Українське Слово

  • Збільшення розміру шрифта
  • Звичайний розмір шрифта
  • Зменшити розмір шрифта

Поля чудес. Хто купить і перепродасть українські чорноземи

E-mail Друк
Рейтинг Користувача: / 0
НайгіршеНайкраще 

zemlja1Скасування мораторію на продаж землі - друге після 90-х випробування країни масштабною приватизацією. На корумпований ринок буде виставлений небачений обсяг державних ресурсів.

Розмови про те, що українську землю настав час розпродавати, почалися восени минулого року. Тоді на щорічному бізнес-форумі Yes Віктор Янукович проговорився про те, що пакет земельних законів вже підготовлений. А в середині січня 2011-го Держкомзем офіційно оголосив про передачу в Кабмін законопроекту "Про ринок землі" і про те, що скоро туди ж вирушить і законопроект "Про земельний кадастр". І щоб з 1 січня 2012 року відкрити аукціон з продажу української землі, парламентаріям потрібно лише вперше за сім років не продовжити в грудні 2011-го мораторій на продаж сільгоспземлі. У цьому зацікавлені практично всі учасники процесу. І насамперед - іноземні продовольчі корпорації.

В очікуванні

За запитом Ukraine soil (українська земля) пошуковик Лондонської біржі видає звіт якоїсь компанії ESV Group PLC, що містить такий текст: "Компанія добре пристосована для ведення бізнесу в секторі відновлюваного сільського господарства в результаті своїх капіталовкладень в Україну. Знамениті українські чорноземи, на яких зосереджені інтереси компанії, - одні з найцінніших у світі. Довгострокові договори оренди на вигідних умовах доступні, й у компанії є перспективні угоди про ведення сільського господарства в аграрному серці країни". Після цих слів випливає ще один абзац: "Світ переживає дефіцит продуктів харчування. І, судячи з прогнозів, така ситуація ще довго буде зберігатися. Сільськогосподарський огляд Організації економічного співробітництва та розвитку прогнозує постійне зростання світового населення на 1,1% на рік, що вимагатиме до 2050 року збільшити виробництво продовольства на 70%. Очікується, що в Китаї, Індії, Росії та Україні зростання виробництва продовольства значно перевищить 20%".

Звіт демонструє потенційний інтерес інвесторів до українських чорноземів на тлі наростання продовольчої кризи. Загалом, владі залишилося тільки вбити в чорний український ґрунт табличку Welcome to Ukraine і чекати. Якби не одне "але".

Спекуляції

До первісного варіанта закону є багато питань. Головне з них - заборона на первинну купівлю землі іноземними громадянами і компаніями, а також зобов'язання повернути державі землі сільгосппризначення з іноземної власності, якщо такі будуть. Фактично це може означати, що автори проекту вирішили допомогти українським латифундистам.

"Продаж землі певною мірою посприяє активізації інвестиційної діяльності. Але процес купівлі-продажу земель має бути прозорим, цільовим, а не просто спекулятивним. Необхідно зобов'язати тих, хто купує землю, протягом тривалого терміну використовувати її за призначенням", - говорить заступник директора Інституту світової економіки і міжнародних відносин НАН України Валерій Новицький. Ключове питання в даному випадку - це тема спекуляцій. Принаймні, деякі джерела Фокусу стверджують, що норма про заборону первинного продажу іноземцям створена саме заради того, щоб деякі близькі до влади підприємці могли отримати прибуток від перепродажу землі профільним іноземним компаніям. Перед цим простимулювавши чиновників, відповідальних за продаж землі.

Ще не описано, чи будуть мати переваги при купівлі орендарі землі, які отримали її на 49 років. І взагалі, чи можна таку землю виставляти на аукціони без відома орендарів, наприклад, якщо суд визнає договір оренди недійсним з формальних причин? У будь-якому випадку країну чекає аналогічний за масштабами 90-х років переділ власності. Просто через те, що на корумпований ринок буде виставлений небачений обсяг державного ресурсу. З усіма супутніми цьому процесу можливостями.

Історія про Віктора і Петра

"Навіть чинний мораторій не заважав знаючим людям обходити його. Часом умільцями були досить відомі люди", - посміхаючись, розповідає Олександр Дюговський, провідний юрист компанії Legart. У перших числах січня 2007 року він відкрив електронну пошту і виявив надіслані копії договору купівлі-продажу сільгоспземлі - подруга просила про консультації. "Напередодні, 29 грудня, депутати проголосували за чергове продовження мораторію. Спікер встиг підписати документ і спішно закрив сесію Ради, відправивши депутатів у відпустку, а закон - на підпис президенту", - згадує Дюговський.

Поки всі святкували Новий рік, президент Ющенко застосував право вето, і заборона була знята до 13 січня, коли депутати повернулися з канікул і подолали вето глави держави.

"На фото договорів, які я побачив у пошті, були закреслені прізвища, але залишилися імена покупців - Віктор і Петро. Дівчина, яка надіслала документи, працювала у штабі "Нашої України", - продовжує розповідь юрист. - У перших числах січня, якраз поки мораторій не діяв, штабістів зібрали і пояснили, мовляв, настав час продавати землю. З'ясувалося, що на дівчину, яка попросила консультацію, як і на багатьох співробітників штабу, за допомогою різних схем були оформлені земельні наділи в Київській та інших областях . На кого гектар, на кого більше. Дівчина, не будь дурепою, зрозуміла, що пай у неї приватизований, і заправила за операцію продажу паю вартість 6-8 соток в межах Київської області. Хлопці вирішили не заїдатися і погодилися. Так дівчина отримала свої гроші, а посередники від імені високопоставлених осіб - земельні наділи.

13-денною дірою в законі зуміли скористатися багато хто. Люди оформляли договори заднім числом і купували землю. "Це було абсолютно вульгарно з точки зору закону, але коридор багатьох ділків надихнув. Судові позови, які закінчувалися відчуженням землі на основі паперів, підписаних нібито в 13-денний коридор, тривали аж до 2009 року", - розводить руками Олександр.

Проти всіх

Проте яким би брудним не був напівлегальний ринок землі у часи мораторію, його легалізація та лібералізація може перерости в справжню політичну кризу. Адже для деяких активних прихильників влади держвласність на землю - це останній рубіж оборони, за яким починається політичний крах. Мова, звичайно ж, йде про комуністів. "Комуністи категорично проти скасування мораторію на продаж земель сільськогосподарського призначення. Ми вважаємо, що це злочин. По-перше, у нас немає земельного кадастру, а реальна вартість землі не визначена. По-друге, в Україні відсутнє законодавство, яке б регулювало земельні питання - забороняло б перепрофілювання землі, визначало час її перепродажу, щоб виключити спекуляції", - говорить депутат ВР від Компартії Олександр Голуб.

Втім, як стверджує політолог Володимир Фесенко, нинішня влада зацікавлена в тому, щоб ринок землі запрацював. "Схоже, на це є політична воля. Ринок землі хочуть використати як інструмент реанімації української економіки і як спосіб залучення інвестицій, - міркує експерт. - Опір напевно буде - в першу чергу з боку комуністів і Блоку Литвина, який орієнтований на сільського виборця. Виникнуть серйозні протиріччя і протидії. Буде проблема і в парламентській більшості, але за наявності політичної волі брак голосів компенсується тушками та за рахунок частини опозиційних депутатів, оскільки запуск ринку землі країні необхідний".

Сергій ВИСОЦЬКИЙ, Володимир ДЕНИСЕНКО, Євгенія ДАНИЛЕНКО, Фокус

 

Додати коментар


Захисний код
Оновити


Наголос

Вацлав Гавел: подолати посткомуністичну деморалізацію
Вівторок, 08 лютого 2011
Драматичний талант, візію державного мужа, моральну цілісність та глибокі... Детальніше...
Документи, які приховувало СРСР тепер є в Інтернеті
Вівторок, 08 лютого 2011
Унікальні документи, що підтверджують безперервну боротьбу українців з... Детальніше...
Депозит до строку
Вівторок, 08 лютого 2011
Ускладнити дострокове закриття депозитів - таку можливість вивчають у Нацбанку... Детальніше...
Російська національна омана
Вівторок, 08 лютого 2011
Росіянам, які висловлюють невдоволення щодо «приїжджих», слід найперше... Детальніше...
Скільки потрібно накопичити для авто в кредит
Понеділок, 07 лютого 2011
Кількість фінустанов, які готові давати позику для купівлі авто, росте як на... Детальніше...
Кому проводити економічні реформи?
Понеділок, 07 лютого 2011
Дивовижну річ довелося днями побачити на одному Інтернет-форумі, а саме - майже... Детальніше...
Вечір французької музики "Souvenir de la France"
Понеділок, 07 лютого 2011
12 лютого в рамках циклу Music-review WEEKEND відбудеться вечір французької музики "Souvenir de la... Детальніше...
Сенатор Ліберман: політика Заходу щодо Білорусі «жалюгідно провалилася»
Понеділок, 07 лютого 2011
Американський сенатор Джозеф Ліберман, один із провідних політиків США, які... Детальніше...
Україна і Польща стали такими далекими, ніби Дніпро перетинає столицю Монголії – польські ЗМІ
П'ятниця, 04 лютого 2011
Навряд чи варто сподіватися на помітні результати візиту Віктора Януковича до... Детальніше...
В Азербайджані побоюються єгипетського прикладу
П'ятниця, 04 лютого 2011
Заворушення в арабських країнах поширюється з великою швидкістю та охоплює... Детальніше...
Колектори. Хто заробляє на мільярдних боргах українців?
П'ятниця, 04 лютого 2011
Вітчизняний ринок колекторських послуг набирає обертів. Зростають як обсяги... Детальніше...
Недовго співали: продюсери говорять про згортання українізації в шоубізі
П'ятниця, 04 лютого 2011
Верховна Рада взялася за скасування ефірних квот для українських виконавців. В... Детальніше...
Мустафа Джемілєв – кандидат на Нобелівську премію миру
Четвер, 03 лютого 2011
Лідера Меджлісу кримськотатарського народу, депутата українського парламенту і... Детальніше...
Поля чудес. Хто купить і перепродасть українські чорноземи
Четвер, 03 лютого 2011
Скасування мораторію на продаж землі - друге після 90-х випробування країни...
Янукович почув Сталіна
Четвер, 03 лютого 2011
"... Пройдет время, и взоры новых поколений будут обращены к делам и победам нашего... Детальніше...
Незручне повернення демократії
Четвер, 03 лютого 2011
Народні повстання в арабських світі невигідні як Заходу, так і Китаю. Захід... Детальніше...
Жити в Україні стає дорожче
Середа, 02 лютого 2011
Лютий в Україні починається з повідомлень про подорожчання електроенергії,... Детальніше...
Візит Януковича в Японію: Інвестиційне фіаско
Середа, 02 лютого 2011
Офіційний візит Віктора Януковича в Японію став продовженням стратегії пошуку... Детальніше...
Рюриковичі хочуть відсудити собі Золоті ворота та Києво-Печерську лавру
Середа, 02 лютого 2011
До суду за право володіти Києво-Печерською лаврою та Золотими воротами... Детальніше...
Чи повинен думати Головнокомандувач Збройними Силами України?
Середа, 02 лютого 2011
Ну, нарешті світ дізнався, що в Україні, окрім «партикулярних піджаків», є і... Детальніше...