Заворушення в арабських країнах поширюється з великою швидкістю та охоплює дедалі більше країни: Туніс, Єгипет, Ємен, Йорданія. З хвилюванням спостерігають за розвитком події інші авторитарні лідери Близькосхідного регіону. Але приклад Єгипту, як найяскравішої і найвпливовішої країни регіону непокоїть і деяких пострадянських правителів, зокрема в Азербайджані. Кількасот демонстрантів у Баку зібралися цього тижня, щоб відзначити річницю з дня народження одного із засновників Азербайджанської Демократичної Республіки Маммада Амін Расулзаде. Демократичний Азербайджан, перша парламентська республіка в мусульманському світі, проіснував два роки, поки він не став жертвою більшовицької Росії. Але він досі є натхненням для азербайджанських демократів. Другим, найновішим джерелом натхнення для них стали події в Єгипті. Тож замість імені Расулзаде вони скандували гасло «відставка», і адресували його вже нинішньому лідеру Азербайджану Ільгаму Алієву.
Лідер опозиційної партії Азербайджанський народний фронт Алі Карімлі говорить, що для багатьох його співвітчизників події в Тунісі, Єгипті, Ємені є відкриттям, адже досі побутувала думка, що в арабському світі жодних народних повстань не може бути. Тепер статуя Хосні Мубарака в центрі Баку, яку було поставлено на знак дружби між двома країнами, набула іншого символічного значення.
«Всі бачили, як затишно Ільгам Алієв почувається у товаристві арабських диктаторів. Він нав'язав з ними добрі стосунки, а їхні країни вважав прикладом для Азербайджану. Нині ті, хто раніше бачили в них зразок для себе, мабуть, розчаровані. Дивлячись на це, можна прийти до висновку, що побудова демократії в глобальному масштабі тепер прискориться. Тож диктаторам не буде, куди втікати», - зауважує опозиційний політик.
Один диктатор, чи ціла династія, - «скинуть усіх»
Молодий і енергійний президент Азербайджану, Ільгам Алієв, може, не нагадує 82-літнього президента Єгипту, але звичайні азербайджанці на вулицях Баку бачать паралелі, бо Ільгам успадкував владу від свого батька, Гейдара, який керував Азербайджаном з радянських часів і до своєї смерті.
Тож перехожі на бакинських вулицях кажуть, що Єгипет саме зараз дає добрий приклад для Азербайджану: «Мубарак був при владі 30 років. Цього досить. Хай прийде керувати інша людина. Це ж відбувається і в нашій країні. Одна династія може правити 30-40 років, але і їх скинуть».
Марія Щур, Радіо Свобода