Українська міліція створила систему порушення права власності громадян. Про це свідчать дані дослідження «Моніторинг дотримання права власності в діяльності ОВС: актуальний стан і проблеми», який провела Одеська правозахисна група «Верітас» за підтримки програми «Верховенство права» Міжнародного фонду «Відродження». Результати дослідження правозахисники представили 28 лютого в Києві.
За словами експерта дослідження Сергія Швеця, в Україні функціонує озброєний орган виконавчої влади, який суспільство спроможне утримувати лише в межах 40 %. Саме таким є обсяг фінансування міліції з бюджету. Додаткові ж надходження за рахунок платних послуг та інших, непрозорих джерел фінансування міліції 2010 року склали, за оцінками фахівців, майже 12 мільярдів гривень.
«Механізм позбавлення громадян їхньої власності полягає в тому, що люди змушені оплачувати дії міліції, які вона зобов’язана вчиняти безкоштовно. Це послуги ДАІ, підрозділів дозвільної системи, відділу у справах реєстрації громадян (ГІРФО) тощо. Переважну більшість цих послуг громадянам нав’язують», — наголосив Сергій Швець.
У свою чергу, керівник групи «Верітас» Андрій Толопіло додав, що таке «благодійництво», запроваджене міліцією на свою користь, — ніщо інше, як системне позбавлення громадян їхньої власності. «Використовуючи право на отримання благодійних внесків, міліція фактично створила систему «поборів» щодо залежних підприємств, організацій і громадян», — вважає він.
За даними дослідження, співробітники української міліції нерідко скоюють різноманітні злочини, щоб заволодіти майном громадян. Найбільш поширеним є вимагання хабарів. Трапляються й випадки викрадення чи протиправного затримання людей із подальшим вимаганням викупу, катування людей з метою заволодіти їхніми коштами, розбої, пограбування, крадіжки, шахрайства тощо.
Одним із найбільш поширених і масових видів порушень експерти назвали протиправні затримання транспортних засобів і доставку їх на платні майданчики. За оцінкою фахівців, щороку міліція затримує 7 тисяч автомобілів під різними приводами, найчастіше протизаконними. Найбільш дієвим способом протидії цьому керівник проекту «Дорожній контроль» Ростислав Шапошников називає позови до суду.
Пам’ятка з питань діяльності міліції щодо дотримання права власності
Марина Говорухіна, Центр інформації про права людини
Тел.: 050 612 00 20
|