Ромський діяч Зоні Вайс став першим із громади циганів почесним гостем на офіційній церемонії вшанування пам'яті жертв Голокосту в Німеччині. Під час свого виступу він заявив, що його народ постав перед новими загрозами.
Зоні Вайс сказав німецьким депутатам, що цигани в Західній Європі стикаються з дискримінацією і живуть у "негуманних умовах у гетто". Цю заяву він зробив у річницю звільнення табору смерті Освєнцим радянськими військами в 1945 році.
Звертаючись до німецького парламенту, Бундестагу, пан Вайс сказав, що роми постають перед особливо помітною дискримінацією у Франції та Італії.
"Дозвольте мені нагадати вам, що ми європейці і мусимо мати такі самі права, як будь-який інший мешканець, і ті самі можливості, які має кожен європеєць", - сказав він.
"Це є неприпустимим, що народ, який століттями зазнавав дискримінації й утисків, сьогодні, в 21-му столітті, й надалі відсторонений і позбавлений будь-якого чесного шансу побудувати краще майбутнє", - додав він.
Більшість жертв Голокосту були євреями. Проте історики вважають, що загинуло також від 220 до 500 тисяч ромів (циганів). Ромський діяч Зоні Вайс, народжений у Нідерландах, - єдиний, хто вижив із його родини, вбитої в 1944 році. Пан Вайс, якому 73 роки, вцілів завдяки поліцаю, який пошкодував хлопця і дозволив йому втекти, коли його родину арештовували під час рейду.
Німеччина формально визнала геноцид ромів тільки в 1982 році. Останніми роками ця країна намагається вшанувати пам'ять ромських жертв.
За матеріалами Бі-бі-сі