У Представництві ЄС в Україні відбулось відкриття виставки, присвяченої Андрію Сахарову, та круглий стіл «Реформи у сфері прав людини: зміни заради змін або правила життя?»
У 2011 році виповнюється 53 роки від часу ухвалення Загальної декларації прав людини (Universal Declaration of Human Rights), а 10 грудня, за традицією, світ відзначає День захисту прав людини.
З цієї нагоди Високий представник ЄС із закордонних справ та політики безпеки Кетрін Ештон зазначила, що у цей день Європейський Союз віддає данину поваги тим, хто присвятив своє життя захисту основоположних прав людей по всьому світу. Цього року день прав людини фокусується на діяльності правозахисників, а також на ролі соціальних медіа, які можуть надати суттєву підтримку цій роботі й стати рушієм наближення змін на краще.
12 грудня 2011 року з нагоди Дня захисту прав людини, у Представництві ЄС в Україні відкрито виставку, присвячену Андрію Сахарову, та відбувся круглий стіл «Реформи у сфері прав людини: зміни заради змін або правила життя?».
У дискусії взяли участь експерти, представники профільних проектів, фінансованих ЄС, державних інституцій, громадських організацій та ЗМІ. Виставку «Андрій Сахаров: тривога та надія» (Andrei D. Sakharov: Alarm and Hope) відкрив Голова Представництва ЄС в Україні, Посол Жозе Мануел Пінту Тейшера. З 14 грудня по 14 січня з виставкою можна буде ознайомитися в Інформаційному центрі ЄС при Інституті Міжнародних відносин Київського Національного університету ім. Т. Г. Шевченка.
Учасники круглого столу обговорили питання реформування судової влади (судочинства), Закон про громадські організації в Україні та роль комунікацій у формуванні правової свідомості й відповідальності суспільства, а також значення підтримки процесів демократизації в Україні з боку ЄС. Наголошувалося, що Європейський Союз підтримує проекти у сфері зміцнення демократії і прав людини в Україні в рамках програм Європейського інструменту з питань демократії та прав людини (ЄІДПЛ).
Інформаційна довідка:
Мобільна виставка «Андрій Сахаров: тривога та надія» (Andrei D. Sakharov: Alarm and Hope), присвячена пам’яті академіка, лауреата Нобелівської премії миру, правозахисника Андрія Сахарова (1921–1989). Експозиція розповідає про діяльність видатного суспільного діяча, який виступав за визнання цінності прав людини як одного з базових принципів сучасної цивілізації.
Виставку підготовлено за підтримки Комісара Ради Європи з прав людини Томаса Хаммарберга. Експозиція була урочисто відкрита в грудні 2009 року, потім її було представлено у Стокгольмі, Гельсінкі, Парижі, Варшаві, Лісабоні, Москві, Единбурзі та інших європейських містах. 12 грудня 2011 року виставку відкрито у Києві.
Європейський інструмент з питань демократії та прав людини (ЄІДПЛ) створений задля того, аби допомогти громадянському суспільству у різних країнах світу стати ефективною рушійною силою при проведенні політичних реформ і в захисті прав людини. Ключовим аспектом програми ЄІДПЛ є можливість надавати допомогу без необхідності отримувати згоду від урядів інших країн. Як наслідок, ЄІДПЛ може працювати над непростими та контроверсійними політичними питаннями, застосовуючи інноваційні підходи, та напряму співпрацювати з місцевими організаціями громадянського суспільства, яким важливо зберегти свою незалежність від державних органів. Все це забезпечує гнучкість та додаткові можливості реагувати на виклики у середовищах, які постійно змінюються.
Основні завдання ЄІДПЛ полягають в наступному:
· Дотримання прав людини та основних свобод в країнах та регіонах, де вони піддаються найбільшій небезпеці;
· Посилення ролі громадянського суспільства у просуванні прав людини та реалізації демократичних перетворень, підтримка процесів мирного врегулювання інтересів різних груп населення та підвищення участі та представництва громадян у політичному житті країни;
· Підтримка проведення проектів з прав людини і зміцнення демократії в галузях, що включені до Рекомендацій ЄС з прав людини, включаючи такі питання як діалог з прав людини, захист правозахисників, смертна кара, запобігання тортур, діти у збройних конфліктах, права дітей, боротьба з насильством проти жінок і дівчат і всіма формами дискримінації проти них, міжнародне гуманітарне право, а також питання, що будуть включені до майбутніх Рекомендацій ЄС;
· Підтримка та зміцнення міжнародних і регіональних механізмів щодо захисту прав людини, правосуддя, верховенства права та демократизації суспільства;
· Посилення надійності та прозорості демократичних виборчих процесів, зокрема за допомогою спостереження за проведенням виборів.
ЄІДПЛ може надавати підтримку групам або окремим особам-представникам громадянського суспільства, які працюють в галузі захисту демократичних цінностей, а також міждержавним організаціям, які відповідають за дотримання міжнародних механізмів захисту прав людини. Фінансування в рамках ЄІДПЛ доповнює інші інструменти та засоби, які використовує Європейський Союз в рамках своєї політики в сфері демократизації та прав людини. Такі засоби включають політичний діалог, дипломатію та різні механізми технічної та фінансової співпраці, як наприклад Європейський інструмент сусідства та партнерства, через який фінансуються двосторонні програми співпраці в Україні.
На період 2007–2013 років загальний бюджет ЄІДПЛ складає 1 104 мільйони євро (приблизно 157 мільйонів на рік, включно з програмами спостережень за виборами), що розподіляється на основі конкурсів проектів. На даний момент, в рамках ЄІДПЛ фінансується понад 1 200 проектів у більше ніж 100 країнах світу.
Починаючи з 2011 року, щорічний бюджет конкурсів проектів ЄІДПЛ для України складає 1 200 000 євро, що вдвічі перевищує суми, які надавалася у 2007–2010 роках. Надані гранти знаходяться в межах від 10 000 до 300 000 євро на проекти, які можуть тривати від 1 до 3 років. Приклади таких проектів, які тривають зараз або нещодавно завершилися, наведені нижче.
Перелік реалізованих та чинних проектів Європейської ініціативи у сфері зміцнення демократії і прав людини в Україні
1. Створення національної системи протидії насильству та жорстокому поводженню в Україні
Метою проекту є створення національної системи протидії насильству та жорстокому поводженню в Україні; започаткування конструктивної співпраці між громадянським суспільством та державою з метою боротьби з насильством; підвищення можливостей громадянського суспільства впливати на державну політику у сфері протидії насильству. Проект реалізується у чотирьох напрямках: законодавчий аналіз та визначення політичного курсу; зміцнення всеукраїнської мережі, завданням якої є протидія насильству; створення системи юридичної допомоги жертвам насильства та жорстокого поводження; дії, спрямовані на підвищення рівня знань суддів, працівників правоохоронних органів, прокуратури та пенітенціарних закладів щодо проблеми насильства; відповідна робота з юристами, активістами боротьби за права людини та журналістами.
Бенефіціар: Харківська правозахисна група (Харків, Україна)
Веб-сайт: www.khpg.org
Контактна особа: Євген Захаров
Тривалість проекту: 36 місяців (завершується у грудні 2011)
2. Громадська ініціатива з захисту економічних і громадських прав громадян
Метою проекту було просування економічних та соціальних прав сільського населення у сфері земельних правовідносин та використання природних ресурсів, а також залучення територіальних громад до управління процесом планування територій на місцевому рівні. Проект підтримував громадянські ініціативи, спрямовані на підвищення впливу громадськості на політику органів самоврядування щодо планування та розвитку територій місцевих громад. Проект було запроваджено у Тернопільській, Хмельницькій і Одеській областях.
Бенефіціар: «Творчий центр ТЦК» (Київ, Україна)
Веб-сайт: http://ccc-tck.org.ua/
Контактна особа: Володимир Купрій
Тривалість проекту: 26 місяців (завершився у травні 2011)
3. Програма захисту прав дитини
Метою проекту була підтримка та захист прав соціальних сиріт у Донецькій та Луганській областях. Серед цілей першочергового значення було відкриття правозахисних центрів та навчання керівників неурядових організацій і працівників державних закладів у справах дітей та молоді, метою якого було підвищення обізнаності щодо захисту прав людини.
Бенефіціар: Молодіжна організація «M.ART.IN-Клуб» (Донецьк, Україна)
Веб-сайт: http://www.martin-club.org/
Контактна особа: Вікторія Федорова
Тривалість проекту: 24 місяці (завершився у березні 2011)
4. Право дитини на вимогу
Метою проекту був захист прав та інтересів дитини в рамках запровадження державної сімейної політики у Херсоні; особлива увага приділялася підтримці та допомозі при влаштуванні дітей у прийомні сім’ї та в дитячі будинки сімейного типу.
Бенефіціар: Молодіжна організація «Нове покоління» (Херсон, Україна)
Веб-сайт: http://www.youthspace.org.ua
Контактна особа: Наталія Черемошенцева
Тривалість проекту: 24 місяці (завершився у травні 2011)
5. Національні меншини у національній історії України
Метою проекту є сприяння суспільному обговоренню переосмислення ролі історії в пост-комуністичному суспільстві і визначення нових можливостей побудови багатокультурного іміджу українського суспільства на засадах європейського демократичного підходу до освіти.
Бенефіціар: Всеукраїнська асоціація викладачів історії та суспільних дисциплін «Нова доба» (Львів, Україна)
Веб-сайт: http://www.novadoba.org.ua/
Контактна особа: Петро Кендзор
Тривалість проекту: 24 місяці (до квітня 2012)
6. Громадянин і держава: розвиток партнерства для ефективного урядування в Україні
Метою проекту є підвищення політичної прозорості та відповідального управління в Україні шляхом «оздоровлення» політичних та стратегічних процесів на місцевому та державному рівнях, а також посилення контролю громадянами діяльності обраних представників державної влади у Донецькій та Луганській областях.
Бенефіціар: Британська рада в Україні (Київ, Україна) у співпраці з Агентством для законодавчих ініціатив (Київ, Україна) та Асоціацією «Соціально-економічні Стратегії та Партнерства» (Донецьк, Україна)
Веб-сайт: http://www.britishcouncil.org/uk/ukraine-projects-citizen-and-state.htm і http://www.parliament.org.ua/
Контактна особа: Наталія Василюк (Британська рада в Україні)
Тривалість проекту: 24 місяці (до вересня 2012)
7. Посилення ролі громадськості у розв’язанні місцевих соціальних питань
Метою проекту є посилення ролі громадськості у формуванні та впровадженні стратегій соціальної політики на місцях, шляхом активізації та налагодження механізмів спільного з органами місцевого самоврядування та виконавчої влади прийняття рішень. Основні напрямки діяльності: навчання представників органів місцевого самоврядування, виконавчої влади, соціальних установ, неурядових організацій, членів громади щодо впровадження ефективних механізмів спільного прийняття рішень на рівні громади; запровадження механізму для ефективної регіональної міжгалузевої співпраці між різними секторами громади для створення сприятливих умов для розвитку стратегій соціальної політики на місцях; популяризація серед громадськості концепції ефективного використання самоврядувального потенціалу, його соціальних ресурсів у вирішенні питань власного життєзабезпечення.
Бенефіціар: Всеукраїнська благодійна організація «Український фонд «Благополуччя дітей» (Київ, Україна)
Веб-сайт: http://childfund.org.ua/
Контактна особа: Віталій Головатий
Тривалість проекту: 30 місяців (до червня 2013)
8. Сприяння участі громадян у процесах реформування в Україні в рамках Європейської політики добросусідства
Метою проекту є посилення спроб європейської інтеграції України шляхом відповідального виконання своїх зобов’язань перед інституціями Європейського Союзу. Першочерговим завданням є посилення громадського контролю за виконанням урядом своїх обов’язків у рамках Європейської політики добросусідства в Україні шляхом ведення політичного діалогу та реформування відповідних політик у сфері демократії, верховенства права та захисту прав людини.
Бенефіціар: Європейське партнерство за демократію (Бельгія) у співпраці з Громадською мережею «Опора» (Київ, Україна)
Веб-сайт: http://www.epd.eu/ and www.opora.org.ua
Контактні особи: Клара Вегер (Klara Weger) (Європейське партнерство за демократію) та Ольга Айвазовська («Опора»)
Тривалість проекту: 21 місяць (до вересня 2012)
9. Підвищення спроможності організацій громадянського суспільства у сфері представлення інтересів, захисту прав та впливу на формування і реалізацію державної політики в Україні
Метою проекту є захист і просування економічних і соціальних прав громадян у сфері реформування земельних відносин, прав власності і користування природними ресурсами, а також прав у сфері зайнятості та працевлаштування шляхом посилення здатності організацій громадянського суспільства вести кампанії, спрямовані на захист цих прав, та підвищення впливу громадянського суспільства на розробку на запровадження механізмів соціальної політики.
Бенефіціар: ГО «Жіночий інформаційно-координаційний центр» (Дніпропетровськ, Україна)
Веб-сайт: http://dwicc.org.ua/
Контактна особа: Ганна Войніч
Тривалість проекту: 24 місяці (до грудня 2012)
10. Моніторинг процесу адаптації державної служби України до стандартів Європейського Союзу щодо аналізу та покращення державної політики
Метою проекту є сприяння підвищенню прозорості та ефективності державного управління, керуючись принципами ЄС. Ключовим завданням є моніторинг ефективності діяльності центральних органів виконавчої влади відповідно до стандартів ЄС щодо аналізу та покращення державної політики; розробка навчальних модулів для державних службовців з метою підвищення їх ролі та функції в апараті державної служби України; представлення результатів моніторингу, впровадження модулів аналізу та покращення державної політики, а також найкращих практик європейської системи державно-громадського управління.
Бенефіціар: Благодійний фонд «Інтелектуальна перспектива» (Київ, Україна)
Контактні особи: Юрій Привалов та Чепурко Гулбаршин (e-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів, Вам потрібно включити JavaScript для перегляду ; тел. +380 44 255 7679)
Тривалість проекту: 24 місяці (до грудня 2012)
11.Посилення ролі громадянського суспільства: від патерналізму до активної участі
Метою проекту є створення сприятливих умов для змін у системі охорони здоров’я, сприяння національній свідомості у питаннях ВІЛ/СНІД епідемії шляхом залучення представників уразливих груп до процесу ухвалення рішень на національному та місцевому рівнях, створення платформи співпраці для НУО, які працюють в цій галузі, та забезпечення участі приватного сектора в розвитку громадянського суспільства; адвокація забезпечення прозорості та чіткої звітності в процесі закупівель; збільшення інформаційного потоку стосовно захисту прав представників уразливих груп; посилення мобілізації уразливих груп населення через проведення спеціальних тренінгів, консультацій та надання інформації з метою їх залучення до процесу ухвалення рішень на національному та місцевому рівнях.
Бенефіціар: Всеукраїнська мережа людей, що живуть з ВІЛ/СНІД
Веб-сайт: http://network.org.ua/
Контактна особа: Ольга Гвоздецька
Тривалість проекту: 24 місяці (до липня 2013).
|