2 квітня у посольстві Польщі відбулась зустріч з представниками Польщі і України, які висвітлили окремі питання підготовки до Євро-2012.
У вступному слові посол Польщі в Україні Генрик Литвин сказав, що зустріч присвячена не тільки візовим питанням, але більш широкій підготовці до Євро-2012. Створення максимального сприяння болільникам, які хочуть приїхати на змагання.
Генеральний консул посольства Польщі в Україні Рафал Вольські наголосив, що в період з 6 червня до 1 липня на час проведення Євро-2012 сім консульських установ Польщі в Україні вже ввели спрощений порядок подачі візових документів. Заявки на отримання візи приймаються вже з 8 березня у пунктах прийому візових анкет у консульському відділі посольства та всіх генеральних консульствах Польщі в Україні. З листопада минулого року працюють пункти прийому візових анкет у 8 містах України: Дніпропетровську, Донецьку, Івано-Франківську, Львові, Харкові, Тернополі, Житомирі. 2 квітня розпочав роботу подібний пункт у Києві.
Для зручності болільників створені спеціальні віконця і будуть прийматись анкети, заповнені вручну без необхідності електронної реєстрації візової заявки у консульстві, якщо на це не дозволятимуть строки. Організовані групи уболівальників будуть обслуговуватись у першочерговому порядку, з використанням особливих віконець без обов’язку особистої подачі документів. Щоб отримати інформацію з перших рук треба прямо зв’язуватись з пунктами прийому візових анкет, дивитись веб-сайти консульств і пунктів прийому віз.
Окремі категорії громадян України, члени офіційних делегацій, судді, лікарі, організатори, які їдуть до Польщі на окремі матчі чемпіонату з футболу, обслуговуються позачергово. Вказаним особам будуть видаватися довгострокові візи з можливістю багаторазового перетину кордону. Ще раз нагадаємо, що документом, який підтверджує мету поїздки для вболівальників є дійсний квиток, або підтвердження отримання квитка. Окремим категоріям громадян України, у тому числі волонтерам, візи будуть видаватися безкоштовно.
Всі інші категорії громадян мають розуміти, що у цей період потрібно звертатись раніше, щоб забезпечити своєчасний розгляд своїх документів. Щодо неповнолітніх діють такі ж засади. Візу не зможуть отримати особи, яким заборонено перебувати на території шенгенської зони, або згідно з українським законодавством заборонено перебувати на стадіоні, через їхні порушення. Консул ще раз нагадав, що польські установи не відповідають за діяльність осіб, які беруться допомогти у оформлені віз.
Заступник голови Оргкомітету України Євро-2012 Іван Федоренко наголосив на тісній співпраці з польськими колегами. На кордоні буде працювати єдина команда, тобто документи будуть перевірятись один раз, так само працюватимуть митники. Власники квитків стануть відомі в кінці квітня після додаткового розпродажу до кінця травня мають вирішити питання з візами на матчі, які відбудуться у Польщі. Вчасне звернення у консульство гарантує отримання візи.
Українська сторона проводить генеральні репетиції готовності служб Євро-2012: 7 травня у Донецьку на матчі Шахтар-Динамо, 2 травня у Харкові на матчі Металіст-Шахтар, на фіналі Кубка України 6 травня у Києві і у Львові на матчі Карпати-Кривбас.
Тендер на встановлення розпізнавальних знаків у містах проведення виграла певна харківська фірма, яка виготовить однакові знаки для всіх приймаючих міст в Україні і Польщі. Виготовлення знаків оплачує УЕФА, а встановлюють приймаючі міста.
Перші матчі на НСК «Олімпійський» ( Динамо з Дніпром і Чорноморцем) показали існування проблем. Тому до 1 травня має завершитись опорядження Троїцької площі і автостоянки під площею. Сьогодні НСК «Олімпійський» зовсім не той, що до реконструкції – є де випити кави, перекусити. Слід розуміти: один турнікет за годину може пропустити 500-600 вболівальників і пропустити всіх болільників за одну годину неможливо. Тому служби починають працювати за 4 години до початку матчу, команди приїжджають за 1,5 години, вболівальники можуть приходити за 2 години, щоб не створювати незручностей. Завершується підготовка робочих місць для журналістів у відповідності з вимогами УЕФА, щоб вони мали всі умови для роботи. Обидва Оргкомітети практично щоденно звіряють свої дії у плані підготовки до Євро-2012.
Служби, що продають квитки отримають інформацію про вболівальників, яким заборонено перебування на стадіоні через їхню поведінку. Кожна команда буде мати офіцера безпеки, який знаходитиметься з нею цілодобово, так само будуть працювати служби безпеки з туристичними агенціями.
Зрозуміло, що через низку причин Євро-2012 буде мати всі ті недоліки, які мають наші обидві держави, як організатори цього масштабного заходу. Важливо, щоб набутий досвід, у тому числі негативний, був використаний у майбутньому. Бо занадто вже оптимістично виглядають прес-конференції, різноманітні публікації Оргкомітету та інша інформація. Хотілось би більше реалій і поменше переможних реляцій. Принаймні корисніше…
Євген Петренко
|