Українське Слово

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Весняне…

e-mail Друк
Рейтинг Користувача: / 0
НайгіршеНайкраще 

EU-Ua copyВесна! Щоправда, із сніжечком та морозцем, але все-таки весна. Принаймні, синоптики обіцяють, що ще трошки, ось ще день-два — і почнеться відлига, сніг та лід розтануть… І тоді, до речі, розпочнеться черговий «комунальний кінець світу», що без нього у порядному українському місті жоден березень неможливий.

На жаль, крім обіцяного індіанцями майя грудневого кінця світу і переддня кліматичного березневого, на Україну очікує ще як мінімум два кінця світу. Один з них має назву «виборча кампанія», під час якої політичні супротивники усіма засобами, серед яких переважають чорний піар та удари нижче поясу, намагатимуться: хтось — потрапити у першу десятку чи двадцятку партійного списку, а хтось — обігнати суперника у мажоритарному окрузі. Щоправда, регулярні повтори подібних армагедонів призвели до вироблення в українців (електорат, як нас звично називають політики) імунітету та байдужо-скептичного ставлення до виступів потенційних «народних» обранців. Питання, яке під час виборчої кампанії цікавить виборця — скільки кандидат у депутати «виклав бабла», щоб опинитись у прохідній частині партійного списку? Яку суму витратив місцевий кандидат на виконання передвиборчих власних обіцянок та забаганок виборців?

Другий кінець світу носить значно більш серйозний характер, і справді може перетворитись на соціально-економічний, культурний та освітній Армагедон — це погіршення взаємин між Україною та Євросоюзом. Негативні наслідки цього політичного похолодання на собі найперше відчують пересічні українці, яким стане складніше отримати візу або до яких просто зневажливо ставитимуться європейські чиновники, прикордонники, митники — мовляв, кому ви такі, недо-європейці, потрібні?!

При тому середньостатистичний чиновник або прикордонник з ЄС вочевидь не аналізує, хто з українців є справді «недо…», а хто представляє інтелектуальну чи наукову еліту, наприклад. Так, на летовищі у Варшаві нещодавно відомий київський науковець, письменник і перекладач Максим Стріха потрапив у доволі неприємну ситуацію, коли опинився у ролі «людини третього сорту» в очах польських прикордонників. А ось український олігарх та один із засновників сумнозвісної корпорації «РосУкрЕнерго» Дмитро Фірташ жодних проблем з перетином кордону між Україною та Євросоюзом не має, адже він та чимало інших українських багатіїв, вкладаючи чималі кошти у нерухомість або меценатські проекти на Заході, отримують багаторазові візи терміном дії до трьох років.

Вочевидь, такі multi-візи отримують і українські студенти, журналісти, науковці — але для цього вони оформлюють силу силенну усіляких паперів та відповідають на силу силенну запитань, які часто виникають у консульств приймаючої країни. А у консульствах трапляються різні ситуації, при цьому іноді їхні працівники демонструють зневагу до подавача документів на візу, а буває, відмовляють у наданні візи без пояснень причин — що суперечить і новому візовому кодексу ЄС, і угоді про лібералізацію візового режиму між Україною та Євросоюзом.

«Останнім часом ситуація поліпшилась, але здебільшого завдяки тому, що громадяни України почали відстоювати свої права, навіть до суду подають на консульських працівників», — розповідає координатор всеукраїнського об’єднання «Європа без бар’єрів» Ірина Сушко. За її словами, також важливий і той факт, що європейські чиновники, завдяки наполегливій роз’яснювальній роботі українських дипломатів та експертів, почали бачити різницю між, наприклад, студентом з Одеси, який навчатиметься за стипендією Вишеградського фонду у Словаччині, та багатими політиками і бізнесменами, які інвестують у західну економіку і відповідно мають право на преференції від урядів держав — членів ЄС (серед іншого, на вільне пересування по території ЄС).

«Проблема у тому, що українські політики забалакують тему євроінтеграції та поліпшення візового режиму. Бо ж реальні дії з боку Києва — арешт політичних опонентів, звуження свобод громадян — повністю суперечать європейським намірам України», — відзначила Ірина Сушко. Європейці уже збагнули що являє собою чинна влада в Україні, звідти — лист п’яти міністрів закордонних справ держав ЄС, заяви високих посадовців ЄС Кетрін Ештон та Штефана Фюле з приводу антидемократичних процесів, які набирають обертів в Україні. А отже, очікувана відлига у стосунках між Києвом та Брюсселем відкладається…

Богдана Костюк

 

Додати коментар

Захисний код
Оновити


Наголос: євроінтеграція

Весняне…
Понеділок, 12 березня 2012
Весна! Щоправда, із сніжечком та морозцем, але все-таки весна. Принаймні,...
Справа у паспортах… і не тільки
Четвер, 23 лютого 2012
Вже втретє український уряд пропонує Верховній Раді розглянути та ухвалити... Детальніше...
Європа без бар’єрів поки не для українців
Вівторок, 21 лютого 2012
Громадські організації оцінюють дії влади на шляху до безвізового режиму як... Детальніше...
Дежавю
Четвер, 16 лютого 2012
Україна прийняла рішення про створення разом із Білоруссю, Казахстаном і Росією... Детальніше...
Допомога ЄС малим містам України
Понеділок, 13 лютого 2012
Європейський Союз надає 1,5 млн. євро грантової підтримки на проведення заходів з... Детальніше...
До виборів в Україні угоду з ЄС не підпишуть
Середа, 11 січня 2012
Експерт аналітичного Центру європейської політики, який базується в Брюсселі,... Детальніше...
Україна змінила Сербію на посаді голови Центральноєвропейської ініціативи
Вівторок, 03 січня 2012
Україна змінила Сербію на посаді голови Центральноєвропейської ініціативи.... Детальніше...
Україна у 2011 році продовжила політику заяв без результатів - Ніко Ланге
П'ятниця, 23 грудня 2011
Україна у 2011 році продовжила вести політику заяв, які не супроводжувалися... Детальніше...
Нагороди та дипломатія
Четвер, 22 грудня 2011
Відома українська письменниця та перекладачка Наталка Сняданко отримала... Детальніше...
Євросоюз посилює співпрацю з українським громадянським суспільством
Середа, 21 грудня 2011
Моніторинг громадських організацій слугуватиме для ЄС надійним інструментом у... Детальніше...
Реформи у сфері прав людини: зміни заради змін?
Вівторок, 13 грудня 2011
У Представництві ЄС в Україні відбулось відкриття виставки, присвяченої Андрію... Детальніше...
Європа не може не зважати
Понеділок, 12 грудня 2011
Стан здоров’я і ставлення до Юлії Тимошенко погіршуються. Депутат Європейського... Детальніше...
Берлін: Угоду про асоціацію парафують, але не 19 грудня
Середа, 07 грудня 2011
Бути чи не бути Угоді про асоціацію між ЄС та Україною? А якщо бути, то коли?... Детальніше...
Удвічі знизити тарифи на авіаперевезення — реально
Середа, 30 листопада 2011
Від підписання Україною Угоди про Спільний авіаційний простір (САП) найбільше... Детальніше...
Комітет Європарламенту: прагматизм на тлі стурбованості Україною
П'ятниця, 18 листопада 2011
Комітет із закордонних справ Європарламенту у четвер схвалив проект... Детальніше...