Українське Слово

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

«М’яка сила» України»: якими нас бачать сусіди?

e-mail Друк
Рейтинг Користувача: / 0
НайгіршеНайкраще 

UkraineКількість проектів та програм, спрямованих на створення позитивного іміджу України за кордоном, з боку незалежних аналітичних центрів побільшало. Натомість, інтерес з боку влади у цій царині не помітний. Подібні дослідження владним політикам та чиновникам не цікаві: «відкати» не реальні...


Як на мене, проект, подібний здійсненому Інститутом світової політики (а це неурядова організація, що її експерти досліджують особливості зовнішньої політики України та бачення нашої держави у світі), мала би здійснити влада. Хоча якраз участь незалежної експертної (читай: інтелектуальної) спільноти додає певної символічності проектові з оригінальною назвою «М’яка сила» України у регіоні»: адже не політики, а саме пересічні громадяни тієї чи іншої країни визначають рівень довіри до сусідів.

Адже, якщо офіційний Київ гордовито повідомляє співвітчизників, що Україна, наприклад, є «визнаним лідером Східної Європи» або «грає ключову роль у Чорноморському регіоні» (цитати з виступів представників чинної влади на міжнародних зібраннях та партійних конференціях ПР, КПУ) – це аж ніяк не означає, що сусіди України у цих регіонах дотримуються аналогічної думки або ж погоджуються з цими твердженнями.

Принаймні, територіальні претензії окремих сусідів до України швидше підтверджують протилежну сентенцію: офіційному Києву, усій українській громаді ще працювати і працювати над зміцненням своїх регіональних позицій та утвердженням України як рівноправного партнера та сусіда! Тому що у дуже багатьох українців (і то не лише патріотично налаштованих) у пам’яті залишились аж ніяк не добросусідські дії тієї ж Росії довкола острова Тузла, Румунії – у ситуації з приналежністю о. Зміїний, а при згадці про видачу російських паспортів у Криму та румунських в Одесі і на Буковині чимало українців просто звинувачують чинну владу України у здачі національних інтересів…

У згаданому вище проекті Інституту світової політики використано специфічну, але доволі дієву методологію, розроблену професором Гарвардського університету Джозефом Наємом. Ця методологія складалась з теоретичних досліджень за кількома якісними індикаторами (такими як привабливість політичного курсу України, впливовість українських громад у країнах-сусідках, популярність української продукції та мистецтва, ефективність українських дипломатичних місій у сусідніх державах тощо), за інформаційними повідомленнями про Україну у ЗМІ досліджуваних країн, а також опитування тамтешніх експертів та знаних інтелектуалів з країн заходу, яких цікавить «українське питання». Окрім цього, українські експерти та журналісти-міжнародники отримали змогу поспілкуватися з проф. Наємом та з відомими польськими та литовськими політиками та публіцистами.

Отже, підсумовуючи результати досліджень, які було проведено у шести державах Центрально-східної Європи та Чорноморського регіону (Білорусь, Грузія, Молдова, Польща, Росія, Румунія), експерти дійшли висновку: Міністерству закордонних справ та усьому урядові України треба негайно розгорнути мережу інформаційних центрів у сусідніх державах, у державах Закавказзя, з тим, щоб надати якнайбільше об’єктивної правдивої інформації про українську державу, про її історію, культуру та її сьогодення.

«Обізнаність держав регіону щодо України здебільшого негативна: згадують про українську корупцію, про згортання демократії, про багатовекторність тощо», - каже директорка Інституту світової політики Альона Гетьманчук. Щодо практичних показників, то найбільш позитивно до України ставляться Молдова та Грузія, а найгірше – Румунія. «Ідеться не лише про стереотипи, що склались історично між двома сусідніми державами та народами, а і про радикалів, які прийшли до влади у Румунії, і розігрують «українську карту», точніше – висувають територіальні претензії до України і відповідно створюють негативний імідж українцям», - пояснює київський історик, проф. Михайло Кірсенко.

До речі, варто відзначити, що кількість проектів та програм, спрямованих на створення позитивного іміджу України за кордоном, з боку незалежних аналітичних центрів побільшало.  Так само збільшилась кількість та якість тих досліджень щодо місця та ролі України у системі регіональної та європейської безпеки, які проводять українські аналітики та їхні колеги з ЄС.

Натомість, інтерес з боку влади у цій царині не помітний. Можливо, тому, що більшість досліджень «українського питання» фінансуються західними фондами та фондами вітчизняних меценатів-олігархів (Р. Ахметова. В. Пінчука, О. Фельдмана та інших), або ж є спільними науковими розробками українських та зарубіжних експертів. Подібні дослідження владним політикам та чиновникам не цікаві – «відкати» не реальні, та і приватного матеріального результату також здійснені проекти не дають. Хоча справа створення іміджу держави – це державна справа і національний інтерес, як засвідчує досвід східних та західних сусідів України.

Богдана КОСТЮК

З повним текстом дослідження Ви можете ознайомитися тут:

http://iwp.org.ua/img/myaka_syla_ukr.pdf

 

 

Додати коментар


Захисний код
Оновити


Наголос: сусіди

Росія на Болотній
Вівторок, 13 грудня 2011
Багатотисячна демонстрація на Болотній площі в один день зруйнувала відразу... Детальніше...
Український погляд на вибори в Росії: "ляпас Путіну"
Вівторок, 06 грудня 2011
В Україні не вважають результати виборів до Державної думи Росії серйозним... Детальніше...
День страху в Росії
Понеділок, 05 грудня 2011
День виборів до Державної думи Росії нагадував скоріше день введення воєнного... Детальніше...
Білорусь продано: дешеве паливо може коштувати їй суверенітету
П'ятниця, 02 грудня 2011
Коментуючи результати досягнутої 25 листопада з Білоруссю угоди про майже... Детальніше...
Українська меншина Словаччини перед зникненням?
Понеділок, 28 листопада 2011
Нещодавно письменники України, учасники VI з’їзду НСПУ в Києві, з виступу свого... Детальніше...
Україна почне переговори про зону вільної торгівлі з Туреччиною
Середа, 23 листопада 2011
Україна і Туреччина планують у грудні цього року провести перший раунд... Детальніше...
Російський флот дислокується у Криму практично безкоштовно – експерт
Вівторок, 22 листопада 2011
Росія мала б платити за перебування на території України Чорноморського флоту... Детальніше...
Росія знайшла нового ворога
Середа, 16 листопада 2011
У Москві другий тиждень поспіль йде війна з мігрантами тільки однієї... Детальніше...
Від медведєвської «відлиги» до путінського режиму
Понеділок, 14 листопада 2011
Результати правління Путіна-Медведєва очевидні й відчутні не лише для росіян, а й... Детальніше...
Страх вселяється у Лукашенка
Середа, 09 листопада 2011
Кілька днів у Білорусі тривали маневри на яких білоруське військо готувалось до... Детальніше...
У Польщі знають, як відроджувати села
Середа, 02 листопада 2011
16 років тому Євросоюз вирішив впроваджувати політику реформування сільських... Детальніше...
Росія стала лідером рейтингу найбільш корупційних країн
Середа, 02 листопада 2011
Міжнародна антикорупційна організації Transparency International опублікувала доповідь, що... Детальніше...
Військовий маскарад Путіна
Середа, 26 жовтня 2011
Щойно оголошений «вічним правителем» Росії, Володимир Путін зайшовся у слабко... Детальніше...
Заява ОУН з приводу рішення про ліквідацію Об’єднання Українців Росії
Понеділок, 10 жовтня 2011
Міністерство юстиції Російської Федерації домоглося в місцевому суді міста... Детальніше...
Back in the U.S.S.R.?
Четвер, 06 жовтня 2011
Хто б у 1968 році міг подумати, що в далекому 2011-ому пісня групи «The Beatles», що стала... Детальніше...