Українське Слово

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Опозиція позбувається фактора "трьох гетьманів"?

e-mail Друк
Рейтинг Користувача: / 0
НайгіршеНайкраще 

opozyciaСпроби об'єднати опозиційні сили напередодні важливих політичних подій - таких як президентські чи парламентські вибори - українське суспільство спостерігало не раз, але більшість таких спроб були безрезультатні і, за невеликими винятками, перемагала влада.

Останній приклад – президентські вибори 2010 року, коли представники опозиції пішли у власне "плавання", що і привело, кажуть експерти, до перемоги Віктора Януковича.

Нині Комітет опору диктатурі – КОД, – який об'єднав низку правих і правоцентристських партій організацій, серед яких найбільш рейтинговими стали "Батьківщина" Тимошенко, "Свобода" Тягнибока і "Фронт змін" Яценюка, виношує плани створення єдиного списку кандидатів у мажоритарних округах.

Поєднати непоєднуваних?

Арсеній Яценюк твердить, що такі списки будуть готові до лютого наступного року. Але експерти кажуть про нереальність таких планів.

Вже нині, як видається, представники опозиції зіштовхнулися з труднощами – як узгодити ідеологічні розбіжності, адже партії мають досить різні ідеологічні переконання. Водночас кожна сила, особливо найрейтинговіша, бачить саме свого представника, як це не раз траплялося в українській політичній історії, лідером опозиції.

Разом з тим заступник голови фракції "БЮТ-Батьківщина" Сергій Соболєв переконував в інтерв'ю bbc.ua, що ніяких розбіжностей немає.

"28 листопада на засіданні Комітету опору диктатурі були присутні практично всі перші особи КОДу. Ми заявили, що і далі працюємо в межах Комітету, бо розуміємо, що режим можна повалити лише спільними зусиллями. Заява трьох лідерів найрейтинговіших сил – "Батьківщини", "Свободи" і "Фронту змін" - засвідчили, що ми добиватимемося разом на мажоритарних округах дотримання принципів ненападу і взаємної підтримки. 29 листопада робоча група Комітету розпочинає роботу над визначенням округів і стратегії дій",- каже Сергій Соболєв.

Щодо ідеології, то в БЮТ вважають, що в Комітеті опору диктатурі немає жодної партії, яка б не підтримувала європейський вибір України, проведення радикальних економічних реформ, боротьбу за права людини і верховенство права.

Пошуки "триєдиного" лідера

Прихильники Юлії Тимошенко нагадують, що наступні вибори можуть пройти не за демократичним сценарієм, і це має додати опозиції здорового глузду.

Водночас експерти нагадують, що ще влітку один із лідерів Батьківщини Олександр Турчинов переконував у недоцільності об'єднання опозиції, стверджуючи, що це призведе до створення "штучних" партій.

Частина аналітиків, однак, досить оптимістично налаштовані щодо об'єднання опозиції.

Директор Центру політичних досліджень і конфліктології Михайло Погребинський каже, що нині не буде надто важко побороти ідеологічні суперечки.

"На цей раз, скоріш за все, буде досягнута домовленість, можливо, не на тотальній кількості округів про підтримку єдиного кандидата. Якось знайдуть компроміс. Якщо Яценюк домовився про підтримку кандидата від "Свободи", то про що говорити! Ідеологія тут ні до чого. Буде підтримана попередньо людина, яка має найбільший рейтинг. Не обійдеться без конфліктів, але кандидатура буде знайдена", - твердить політичний аналітик.

Суперечка серед опозиціонерів виникла, зокрема, навколо голосування у Верховній Раді за Закон про вибори.

Спроби об'єднатися

Організація "Громадянська позиція" екс-міністра оборони Анатолія Гриценка заявила про вихід із об'єднання через підтримку окремими опозиційними силами дій влади.

А лідер об'єднання "Свобода" Олег Тягнибок запропонував опозиції створити три колони з партій "Батьківщина", "Свобода" і "Фронт змін", щоб іти спільно на вибори до парламенту.

Разом із тим представники провладної Партії регіонів сумніваються, що опозиції вдасться об'єднатися. Член фракції "регіоналів" Василь Горбаль послався на негативний вплив на цей процес ухвалення парламентом 5-відсоткового прохідного бар'єру до Верховної Ради.

"Є досить велика кількість непарламентських політичних сил, які вважають себе ображеними, і що вони були зраджені своїми політичними соратниками, які підтримали прохідний бар'єр. Тому говорити чітко, що відбудеться консолідація усіх сил демократичного напрямку я б не став",- твердить Василь Горбаль.

Проте найбільша суперечка може виникнути стосовно головування в опозиції. "Гетьманська булава" вчергове може зашкодити об'єднанню.

Фактор Тимошенко

Сергій Соболєв твердить, що нині навіть мови не може йти про іншого кандидата, як Юлії Тимошенко.

"Це питання навіть не підлягає для обговорення. Є декілька партій, але є найбільш рейтингова – це "Батьківщина" Тимошенко. Питань не буде. Тимошенко має бути безсумнівним лідером", - твердить пан Соболєв, не уточнивши, яка доля буде екс-прем'єра на момент виборів.

Хоча і в "Батьківщині" немає єдиної точки зору. Дехто з чільників партії твердить, що головне - не визначення лідера, а спільна боротьба за права.

У "Фронті змін" переконують, що коли у другому турі вже президентських виборів будуть Янукович і Яценюк, то українці, мовляв, віддадуть перевагу лідеру "Фронту змін" і саме він має очолити опозицію.

Представники "Свободи" твердять про нереальність того, що хтось очолить опозицію, кажучи, що у випадку президентських виборів її може очолити Олег Тягнибок.

Тим часом політолог Михайло Погребинський вважає, що все залежатиме від того, в якому статусі буде Тимошенко.

"Якщо Тимошенко залишиться у в'язниці, це сприяло б символічній домовленості про її символічне лідерство. Якщо ж вона вийде, домовленості не буде, оскільки ні Яценюк, ні Гриценко, ні Тягнибок не поступляться, аби вона була визнана лідером. І це непотрібно. Жодних шансів, аби був визнаний єдиний лідер, немає. Цього не допустять Яценюк, Тягнибок і Гриценко", - твердить Михайло Погребинський.

Джерело: Бі-бі-сі

 

Додати коментар


Захисний код
Оновити


Наголос: політика

Віртуальні прем'єр i міністри: не вір очам своїм
Четвер, 05 січня 2012
Протягом року, що минув, українські урядовці та інші керівники долучилися до... Детальніше...
Українська інтелігенція закликає Януковича припинити політичні переслідування
Вівторок, 03 січня 2012
Представники української інтелігенції закликають президента Віктора Януковича... Детальніше...
Державна політика щодо пільг спричиняє соціальну напруженість
Вівторок, 27 грудня 2011
Держава дає громадянам соціальні гарантії й обіцянки, які нездатна виконати. Про... Детальніше...
Незрозумілі реформи Януковича
П'ятниця, 23 грудня 2011
Українська влада «шокована», що люди «не розуміють реформ». Президент звинувачує... Детальніше...
Євгенія Карр: Cписок БЮТ на наступних виборах очолить Юлія Тимошенко
П'ятниця, 23 грудня 2011
Ситуація із судовим процесом щодо Юлії Тимошенко і надалі розвиватиметься за... Детальніше...
Вінок Вацлаву Гавелу
Четвер, 22 грудня 2011
Сумна звістка про відхід президента Чехії Вацлава Гавела спонукає нас сказати... Детальніше...
Прес-конференція В.Януковича: все у тумані
Четвер, 22 грудня 2011
Прес-конференції організовуються для того, щоб пояснити дії влади і скоригувати... Детальніше...
Україна – ЄС: технічно провалений саміт
Вівторок, 20 грудня 2011
Дива не сталося. Як і прогнозувалося, ні парафування, ні підписання угоди України... Детальніше...
Київська доля Євразії
Четвер, 15 грудня 2011
Ще далеко не усім зрозуміло, що створення нового союзу на пострадянському... Детальніше...
Опозиція позбувається фактора "трьох гетьманів"?
Середа, 30 листопада 2011
Спроби об'єднати опозиційні сили напередодні важливих політичних подій - таких...
Про знаки з Донецька
Вівторок, 29 листопада 2011
Події останніх днів в електоральному ядрі Партії регіонів мали б стати особливим... Детальніше...
Родоплемінний звичай
Понеділок, 28 листопада 2011
Кадрова політика влади нагадує стосунки у первісних суспільствах. Розстановка... Детальніше...
Дзеркало
Понеділок, 28 листопада 2011
"В одних кордонах утримувати Галичину і Донбас, Галичину і Крим можна тільки... Детальніше...
Україна - Грузія. Чого досягли революції
Четвер, 24 листопада 2011
Тбілісі. 23 листопада 2003 року. Едуард Шеварнадзе, який був президентом Грузії з... Детальніше...
Заява ОУН з приводу нового закону про вибори
Понеділок, 21 листопада 2011
Президія Проводу Українських Націоналістів вважає, що з ухваленням 17 листопада... Детальніше...