Українське Слово

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Синдром державної байдужості

e-mail Друк
Рейтинг Користувача: / 0
НайгіршеНайкраще 

50-2-1Учора у світі вперше відзначили Міжнародний день людей із синдромом Дауна. В Україні вони досі не мають доступу до освіти і можливості працевлаштування.

«Люди з синдромом Дауна живуть у кожній країні, в кожному місті й селі. В Україні щороку народжується понад 420 дітей, і, на жаль, лише невелика частина з них залишається в сім’ях», — зазначає Сергій Кур’янов, президент Всеукраїнського благодійного фонду «Даун Синдром», що об’єднує понад 520 родин з усієї України. За словами батьків, які виховують дітей із СД, багатьом ще в пологовому будинку лікарі радять відмовитися від такої дитини, а потім, коли дитину хочуть віддати в садочок чи школу, — пропонують віддати в інтернат.

Сергій Кур'янов пояснює, що діти з СД за наявності необхідної психологічної, медичної підтримки та спеціально розробленої для них навчальної програми можуть бути повноцінними членами суспільства. Вони можуть отримати середню освіту, опанувати певну робітничу професію та знайти роботу. Інша справа, що в Україні такі діти майже не мають доступу ні до середньої, ні до початкової, дошкільної освіти. «Батькам, чиї діти з СД є абсолютно готовими і мають всі необхідні навички, просто відмовляють у прийомі до дитячого садку. Що ж до загальноосвітніх шкіл, то до них мають доступ лише 25 дітей з 420 щорічно народжених», — пояснює пан Кур’янов.

«Те, що дітей з СД не хочуть брати у школи — це проблема всього пострадянського простору, проблема ставлення суспільства і держави до людей з особливими потребами. На жаль, ми як громадська організація не можемо відкривати школи чи створювати інклюзивні дитячі садки, ми можемо тільки допомогти батькам підготувати дітей. Це абсолютно соціально адаптовані діти, яким немає куди піти», — розповідає Тетяна Михайленко, директор з програм Центру раннього розвитку для дітей з СД, який відкрився восени 2010 року на базі благодійної організації «Даун Синдром». Це єдиний такий центр у Києві. Прикметно, що держава фінансово не підтримала жоден проект чи ініціативу центру. «Все те, що декларується на словах, насправді виявляється недієвим. Наша держава не звертає увагу на цю проблему, хоча ми готові ділитися проектами, розробками», — підсумовує пані Михайленко.

Якщо говорити про тих дітей, що таки вчаться в загальноосвітніх школах та здобувають інклюзивну освіту, то й вони, за словами батьків, не отримують тих знань, які б могли отримувати при правильному підході. «Нашому синові Артему — вісім років. Цієї осені він разом з молодшою на два роки сестричкою пішов в перший клас загальноосвітньої школи. Цей клас є експериментальним, інклюзивним. У класі, окрім вчителя, ще є асистент. Але рік минає, ми підводимо певні висновки і розуміємо, що така інклюзивна освіта нам не підходить: немає спеціальної програми, яка б враховувала можливості дитини, навчання не спрямоване на всебічний розвиток, є несистемним. Крім того, педагоги не мають відповідного досвіду, спеціальних знань, не мають мотивації», — розповідає мама 8-річного Артема із СД Оксана Музиченко.

В усьому світі люди з СД вчаться в загальноосвітніх школах, а згодом отримують роботу. Вони можуть працювати музикантами, офіціантами, адміністраторами в супермаркетах, доглядати за людьми похилого віку... «В Україні дехто шиє взуття на фабриках, працює в типографіях, у кафе, але більшість — все ж таки сидять вдома», — розповідає пан Кур'янов.

«Сьогодні, на жаль, наша держава не може гарантувати дітям з СД їхнє законне право на освіту: вони не мають можливості отримати спеціальність, а згодом знайти роботу. Доступ до інклюзивної освіти гарантований законодавством, але в дії є абсолютним фарсом. Всі права, гарантовані Конституцією України, законодавством та міжнародними документами, в нас абсолютно не дотримуються», — підсумовує президент ВБО «Даун Синдром».

ДО РЕЧI

Більшість поширених міфів про людей із синдромом Дауна власним прикладом розвінчує іспанець Пабло Пінеда. Він перша людина з СД у Європі, яка здобула університетську освіту, а точніше, дві — з педагогіки та з психології. Зараз він працює вчителем, знявся в кіно. У численних інтерв’ю Пабло розповідає, що завдячує успіху батькам, які значну частину свого часу приділяли його розвиткові, а ще мали велику бібліотеку.

Марія СЕМЕНЧЕНКО, «День»

 

Додати коментар

Захисний код
Оновити


Наголос: суспільство

Позиції громадянського суспільства
П'ятниця, 23 березня 2012
Громадянське суспільство України має згуртуватися для спільної ефективної... Детальніше...
Синдром державної байдужості
Четвер, 22 березня 2012
Учора у світі вперше відзначили Міжнародний день людей із синдромом Дауна. В...
Атена Пашко: Некролог
Середа, 21 березня 2012
20 березня відійшла у вічність відома поетеса, громадська діячка, учасниця... Детальніше...
Суцільний ігнор
Вівторок, 20 березня 2012
Влада не дала жодної відповіді на запит 9 журналістських організацій та... Детальніше...
Прощальне слово на могилі Миколи Плав’юка
Понеділок, 19 березня 2012
Микола ЯКОВИНА фото Филипа Рослина Друже Голово! Бог дав Вам щастя як п’ятому з... Детальніше...
Пам’яті Миколи Плав’юка
Понеділок, 19 березня 2012
15-го березня 2012 р. на кладовищі Св. Володимира в Оуквілі (Канада) відбувся похорон... Детальніше...
Пасивне невігластво. Як Україні позбутися феодалізму
Вівторок, 13 березня 2012
Соціологічні опитування свідчать: переважна більшість українців не вірять в... Детальніше...
Не так тії вороги, як добрії люди
Понеділок, 05 березня 2012
В Україну завітав Гжегож Россолінські-Лібе, докторант університету Віадріна у... Детальніше...
Ініціатива «Першого грудня» скликає Національний круглий стіл
П'ятниця, 02 березня 2012
Його учасники 5 квітня мають обговорити ситуацію в Україні та шляхи її розвитку.... Детальніше...
Передреволюційна байдужість: жителі Донбасу вже шкодують про свій політичний вибір
Середа, 29 лютого 2012
Більшість луганчан чи донеччан, із якими вдалося поспілкуватися під час подорожі... Детальніше...
Міліція масово порушує право власності громадян
Вівторок, 28 лютого 2012
Українська міліція створила систему порушення права власності громадян. Про це... Детальніше...
Антигречка. Як не наступити на старі граблі
Понеділок, 27 лютого 2012
Українці живуть чи не найгірше від усіх у Європі. Чим же вони в рази гірші за... Детальніше...
Богдан Гаврилишин — про плекання цінностей і важливість мрій
П'ятниця, 24 лютого 2012
Засновник та голова Наглядової ради МІМ-Київ, знаний у світі управлінець,... Детальніше...
Чи розвіється тютюновий дим?
Четвер, 16 лютого 2012
В Україні можуть повністю заборонити курити в більшості закритих приміщень,... Детальніше...
Україна не допомагає репатріантам. Допоможе Туреччина?
Середа, 15 лютого 2012
Катастрофічним назвав рівень державного фінансування заходів із повернення та... Детальніше...