Українське Слово

  • Збільшення розміру шрифта
  • Звичайний розмір шрифта
  • Зменшити розмір шрифта

На руїнах найгероїчнішого храму Київської Русі таки стоятиме церква МП

E-mail Друк
Рейтинг Користувача: / 0
НайгіршеНайкраще 

cerkvaБагаторічні дискусії щодо Десятинної церкви, схоже, вийшли на фінішну пряму. Нові київські чиновники, звісно, не без благословення старших товаришів розрубали гордіїв вузол. Аби уникнути протестів, рубати вузол постановили швидко і тихо. Майже під грифом секретності.

Розголосу, щоправда, уникнути не вдалося. То настоятель незаконно збудованої каплиці на Старокиївській горі Гедеон хвалиться, що держава виділяє гроші на забивання бетонних паль в древній фундамент і запевняє, що «наверху» вопрос уже решен», то археологи і блогери піднімають крик про можливу відбудову, то газета «Известия» друкує статтю, у якій стверджує, що вийшов Указ президента про віднову Десятинки і вже начебто готується конкурс проектів. Шум в ЗМІ піднявся неабиякий. Але як піднявся, так і втих, бо ніхто нічого не зміг ані підтвердити, ані спростувати.

Указу на сайті президента не виявилось. І навіть всезнаюча Ганна Герман не змогла сказати чогось путнього на цю тему. На запитання, чи був указ і чому його не оприлюднили, вона лише знизала плечима. Мовляв, якщо указ є, то повинен бути на сайті, але коли його там немає, значить його, мабуть, і не було. Не довіряти словам Ганни Миколаївни - вершина невігластва, але до істини докопатися все-таки хотілося. Тим паче, що чуток ніхто спростовувати особливо не збирався.

Відтак віце-спікер парламенту Микола Томенко направив депутатський запит Прем'єр-міністру України та Голові Київської міської державної адміністрації з проханням дати роз'яснення «стосовно ситуації, що склалася з будівництвом нової культової споруди на місці розташування пам'ятки архітектури національного значення - Десятинної церкви». Згодом кілька депутатів, відірвавшись від своїх нагальних справ, з'їздили на древні фундаменти, аби на місці вияснити, що відбувається і що далі робити - відбудовувати, консервувати, створювати музей, чи бити палі. Однак зрозуміти, звідки ростуть вуха, не змогли:«Ситуація тривожна, треба робити депутатські запити, збирати комісію і розбиратися»...

Навіть Міністерство культури, на чиєму балансі знаходиться заповідна територія, нічого путнього пояснити не змогло. Є, мовляв, офіційна постанова Кабміну про музеєфікацію фундаментів і решток церкви, саме цю постанову нині успішно реалізовують. А щодо рішень про відбудову храму, то про них у Мінкульті нічого не відають.

Хоча, все та ж газета «Известия» стверджує, що чула на власні вуха, як заступник міністра культури України Тимофій Кохан повідомив, що нібито в кінці 2011 року на фундаментах Десятинної почнуться роботи з її відбудови, а за основу, начебто, буде взято проект церкви, яка стояла на цьому місці до зруйнування в радянські часи. У міністерстві  «Тиждень» переконали, що журналісти неправильно зрозуміли Кохана. І нічого подібного той не казав.

У результаті за кілька місяців інформаційних хвиль стало зрозуміло, що нічого не зрозуміло. Що доля Десятинки в тумані, і єдине, що варто робити, то це чекати подальшого розвитку подій.

І раптом - сталося. «Тижню» пощастило. Направивши запит в відділ інформаційного забезпечення КМДА з проханням прокоментувати повідомлення в ЗМІ, що начебто головний архітектор Києва Сергій Целовальник буде обирати проект нової Десятинної церкви, який розробляють три державні організації, ми отримали дуже цікаву відповідь.

Цілком офіційно, начальник Головного управління містобудування, архітектури та дизайну міського середовища КГГА Києва Сергій Целовальник повідомив:

«Сьогодні Українська православна церква Московського патріархату виступила з ініціативою відтворити храм. По церковним канонам храми будуються на святих місцях, і для будівництва вибрано місце, на якому колись стояла Десятинна церква.

У пресі були посилання на те, що є Указ Президента на відтворення церкви. Насправді підписано Постанову Кабінету Міністрів України про музеєфікацію фундаментів і того, що залишилось від Десятинної церкви. Створена робоча група, яка займається реалізацією поставлених завдань. Зараз  йде творчий пошук рішення.

Зокрема розробляється програма проведення конкурсу на бліц-ідею. Пропонується створити платформу, під якою археологи змогли б проводити розкопки і де буде створено музей, а безпосередньо на платформі побудувати церкву. Але це буде будівництво нового храму, а не відтворення Десятинної церкви. Вхід до музею пропонується зробити з Андріївського узвозу. Експозиція  музею включатиме матеріали про історію церкви, панораму, залишки фундаментів тощо

Отож, ще раз, але людськими словами. Рішення про будівництво уже прийнято. Московський патріархат таки будуватиме церкву на Старокиївській горі.

Тепер, власне все зрозуміло. І самовпевненість попів, які твердять що «наверху» вопрос уже решен», і куди пішли виділені Кабміном 8 вересня 2010 року «для проведення археологічних досліджень та музеєфікації залишків фундаментів Десятинної церкви» 13 мільйонів 400 тисяч гривень, і чиїм інтересам прислуговує українська влада.

Незрозумілим залишається лиш один нюанс: хто саме прийняв це мудре рішення? Київські чиновники, якийсь міністр, чи може наш набожний президент? Чиновники - точно ні. Не той масштаб. У міністерствах від цього також відхрещуються. І в Мінкульті, і в Міністерстві регіонального розвитку та будівництва нас запевняли, що рішень про зведення храму на місці Десятинної церкви у Києві, де зараз ведуться археологічні розкопки, немає. Але хто тоді дав добро на підготовку конкурсу бліц-ідей, хто вирішив створити платформу, а на ній збудувати церкву і під нею музей? Адже питання навіть не виносилося на обговорення, і мова йшла лише про те, що після розкопок мудрі люди сядуть і подумають, що робити далі.

Чи можливо в цій країні вже нарешті існують якісь таємні циркуляри згідно з якими і ведуться всі ці приготування? Якщо так, то хто їх підписав і на базі яких правових актів в демократичній правовій державі все це твориться?

Десятинна церква - унікальна пам'ятка середньовічної архітектури, яка має світове значення. Вона не тільки була першим кам'яним християнським храмом України, а й символом князівської влади та могутності. Недурно князь Володимир, виділив на її будівництво і утримання десятину своїх прибутків. Схоже на те, що хтось дуже хоче уподобитись Великому князю.

А киянам залишається, певно, теж згадувати історію. Нагадаємо, що Десятинна церква стала останнім бастіоном захисту столиці від навали зі сходу. Тоді це були татаро-монголи.

Джерело: «Український тиждень»

 

Коментарі 

 
0 #2 Василь Петрик 2011-01-14 04:37 Посягання московських холуїв на Найдавнішу Українську святиню необхідно зупинити! Для цього маємо застосувати все - заяви, протестні акції та акти непокори, фізичної протидії та обструкції будь-якого архітектора чи псевдонауковця, що ризикне стати на сторону Януковича та його прихвостнів! Не віддамо Україну загарбникам! Цитувати
 
 
0 #1 Василь Петрик 2011-01-14 04:36 Посягання московських золуїв на Найдавнішу Українську святині необхідно зупинити! Для цього маємо застосувати все - заяви, протестні акції та акти непокори, фізичної протидії та обструкції будь-якого архітектора чи псевдонауковця, що ризикне стати на сторону Януковича та його прихвостнів! Не віддамо Україну загарбникам! Цитувати
 

Додати коментар


Захисний код
Оновити


Наголос

Рефат Чубаров: Татари віддадуть свої 5 соток, якщо чиновники повернуть сотні заповідних гектарів Криму
Четвер, 20 січня 2011
Голова Ради міністрів Криму Василь Джарти попросив лідера Меджлісу... Детальніше...
Об'єднання опозиції - "об'єднання чотирьох гетьманів"?
Четвер, 20 січня 2011
Анонсоване об'єднання політичних партій Арсенія Яценюка, Анатолія Гриценка,... Детальніше...
Минає 65 років від заснування Союзу українців у Великій Британії
Четвер, 20 січня 2011
65 років тому у столиці Шотландії Единбурзі відбулися Установчі збори Союзу... Детальніше...
Українці США засуджують політичні переслідування
Середа, 19 січня 2011
Український Конгресовий комітет Америки (УККА), який представляє американців... Детальніше...
Фільм про Чорнобиль - в головному конкурсі Берлінале-2011
Середа, 19 січня 2011
В конкурсі ігрових повнометражних фільмів Берлінського міжнародного... Детальніше...
Китай покаже, хто є Ху
Середа, 19 січня 2011
Кількість статей про Китай, його економіку, валюту й політичну систему в західній... Детальніше...
Українці за приєднання до ЄС та союз із Росією
Вівторок, 18 січня 2011
Попри відчутні прагнення вступу до Євросоюзу та спільні з ним цінності, українці... Детальніше...
Матвієнко: Потрібна партія не "фюрера", а ідеї
Вівторок, 18 січня 2011
Серед партій, із якими лідер "Фронту змін" Арсеній Яценюк веде переговори про... Детальніше...
Радіо, що руйнувало комунізм у Польщі, – в інтернет-мережі
Вівторок, 18 січня 2011
Тисячі архівних аудіозаписів польської редакції Радіо Вільна Європа відтепер... Детальніше...
Іпотека-2011: в очікуванні кредитних грошей
Понеділок, 17 січня 2011
Український ринок нерухомого майна продовжує намацувати ґрунт. Ріелторські... Детальніше...
В українській бібліотеці у Москві вилучили сервер і побили директора
Понеділок, 17 січня 2011
У Бібліотеці української літератури в Москві пройшов третій обшук, вилучено... Детальніше...
Поразка стратегії Дональда Туска
Понеділок, 17 січня 2011
Якби не трагізм і смуток усього, що пов'язано зі смоленською катастрофою, можна... Детальніше...
Українські історики обговорили концепцію нового підручника
Понеділок, 17 січня 2011
У Львові говорять про нову історичну політику України, яка зможе примирити, а не... Детальніше...
Агатангел Кримський – феномен у європейській та українській культурі
П'ятниця, 14 січня 2011
15 січня виповнюється 140 років від дня народження Агатангела Кримського... Детальніше...
Україна вже не ''вільна'' в рейтингу свободи
П'ятниця, 14 січня 2011
Рейтинг розвитку демократії в Україні, який щорічно визначається американською... Детальніше...
Новий конкурс програми Erasmus Mundus-ІІ: 6,7 мільйонів євро для України, Білорусі та Молдови
П'ятниця, 14 січня 2011
Європейська Комісія оголосила новий конкурс проектів у рамках освітньої... Детальніше...
Ватикан визнав диво Іоанна Павла ІІ
Четвер, 13 січня 2011
Спеціальна комісія Ватикану, до якої входять кардинали та єпископи, визнала... Детальніше...
На руїнах найгероїчнішого храму Київської Русі таки стоятиме церква МП
Четвер, 13 січня 2011
Багаторічні дискусії щодо Десятинної церкви, схоже, вийшли на фінішну пряму. Нові...
У Києві виступить Мирослав Скорик
Четвер, 13 січня 2011
16 січня в Києві виступить видатний український композитор Мирослав Скорик.... Детальніше...
Азаров «реанімував» інститут національної пам'яті під своїм крилом
Середа, 12 січня 2011
Кабінет міністрів України утворив Український інститут національної пам'яті як... Детальніше...