Українське Слово

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Справа у паспортах… і не тільки

e-mail Друк
Рейтинг Користувача: / 0
НайгіршеНайкраще 

Biometr-passport

Вже втретє український уряд пропонує Верховній Раді розглянути та ухвалити закон «Про біометричні паспорти». У разі ухвалення документа, громадяни України матимуть один-єдиний для внутрішнього використання та мандрівок за кордон біометричний паспорт з відбитками двох пальців власника у ньому. Впровадження біометричних документів — вимога до України з боку Євросоюзу для допуску українців на територію країн ЄС без віз.

Деталі цієї та іншої вимог виписані у Плані дій з лібералізації візового режиму, який 22 листопада 2010 року узгодили Київ і Брюссель на саміті «Україна — ЄС». Тоді ж Президент Віктор Янукович пообіцяв співгромадянам, що шенгенські візи для них будуть скасовані до кінця 2013 року. Але, традиційно, сподівання чинної влади у Києві не завжди збігаються з перебігом подій у реальному житті. Про це, зокрема, йшлося у проміжному звіті експертів з Єврокомісії, котрі досліджують виконання українською стороною означеного Плану дій. Власне, вимог до України цей документ містить не так, щоб забагато — аналогічні вимоги ЄС висував державам Балканського півострова, які їх успішно виконали (Болгарія до свого вступу в ЄС, Хорватія) або ж виконують зараз (Македонія, Сербія).

Координатор проектів консорціуму громадських організацій України «Європа без бар’єрів» Ірина Сушко озвучила головні з них: «План дій передбачає виконання Україною вимог, які розбиті на 4 блоки. Перший стосується впровадження біометричних документів та кількох інших технічних речей, які здебільшого стосуються діяльності МВС та Управління віз та реєстрацій. Другий блок стосується взяття Україною під контроль міграційних потоків та облаштування держкордону. Третій стосується громадського порядку та безпеки, а четвертий — належного забезпечення засадничих прав і свобод громадян».

Чого вже досягла Україна, на чому «загальмувала»? На думку Ірини Сушко, «найліпше Україна виконує ті настанови ЄС, які не зачіпають чиїхось політичних або ділових інтересів, а як тільки справа доходить, наприклад, до створення антикорупційного органу чи ухвалення антидискримінаційного законодавства, — ситуація пригальмовує…».

Отже, біометричні паспорти однозначно потрібні, але не тільки вони. «Перш за все, мають бути забезпечені засадничі права і свободи українців, згідно з демократичними стандартами ЄС. А це — подолання корупції і дискримінації за національною та (або) релігійною ознаками, свобода слова і свобода зібрань та інше. Це неможливо без реформування системи судочинства і правозахисту. І цього Євросоюз вимагає від України не лише у Плані дій, але й у всіх своїх документах, які стосуються співпраці між Києвом і Брюсселем. Але справжніх реформ ми так і не побачили, замість них — гучні арешти та суди над політичними опонентами та рядовими корупціонерами», — вважає керівник об’єднання «ТОРО» Олексій Хмара.

Тему продовжує президент громадського центру «Ла-Страда Україна» Катерина Левченко: «З одного боку, добре, що в Україні ухвалено Закон «Про протидію торгівлі людьми», а з іншого — механізми його виконання відсутні! Жоден з органів виконавчої влади не отримав від законодавців відповідних повноважень. Скидається на те, що ми зупинились на півдорозі».

Європейські аналітики, котрі цікавляться євроінтеграцією України та оцінюють її кроки на цьому шляху, не впевнені, що задекларовані і здійснювані владою реформи дадуть позитивний ефект — не лише на шляху України до Європи, а насамперед усередині країни. «Я не бачу роз’яснювальної роботи з боку політиків та міністрів, які відповідають за реформи: за логіко, вони мають не раз на тиждень у телевізійних ток-шоу розповідати про те, що вже зроблено. Вони мають перед ухваленням рішення розповідати про його можливі наслідки громаді. Тобто, рекламувати реформи, а не ставити населення перед фактом їх здійснення. У підсумку, більшість українців негативно сприймає реформи», — міркує польська журналістка і політолог Малгожата Ночун.

Віце-прем’єр уряду України Сергій Тигипко, тим часом, з ентузіазмом доводить і українцям, і європейцям, що реформи йдуть, і що Україна виконує свій «реформаторський план» — але чи цей «бізнес-план» відповідає потребам життя України та вимогам ЄС? Відповісти на це запитання доволі складно, бо ж інформація від реформаторів відсутня…

Богдана КОСТЮК

Читайте також: Європа без бар’єрів поки не для українців

 

Додати коментар

Захисний код
Оновити


Наголос: євроінтеграція

Справа у паспортах… і не тільки
Четвер, 23 лютого 2012
Вже втретє український уряд пропонує Верховній Раді розглянути та ухвалити...
Європа без бар’єрів поки не для українців
Вівторок, 21 лютого 2012
Громадські організації оцінюють дії влади на шляху до безвізового режиму як... Детальніше...
Дежавю
Четвер, 16 лютого 2012
Україна прийняла рішення про створення разом із Білоруссю, Казахстаном і Росією... Детальніше...
Допомога ЄС малим містам України
Понеділок, 13 лютого 2012
Європейський Союз надає 1,5 млн. євро грантової підтримки на проведення заходів з... Детальніше...
До виборів в Україні угоду з ЄС не підпишуть
Середа, 11 січня 2012
Експерт аналітичного Центру європейської політики, який базується в Брюсселі,... Детальніше...
Україна змінила Сербію на посаді голови Центральноєвропейської ініціативи
Вівторок, 03 січня 2012
Україна змінила Сербію на посаді голови Центральноєвропейської ініціативи.... Детальніше...
Україна у 2011 році продовжила політику заяв без результатів - Ніко Ланге
П'ятниця, 23 грудня 2011
Україна у 2011 році продовжила вести політику заяв, які не супроводжувалися... Детальніше...
Нагороди та дипломатія
Четвер, 22 грудня 2011
Відома українська письменниця та перекладачка Наталка Сняданко отримала... Детальніше...
Євросоюз посилює співпрацю з українським громадянським суспільством
Середа, 21 грудня 2011
Моніторинг громадських організацій слугуватиме для ЄС надійним інструментом у... Детальніше...
Реформи у сфері прав людини: зміни заради змін?
Вівторок, 13 грудня 2011
У Представництві ЄС в Україні відбулось відкриття виставки, присвяченої Андрію... Детальніше...
Європа не може не зважати
Понеділок, 12 грудня 2011
Стан здоров’я і ставлення до Юлії Тимошенко погіршуються. Депутат Європейського... Детальніше...
Берлін: Угоду про асоціацію парафують, але не 19 грудня
Середа, 07 грудня 2011
Бути чи не бути Угоді про асоціацію між ЄС та Україною? А якщо бути, то коли?... Детальніше...
Удвічі знизити тарифи на авіаперевезення — реально
Середа, 30 листопада 2011
Від підписання Україною Угоди про Спільний авіаційний простір (САП) найбільше... Детальніше...
Комітет Європарламенту: прагматизм на тлі стурбованості Україною
П'ятниця, 18 листопада 2011
Комітет із закордонних справ Європарламенту у четвер схвалив проект... Детальніше...
Подвійний 3D формат
Середа, 09 листопада 2011
У Києві відбувся Перший форум «Україна-Росія-НАТО». Чи не вперше в житті мені... Детальніше...