Українське Слово

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Україна — Росія: перезавантаження не відбулось

e-mail Друк
Рейтинг Користувача: / 0
НайгіршеНайкраще 

yan-medНапередодні зустрічі Президентів Росії та України у Сочі віднайти деталі переговорів було неможливо ні в Адміністрації Д. Медведєва, ані в оточенні В. Януковича. Офіційні Київ і Москва коротко окреслили традиційні для таких зустрічей теми: газ, спільні економічні проекти, перебування Чорноморського Флоту РФ у Криму, до яких цього разу додалася ще тема Митного союзу.

Але перезавантаження російсько-українських взаємин у Сочі не відбулось. За даними російських ЗМІ, Президент України стояв на своїх пропозиціях, а його російський колега — доводив важливість своїх ідей та пропозицій. Янукович волів на диктофони й камери численних журналістів говорити про інтерес до російського досвіду розбудови інфраструктури Олімпійських ігор — 2014 і запрошував усіх відвідати Україну під час проведення Євро — 2012. Віктор Федорович також цілком щиро висловив сподівання, що «братні країни» порозуміються у газових проблемах і віднайдуть нормальні умови для участі України в окремих проектах у рамках Митного союзу. «Ми завжди прагнули і будемо прагнути пошуку вирішення будь-яких питань. Ми приречені їх вирішувати», — заявив Президент Янукович.

Але Президент Медведєв, розуміючи, що часу до Президентських виборів у Росії обмаль, пішов ва-банк: газ — по повній ціні, Митний союз — по повній програмі, Чорноморський Флот — не чіпати, бо зачепимо демаркацію і делімітацію держкордону по Керченській протоці і по Азовському морю по повній програмі, як Кремлю подобається. За дипломатичною термінологією, у вустах Президента Росії ці пропозиції виглядали так: «Цікавлять, звичайно, й інтеграційні процеси, які йдуть за участі Російської Федерації — якщо Україна вважатиме це доцільним для себе. Поговоримо і далі … про газову співпрацю, яка традиційно є складним питанням…». А проблему оформлення державного кордону Д. Медведєв вивів в окрему міжнародну проблематику.

Результати (чи їх відсутність) президентської зустрічі у Сочі не здивувала аналітиків та журналістів ні у Росії, ні в Україні, ні на Заході. При чому справа не тільки і не стільки в арешті Юлії Тимошенко, яку дехто у Росії вважає «проектом Кремля» (як от політолог С. Бєлковський), і не в апетитах українських та російських «газових королів». Справа у тому, що час поступок Києва Москві, компромісних підкилимних декларацій закінчився: надворі — переддень другої хвилі міжнародної кризи, що вимагає значно більшої обережності від усіх, хто сідає за стіл переговорів для дискусій довкола питань стратегічного значення. Справа ще й у тому, що Захід демонструє жорстку позицію щодо арешту опозиційних політиків і згортання демократії в Україні, тож у зовнішньополітичній сфері Київ має бути розважливим і виваженим.

Водночас, на Заході і до Росії ставлення змінилось: від настроїв «аби енергоносії постачала» — аж до судів, розпочатих німцями щодо політики «Газпрому» та до заборони на в’їзд до США та ЄС тим представникам російського чиновництва і суддівського корпусу, яких звинувачено у причетності до смерті російського громадського діяча А. Магнітського. Німецькі та польські ЗМІ доволі часто пригадують чинній владі у Росії загравання з радикальними лівими і правими групами та неофіційну підтримку неонацистських молодіжних рухів, а також — повернення до ідеології часів сталінізму (точніше, йдеться про відбілювання Сталіна і відповідним переписування шкільного курсу з історії Росії).

Як це не дивно, багатьом науковцям і політикам в Україні, Білорусі та Росії здалась неприйнятною пропозиція Президента Д. Медведєва у спільному східно-слов’янському колі відзначити наступного року ювілей Російської Державності. «Не думаю, що Президент Янукович і його оточення пристануть на цю пропозицію напередодні парламентських і незадовго до наступних Президентських виборів. Адже навіть у русофіла Дмитра Табачника не виникає сумнівів, що саме «Київ — мати міст руських», — каже київський історик Олександр Палій. — Янукович має розуміти, що є речі в історичній площині, які не можна зачіпати, бо вдарить боляче».

Президент Конгресу національних громад України Йосип Зісельс взагалі вважає, що нині час виховувати толерантність в українському суспільстві. А святкування чужих дат, впровадження чужих концепцій на кшталт «Русского мира» принижує гідність громадян України, якої б національності вони не були. «Навряд чи найближчим часом Москва і Київ зможуть розв’язати проблеми, що існують у гуманітарній сфері. У Києва відсутній імперський досвід ведення національної політики. І навпаки, Росія має саме імперський підхід, який не зрозумілий багатьом у Києві», — каже Зісельс.

Справді, мають рацію поляки: «що занадто — те не здорово». Забагато «Русского мира», забагато «Росукренерго» і «Газпрому», забагато російської мови в Україні. Може, на ці іноді цілком продумані, а подеколи і спонтанні дії та акції якраз і знайдеться українська протидія?

Богдана КОСТЮК

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
 

Додати коментар


Захисний код
Оновити


Наголос: сусіди

«М’яка сила» України»: якими нас бачать сусіди?
Вівторок, 27 вересня 2011
Кількість проектів та програм, спрямованих на створення позитивного іміджу... Детальніше...
З любов'ю до Росії: версія авторського колективу міністра Табачника
П'ятниця, 23 вересня 2011
Це поодинокий у світовій практиці випадок, коли один з очільників уряду так... Детальніше...
Потрібен доступ
Середа, 21 вересня 2011
Що робити зі спадщиною комуністичних спецслужб – це запитання постало 1989/90 рр.... Детальніше...
Експерт: у Білорусі ослабли і президент, і опозиція
Понеділок, 12 вересня 2011
Білоруська опозиція оголосила плани вуличних акцій протесту проти чинного... Детальніше...
Як створити образ ворога?
Понеділок, 12 вересня 2011
Підручники історії Росії формують україноненависництво у свідомості учнівської... Детальніше...
Острів Придністров’я
Вівторок, 06 вересня 2011
«Острів нестабільності», «територія конфлікту» – такі характеристики на адресу... Детальніше...
«У них щось негаразд з головою, в тих Росіян»
Четвер, 18 серпня 2011
Журналістка і письменниця з Фінляндії Анна-Лєна Лаурен, яка у 2006 — 2010 роках... Детальніше...
Україна — Росія: перезавантаження не відбулось
Понеділок, 15 серпня 2011
Напередодні зустрічі Президентів Росії та України у Сочі віднайти деталі...
Словаччина може, а Україні — слабо?
П'ятниця, 05 серпня 2011
Словаччина відібрала паспорти у 105 осіб з подвійним громадянством. Відповідно до... Детальніше...
Країна Хаджича та українці
П'ятниця, 22 липня 2011
Сербія заявила про арешт Ґорана Хаджича, останнього зі списку підозрюваних у... Детальніше...
Пішки з’єднали столиці Євро-2012
Понеділок, 18 липня 2011
Ще 1999 року, коли збірна України з футболу разом зі знаменитим Андрієм Шевченком,... Детальніше...
Грузія хоче, щоб друзі називали її Джорджією
Четвер, 14 липня 2011
Сьогодні до Тбілісі з офіційним візитом приїздить міністр закордонних справ... Детальніше...
Що не тиждень, то війна
П'ятниця, 08 липня 2011
Угорська тема останнім часом знову в усіх на устах у найзахіднішому регіоні... Детальніше...
Розпочинає роботу польсько-українське телебачення
Середа, 29 червня 2011
Як повідомляє «Газета Виборча», Національна Рада Радіомовлення і Телебачення у... Детальніше...
Одна з останніх дисиденток
Вівторок, 21 червня 2011
У Бостоні на 88-му році життя померла Олена Боннер — знаменита радянська... Детальніше...