Українське Слово

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Обама помиляється і Америка втрачає друзів

e-mail Друк
Рейтинг Користувача: / 0
НайгіршеНайкраще 

altЄвген ПЕТРЕНКО

Оголошено результати великого щорічного соціологічного дослідження «Атлантичні Тенденції», проведеного в червні у Сполучених Штатах і 12-ти країнах Європи. Показово, що найбільш проамериканські поляки перестали бути такими і тепер менше вірять в НАТО, ніж це було зовсім недавно. Цьогорічні результати показують кілька несподіваних правд. Поляки стали не тільки проєвропейськими, але і все більш скептично налаштованими щодо США, а також одним з найбільш пацифістських народів Європи.

На Заході Європи ріст довіри до Барака Обами у порівнянні з останнім роком правління дуже непопулярного Джорджа Буша сягає навіть 80%. «Західна Європа повернулась в обійми Америки», - вважає Рон Асмус, керівник брюссельського центру фундації Джерман Маршалл, автор «Атлантичних Тенденцій».

У центральній Європі, хоча і тут Обама має більшу довіру, ніж Буш, це зростання дуже мале. У Польщі воно становить лише 11% і найнижчим з усіх досліджуваних країн є відсоток громадян, які «дуже» підтримують закордонну політику нового президента США - тільки 7%, тоді як у Німеччині та Італії - аж 40%.

Виразне зниження довіри до Америки розпочалось у Центральній Європі ще за Буша-молодшого. Напевно, участь поляків у війнах в Іраку і Афганістані привела до посилення серед поляків пацифістських настроїв. Це наближає цей народ до поглядів країн Західної Європи. І віддаляє від американців.

Ще п'ять років тому майже половина поляків погоджувалась з твердженням, що «війна за певних обставин необхідна, щоб запанувала справедливість». Нині так думають тільки 4%, а до «певної міри» - 15%. На даний момент серед народів Європи поляки найбільше бажають виведення військ НАТО з Афганістану.

До зниження популярності Америки на берегах Вісли, безумовно, спричинились трудні переговори про будівництво ПРО у Польщі і Чехії за правління Буша, а тепер невпевненість у намірах Обами. Причиною є і нова угодовська політика США щодо Росії. Обама хоче перезавантажити відносини з Москвою, але за чий рахунок? Занадто свіжий ще досвід попередніх поколінь, коли Польща залишалась самотньою один на один з Росією і Німеччиною. Тому торги США, а так виглядає нині їхня політика по відношенню до Росії, викликають відторгнення з боку поляків та прибалтійських народів.

Нині лише 50% поляків  вірить, що НАТО лежить в основі безпеки Польщі - знову найменше у Європі. Америку вважають «позитивною силою у світі» більше європейців з Заходу (63%), ніж зі Сходу (53%). Ще рік тому було навпаки: Захід - 40%, Схід - 44%.

«У Центральній Європі спостерігається не тільки обережність щодо Обами, але і взагалі зменшення довіри до Сполучених Штатів і НАТО», - говорить Асмус.

Незабаром уряд Обами зустрінеться з новим викликом. Його команда, зосереджена на Іраку і Афганістані, так і не виробила зрозумілої політики щодо Центральної Європи. Добрим моментом для її оголошення може стати день 9 листопада - 20-а річниця падіння Берлінської стіни і початку демократичних змін у Центральній Європі. Але чи станеться?

Центральна і Східна Європа отримала урок від Обами. Урок для Обами ще попереду, бо навіть у найцинічнішій політиці безкарно відкидати друзів не вдасться. І зміна ставлення у громадській думці є початком посилення у цьому регіоні здорового конструктивного націоналізму, в основі якого, перш за все, є національні інтереси, а не безпідставний ідеалізм, який так люблять поширювати сильні світу цього.

На жаль, діють вони зовсім інакше.  

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
 

Додати коментар


Захисний код
Оновити


Наголос: безпека

Східна Европа втрачає свободу: Відозва до громадськости вільного світу
Четвер, 01 вересня 2011
Ми з тривогою спостерігаємо, як на східних кордонах Европейського Союзу... Детальніше...
НАТО-інтеграція по-українськи
Четвер, 04 серпня 2011
Продивляючись в інтернеті, що пише іноземна преса про Україну, натрапляю на... Детальніше...
Україна готується до інформаційних і психологічних війн
Четвер, 21 липня 2011
В українській армії з’явиться окремий підрозділ — сили спецоперацій. Цих... Детальніше...
На Чорноморському флоті Росії чекають на стратегічну зброю?
Вівторок, 19 липня 2011
На Чорноморський флот РФ необхідно повернути стратегічну авіацію, зокрема,... Детальніше...
Представник ПА НАТО: Україна не може вічно зберігати статус-кво
Середа, 13 липня 2011
Нещодавно в Києві відбулося чергове засідання Міжпарламентської ради Україна —... Детальніше...
ASEM переймається нетрадиційними викликами безпеці
Четвер, 09 червня 2011
Під Будапештом завершився дводенний саміт міністрів закордонних справ країн... Детальніше...
Безпека АЕС — в ЄС і в Україні
П'ятниця, 20 травня 2011
Учасники Європейського Форуму з атомної енергетики у Празі намагаються... Детальніше...
НАТО — Україна: історія успіху
Четвер, 19 травня 2011
Юрген БОРНЕМАН: Я б радив і надалі конструктивно співпрацювати у сферах, у яких... Детальніше...
Рибачук: Кремль розробляє план усунення Януковича
Понеділок, 18 квітня 2011
Колишній глава секретаріату президента України Олег Рибачук заявив, що... Детальніше...
У найближчі роки на Землю чекають нелегкі часи
П'ятниця, 15 квітня 2011
Такого висновку дійшла експертна група з Королівського університету Лондона.... Детальніше...
ЄС спонукає Україну перевірити безпеку своїх АЕС
Середа, 06 квітня 2011
ЄС хоче шляхом економічних важелів натиснути на Україну, аби змусити її... Детальніше...