Завдяки експлуатації сланцевих родовищ газу США мають великий надвишок видобутку цієї сировини і готують експортну експансію у світі. Це ставить серйозні питання перед Росією, яка відкотилась на друге місце. Від експорту газу і нафти Москва має до 80% валютних надходжень.
Кілька років тому в США збудовано термінали для імпорту зрідженого газу, оскільки американські економісти прогнозували вичерпання запасів газу і Сполучені Штати мали бути готовими до імпорту зрідженого газу. Тепер американський управитель газового терміналу Freeport LNG разом з австралійським фондом Macquarie збираються до 2015 року вкласти 2 мільярди доларів, щоб з цього порту здійснювати експорт зрідженого газу, передовсім в Азію.
Плани американців змінились чотири роки тому, коли їхні вчені-газовики опрацювали інноваційні методи видобутку газу розпорошеного у спеціальних сланцевих родовищах. Завдяки цьому видобуток газу у США різко зріс і вже у 2009 році США, вперше за останні десятиліття, відібрали у росіян титул найбільшого виробника газу у світі.
Як повідомила агенція Рейтер, керівник Freeport LNG Майкл Сміт вважає, що власних запасів газу американцям вистачить принаймні на 100 років. У США видобувають все більше газу зі сланців і тому його ціна лише за минулий рік знизилась на четверть. 1000 кубометрів газу у США коштує приблизно 140 доларів, що майже у три рази менше, ніж Україна платить за російській газ. Одночасно все більше бажаючих бізнесменів і фірм використати нову технологію для заробітку.
Як повідомила консалтингова фірма Wood Mackenzie, на придбання фірм, що володіють концесіями на видобуток газу зі сланцевих родовищ лише в першій половині 2010 року було витрачено 21 мільярд доларів, більше, ніж за попередні 2008 і 2009 роки разом взяті. І ця цифра не включає договору на 41 мільярд доларів, викладених Exxon Mobil за купівлю фірми XTO у другій половині минулого року.
Багато американських експертів вважають експорт газу через збудовані термінали для зрідженого газу найкращим способом реалізації надлишків дешевого сланцевого газу та використання вкладених у термінали великих інвестицій. Крім Freeport LNG про намір перебудови свого терміналу на експорт газу оголосив концерн Cheniere Energy.
Тим часом, об'єм і собівартість видобутку українського сланцевого газу є конкурентоспроможними щодо інших країн. Такого висновку дійшли експерти DiXi Group в аналітичному звіті "Можливості видобутку сланцевого газу в Україні", що є одним з перших подібних досліджень в Україні.
Робота з видобутку сланцевого газу в Україні лише починається. Проте, якщо інтерес уряду та потенційних інвесторів залишатиметься таким же високим, який декларується сьогодні, про перші результати взаємовигідної співпраці можна буде говорити вже через три-п'ять років.
Як зазначається у дослідженні, середня потужність промислових пластів українських сланців становить близько 400 м, що суттєво перевищує потужності найуспішніших діючих родовищ сланцевого газу в США.
За розрахунками DiXi Group, вартість первинного освоєння розвіданого родовища орієнтовно може становити 50-80 млн. дол. Таким чином, українські сланці можуть бути набагато легшими для розробки, ніж уже відомі успішні американські.
Проте, ситуацію ускладнює недостатня прозорість функціонування енергетичного ринку в Україні, відсутність у громадськості дієвих механізмів моніторингу і контролю за діяльністю державних і приватних компаній в сфері надрокористування. Для вирішення цієї проблеми необхідно внести зміни до низки законів, зокрема «Кодексу про надра», Закону України «Про нафту і газ», Закону України «Про угоди про розподіл продукції», Закону України «Про ліцензування певних видів господарської діяльності».
На думку експертів DiXi Group, надання сланцевому газу особливого статусу і права на його продаж промисловим споживачам за нерегульованим тарифом допоможе активному приходу іноземного інвестора на цей ринок.
Читайте також:
Видобуток сланцевого газу в Україні є комерційно вигідним і можливий вже через 3-5 років