Комітет із закордонних справ Європарламенту у четвер схвалив проект рекомендацій Раді ЄС, Єврокомісії та Європейській службі зовнішньополітичної діяльності щодо угоди про асоціацію з Україною.
Перед схваленням документу точилися запеклі дискусії, в тому числі і в українських ЗМІ. Що недивно: до проекту, підготовленого ще 18 липня, подали 164 поправки, що здається рекордом за всю історію відносин Україна-ЄС.
Головна причина такої активності - у внутрішньополітичній ситуації в Україні. Винесення вироку колишньому прем’єр-міністру Юлії Тимошенко, утримання під вартою низки інших опозиціонерів та представників колишнього уряду, згортання свободи ЗМІ – все це не могло не відбитися на позиції європейських депутатів. Саме тому серед поправок були і дуже критичні.
Парафування угоди - якнайскоріше
Втім, очікування песимістів у підсумку не виправдалися. Члени комітету вирішили, що, незважаючи на проблеми, які існують на сьогодні у внутрішньому житті України, угода про асоціацію має бути парафована якнайшвидше – бажано до кінця 2011 року.
Парафування – це здебільшого технічна процедура, яка означає, що обидві сторони погодилися з досягнутими домовленостями і не ініціюватимуть їхнього перегляду до набуття угодою чинності. Хоча це і є процедурним моментом, але зазвичай без парафування не буває подальшого підписання та ратифікації документу.
"Ми не виставили непотрібних умов. На цьому етапі ми говоримо про парафування угоди, однак, звичайно, парафування – це лише перший крок", - зазначив колишній голова делегації по зв’язках з Україною, депутат від Румунії Адріан Северин.
Його підтримав і нинішній голова делегації, поляк Павел Коваль: "Говорити зараз, що умовою парафування має бути серйозне реформування системи в Україні – це просто нереально". При цьому депутат додав, що, звичайно, якщо Україна хоче асоціації з ЄС – їй доведеться покращувати виборчу систему, підвищувати рівень захисту прав людини.
"І наскільки я розумію, українські політики усвідомлюють, що без цього не буде ратифікації угоди про асоціацію", - додав пан Коваль.
Є критика та стурбованість
Але не обійшлося і без критичних зауважень. Так, одна зі схвалених компромісних поправок передбачає "закликати президента та уряд України привести політичну, юридичну та адміністративну реальність в країні у відповідність з порядком денним асоціації і сприяти гарному управлінню та повазі до верховенства права, як фундаментальних принципів у відносинах між ЄС та Україною; забезпечити, щоб Юлії Тимошенко та іншим лідерам опозиції було дозволено здійснення права на повноцінну участь в політичному процесі, як зараз, так і під час наступних виборів в Україні".
У цьому зв’язку депутати згадали свою недавню досить критичну резолюцію від 27 жовтня щодо ситуації в Україні, зазначивши, що підписання угоди в наступному році та підготовка до її ратифікації мають відбутися тільки за умови, якщо заклики, висловлені в цьому документі, будуть почуті українською владою.
"Україна повинна рухатися до покращення верховенства права, інакше не буде остаточного підписання та ратифікації угоди", - так прокоментував сьогоднішню резолюцію автор поправки, що обумовлює схвалення угоди виконанням резолюції від 27 жовтня, німецький депутат від групи народних партій Ельмар Брок.
Низка ухвалених у четвер рекомендацій безпосередньо пов’язані з висловленою депутатами стурбованістю.
Так, комітет рекомендує надати Україні допомогу в здійсненні всебічної реформи судової системи з метою уникнення вибіркового використання правосуддя та гарантування незалежного, чесного, неупередженого та прозорого судового процесу, що, своєю чергою, має унеможливити використання судової системи для досягнення політичних цілей.
Депутати, навіть, запропонували створити спільний механізм із залученням експертів ЄС та Венеціанської комісії задля реалізації такої реформи. Крім того, в документі є рекомендація допомогти Києву в реформуванні Конституції та виборчого законодавства у відповідності до рекомендацій Венеціанської комісії.
Комітет хоче механізм призупинення угоди
Депутати підтримали ще одну поправку, запропоновану групою депутатів-"народників" на чолі з болгарином Андрієм Ковачевим. У ній йдеться про пропозицію розробити "чіткі запобіжні заходи та можливий механізм тимчасового призупинення дії всієї угоди про асоціацію на випадок, коли основні та фундаментальні принципи ігноруються або навмисно порушуються".
"З одного боку ці рекомендації дають відкриту можливість парафувати угоду, але, звичайно, є й багато стурбованості щодо розвитку ситуації в Україні. Якщо говорити про паралелі зі склянкою, яка напівповна чи напівпорожня, то я би сказав, що ця склянка наповнена сьогодні на третину, а на дві третини – порожня", - так охарактеризував схвалений проект рекомендацій депутат від групи Прогресивного Альянсу соціалістів та демократів, поляк Марек Сівець.
"Це - великий жест Європарламенту не в бік президента Віктора Януковича, але в напрямку українського суспільства", - своєю чергою зазначив депутат від Польщі Павел Залевські, який був співдоповідачем щодо економічної частини рекомендацій.
Українська влада загалом позитивно відреагувала на результати голосування. Представник України при ЄС Костянтин Єлисєєв, зокрема, зазначив, що "спроби жорстко обумовити парафування угоди про асоціацію внутрішніми процесами в Україні в рамках комітету Європарламенту провалилися".
Він висловив сподівання, що рекомендації будуть підтримані повним складом Європарламенту на сесії на початку грудня і враховані європейськими інституціями та членами ЄС. Найбільше ж задоволення дипломат висловив політичною підтримкою комітету парафування угоди про асоціацію до кінця року.
Можна припустити, що під час розгляду проекту в комітеті прагматизм взяв гору над емоціями окремих депутатів. Депутати Європарламенту, який має дорадчий голос у зовнішній політиці ЄС, намагаються тримати двері для України відкритими. Але, якщо ситуація в сфері прав людини не поліпшиться, а опозиціонери зможуть агітувати виборців лише з-за ґрат, депутатам може забракнути сил.
Джерело: Бі-бі-сі
|