Євген ПЕТРЕНКО
У Росії помпезно відзначили 100-річчя від дня народження колишнього члена політбюро КПРС, багаторічного міністра закордонних справ СРСР Андрія Громика. У пресі з'явилась серія статей, по телебаченню демонструвався фільм, у якому ювіляр виглядав видатним дипломатом і державним діячем.
Людина, яка реалізовувала комуністичну політику, однозначно людиноненависницьку, апріорі не може бути видатним дипломатом.
Людина без моралі, знаменитий „таваріщ Нєт", бо всі конструктивні пропозиції Заходу стосовно відносин між двома таборами холодної війни він з ходу відкидав. Громико пішов в інший світ з тяжкою, невибачною виною - введення радянських військ і розв'язаною війною з афганським народом ціною життя тисяч українців, росіян, узбеків, латишів, литовців та синів інших народів колишньої імперії.
Показово, що як доблесть показують його „боротьбу" з американськими імперіалістами. Він протиставляється Горбачову, якого рекомендував генсеком КПРС і який, виявляється, зрадив справу за яку Громико боровся все життя, і розвалив СРСР. При цьому, вважається нормальним не згадувати про причини фактичного банкрутства країни, які змусили Горбачова до проведення реформ ладу, який нездатен був до реформування.
Якщо проаналізувати основні парадигми і поняття, яким характеризувалась особа і діяльність Громика у російських медіа, то дуже яскраво і знаково видно, що відбувся повний реванш контрреволюції. Державний лад і діяч, який завдав непоправної шкоди народам імперії реабілітується. Фактично громадсько-політична думка Росії повернулись у часи СРСР.
То про яке перезавантаження відносин Росії зі США може йти мова, якщо патологічний антиамериканець проголошений видатним дипломатом відразу після візиту президента США Барака Обами, який мав здійснити те саме перезавантаження?
Стає очевидно, чому всі колишні радянські республіки намагаються звільнитись від опіки Росії. Адже нічого, крім тиску і силового нав'язування своїх інтересів Москва своїм сусідам запропонувати не може. А це був фірмовий почерк Громико.
Москва так і не змогла запропонувати колишнім радянським республікам і своїм сателітам цивілізаційну альтернативу західному вибору. І всі вони, якщо сварять Захід, то лише тому, що не „доросли", не здатні виконувати ті соціально-політичні і морально-етичні норми життя суспільства, які в різних формах панують у країнах з усталеною демократією. І в цьому також проявилось жорстоке банкрутство політики, автором якої був і Громико.
Професор Маршалл Голдман, який вивчає Росію вже майже 50 років сказав: „Пан Нєт створював враження людини, яка блокує всі спроби домовитись. У нього завжди було кам'яне обличчя, з ним складно було знайти спільну мову, він додав іміджу СРСР відтінків ворожості, негативізму".
Громико був дипломатом, який здійснював безглузду політику, що принесла у жертву десятки мільйонів життів, забрала нормальне, людське життя у кількох поколінь на 1/6 земної кулі. І вшанування Громико як видатного дипломата лише вкотре вказало на тупик, у якій зайшла Росія в результаті правління Путіна, а одночасно - сигналізує величезну небезпеку, яку становить цей режим для сусідів і стабільності у світі.