Українське Слово

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Польське вікно в Європу для українців

e-mail Друк
Рейтинг Користувача: / 4
НайгіршеНайкраще 

Poznan-1Богдан ОЛЕКСЮК, Євген ПЕТРЕНКО

Польща залишається найбільш приязним для українців членом Євросоюзу. І це не слова, це реальні справи для полегшення українцям контактів з європейськими країнами, що для більшості з них стало цивілізаційним вибором. У минулому році польські консульства в Україні видали більш як 570 тисяч віз, що становить більше 40 відсотків від загальної кількості віз, виданих країнами ЄС українцям. Близька нам, але інша культура, затишні містечка і люб’язні привітні люди — це та близька Європа, де цікаво і комфортно.

Виступаючи перед журналістами, Генеральний консул консульського відділу амбасади Польщі в Україні Рафал Вольський підтвердив зацікавленість польської сторони у тому, щоб громадяни України мали якнайзручніший доступ до отримання польських віз і в цьому напрямку Польща працює від початку 2000-х років.

Постійно зростає кількість консульських установ республіки Польща в Україні. У 2010 році відкрито польське консульство у Вінниці, у 2011 році — в Севастополі, а у цьому році передбачається відкриття вже восьмої консульської установи Польщі у Донецьку. Кількість польських консулатів в Україні — найбільша у світі. В результаті такої політики децентралізації і запровадження он-лайн реєстрації анкет, з 2010 року перед консульствами практично відсутні черги для подачі документів та вирішення інших питань.

При цьому, у 2011 році польські консульства в Україні видали більш як 570 тисяч віз, що на 118 тисяч більше, ніж у 2010 році і це ставить Польщу на перше місце серед країн — членів ЄС. Тенденція зростання стійка і, враховуючи тісні українсько-польські відносини, вона є природною. Лідером серед консульств було консульство у Львові, яке видало в минулому році більш як 286 тисяч віз. На другому місці Луцьк (115 тисяч) і на третьому –консульство у Києві (66875 віз).

Польща видає багато національних віз типу D. Ці візи видаються на термін до року і надають право перебувати у Польщі від 91 до 365 днів. Подібна віза видається тим українцям, які їдуть у Польщу на роботу, навчання чи з інших причин тривалого перебування.

Шенгенська віза може діяти до 5 років. У 2011 році польські установи видали 370 тисяч шенгенських віз типу С і 200 тисяч національних віз типу D. Цікавий факт: у польських консульських установах дуже малий відсоток відмов в отриманні віз і він постійно знижується: у 2009 році — 2,72 % відмов, у 2010 році — 2,59 % і у 2011 році — 2,46 %, а в цьому році відмов фіксується лише 1,6 %. Тобто спостерігається покращення підготовки документів. Скоріш за все, такі показники досягаються завдяки зусиллям обох сторін.

Децентралізація ведеться і шляхом відкриття мережі прийому візових анкет поза консульствами. Ще у листопаді минулого року у співпраці з міжнародним підприємством VIS-Global було відкрито перші три пункти прийому візових анкет — у Івано-Франківську, Львові і Тернополі. У цьому році така мережа створюється на сході України — Дніпропетровську, Донецьку і Харкові. А зараз прийшов час на Центральну Україну: щойно відкрито такий пункт у Житомирі, а з 2 квітня пункт прийому візових запрацює у Києві на вулиці Фрунзе, 60.

Це значно спрощує процедуру отримання віз, зокрема, для тих українців, які мешкають далеко від міст, у яких наявні польські консульства. Наприклад, лише за останній місяць 4,8 тисячам івано-франківців не треба було їхати до Львова, вони подали візові анкети у своєму місті. Та сама тенденція у Тернополі, та інших містах. Важливо, щоб і на сході України було так само. Якщо хтось мешкає у Дніпропетровську, то йому не доведеться витрачати 2–3 дні для поїздки у Київ, коли можна здати документи у своєму місті.

У цьому сенсі відкриття пунктів прийому візових анкет відповідає поширеній практиці аутсорсінгу публічних послуг, коли немає можливості відкривати все нові консульства. Так польська сторона прагне наблизити візові послуги до всіх українців на провінції, які зацікавлені подорожами до Польщі.

Отже, нині в Україні працює сім пунктів прийому візових анкет до Польщі, а за кілька днів їх стане вісім. В недалекому майбутньому планується відкрити ще шість таких пунктів — у Луцьку, Рівному, Хмельницькому, Вінниці, Одесі і Севастополі. Користатись послугами VIS-Global можуть як індивідуальні громадяни, так і представники туристичних фірм. Проте слід пам’ятати, що у функції цих пунктів входить лише прийом документів, а рішення про надання візи здійснює виключно консульська установа.

До 2004 року Польщу відвідувало близько 2,5 мільйонів українців на рік. Після введення віз, а потім вступу Польщі у шенгенську зону можливості українців різко скоротились. Однак, завдяки заходам польської сторони, у 2011 році Польщу відвідало вже більше 5 мільйонів українців. Це майже втричі більше, ніж у 2008 році. Отже, зацікавлення Польщею в Україні зростає.

За польською статистикою, щорічно з туристичною метою Польщу відвідують 1,3 мільйони українців. Туристом тут вважається кожна людина, яка зупиняється у польському місті — в готелі чи пансіонаті — на одну ніч чи довше. Таким чином, у минулому році українських туристів було на 20 % більше ніж у попередньому 2010-му.

Щодо проблем з європейськими прикордонниками, про які останнім часом багато говорять і пишуть українські ЗМІ, то Влодзімєж Щурек, директор Польського Осередку Туристичної Інформації в Києві повідомив важливу інформацію. Відповідно до роз’яснення польської прикордонної служби, особи, які отримали візу з бізнесовою метою подорожі, можуть використовувати її у Польщі також і для туристичних поїздок.

Відповідаючи на запитання журналістів, Генеральний консул консульського відділу амбасади Польщі в Україні Рафал Вольський підкреслив, що, відповідно до візового кодексу ЄС, у разі використання багаторазових віз головна мета поїздок має відповідати типу виданої візи. Те ж саме стосується країни призначення — більшість поїздок і часу перебування має бути до країни, консульство якої видало візу. В будь якому разі, потрібно бути готовим змістовно відповісти на можливі запитання прикордонників — з якою метою громадянин іншої країни перебуває на території країни Шенгенської зони і чим підтверджується ця мета. Загалом, крім букви закону тут діє звичайна логіка і здоровий глузд. Але забувати підтверджуючі документи, такі як копія запрошення, їдучи за кордон, не слід.

З власного досвіду хочеться додати ще таке. Зрозуміло, що українця, який отримав шенгенську візу, відразу тягне побачити Париж і Елладу, Скандинавію і Іспанію. Але варто звернути особливу увагу на Польщу, яка дуже багата унікальними пам’ятками історії і архітектури, природними заповідниками і здравницями. Близька нам, але інша культура, затишні містечка і люб’язні привітні люди — це та близька Європа, де цікаво і комфортно. Якщо ж ви вже побували в Польщі, то приїдете сюди напевно ще не один раз.

Poznan

Dworek Sople

 

Коментарі 

 
0 #2 василь 30.03.2012 00:36
Дійсно- тільки клопіт "на голову"... І ще фінансові витрати для нас і прибутки - для "них"...
Цитувати
 
 
0 #1 Vitek 29.03.2012 19:06
Нащо взагалі ускладнювати життя собі й комусь цими візами? Що вони дають? Кримінал і терористів цим не зупинити. А чесні люди мають клопіт.
Цитувати
 

Додати коментар

Захисний код
Оновити


Наголос: сусіди

Перепис населення у Польщі приніс певні несподіванки
П'ятниця, 30 березня 2012
У Польщі оприлюднили попередні дані перепису населення, що відбувся минулого... Детальніше...
Операція «Вісла» у спогадах українських жінок
Понеділок, 26 березня 2012
28 квітня виповнюється 65 років від трагічних подій операції «Вісла». Тоді за... Детальніше...
День Латвійського легіонера
Середа, 21 березня 2012
Вже декілька років поспіль у середині березня в Латвії відбуваються заходи зі... Детальніше...
Не наше виховання
Четвер, 15 березня 2012
Діти польських прем’єрів і президентів, на відміну від нащадків... Детальніше...
Юрій Шевчук: Сучасна Росія — корумпована бездуховна країна
Понеділок, 12 березня 2012
В Україні закінчився гастрольний тур російського рок-гурту DDT з новими... Детальніше...
Президентські вибори в РФ: «каруселі», «печиво» і сльози Путіна
Понеділок, 05 березня 2012
Результати досить передбачувані. За попередніми даними, російський прем’єр... Детальніше...
Польський край, де розмовляють українською
Середа, 22 лютого 2012
Вармінсько-Мазурське воєводство — один із наймальовничіших регіонів Польщі.... Детальніше...
Двомовність по-білоруськи, або Мова та суверенітет
Вівторок, 21 лютого 2012
Хоча багато людей і досі переконані, що мовні проблеми надумані та що немає... Детальніше...
Російські химери України
Понеділок, 20 лютого 2012
Реальні варіанти порозуміння з Росією в офіційного Києва відсутні. Бо ще не... Детальніше...
Кремль намагається накинути вуздечку на радіостанцію «Эхо Москвы»
П'ятниця, 17 лютого 2012
Що ближче президентські вибори в Росії, то складніше в цій країні працювати... Детальніше...
Сила тяжіння
Вівторок, 10 січня 2012
Влада Молдови виступила з офіційною заявою, в якій зажадала від Москви «негайно... Детальніше...
Дія закону про державну мову у Латвії поширюється і на Діда Мороза
Середа, 04 січня 2012
Історія зі штрафом, який виписали російськомовному Діду Морозу в Латвії, підлила... Детальніше...
Що очікує Придністров'я з новим президентом: епоха хаосу чи епоха змін?
Вівторок, 27 грудня 2011
Новим лідером самопроголошеної Придністровської республіки став Євген Шевчук.... Детальніше...
Спадщина Вацлава Гавела
Понеділок, 19 грудня 2011
Помер Вацлав Гавел — колишній дисидент і драматург, який очолив мирну революцію... Детальніше...
Росія на Болотній
Вівторок, 13 грудня 2011
Багатотисячна демонстрація на Болотній площі в один день зруйнувала відразу... Детальніше...