляд) систему очищення води за допомогою ультрафіолетового проміння розробила для нових житлових будинків і торговельних та офісних центрів шведська компанія Wallenius Water. Вартість системи для багатоквартирного будинку не перевищує 10 тисяч євро. Економні шведи - незалежно від соціального прошарку, фінансових статків - дійшли простого висновку: природа - це партнер, який дозволяє економити родинний бюджет, вільно дихати чистим повітрям тощо. Життя ж у гармонії з природою забезпечує їм справді високу якість життя.
Світлини Андрія Антоненка
|
Коментарі