Українське Слово

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Презентація збірки «Україна: процеси націотворення»

e-mail Друк
Рейтинг Користувача: / 2
НайгіршеНайкраще 

naciotvorenУ Києво-Могилянській Академії відбулася презентація збірки наукових праць, присвячених процесам українського націотворення під загальною назвою «Україна: процеси націотворення». Книжка видана київським видавництвом «К.І.С.» за сприяння Посольства Австрії та Райффайзен Банку.

Авторами статей стали знані дослідники з Австрії, Канади, Німеччини, США, України. Упорядником збірки виступив Андреас Каппелер професор Східноєвропейської історії Віденського університету. У своїх дослідженнях науковці пробують дати відповіді на актуальні питання: чи українська нація повинна більше орієнтуватися на етнічні та мовні чи на політичні чинники громадянської держави? Як окремі регіони України з їхніми відмінними історичними досвідами можуть інтегруватися в українську націю? Як українська нація відмежовується від російської і польської? Наскільки совєтське врядування гальмувало націотворення чи сприяло йому та як повестися сьогодні з совєтською спадщиною? Як формується сьогодні ставлення до єврейського питання, котре дуже помітно позначилося в історії України? Яку роль для націотворення відіграють історія, мова, релігія, література, стать, територія та війна? Яке значення мали селяни, городяни, села і міста? Як відбувається націотворення в незалежній національній державі?

У вітальному слові до присутніх посол Австрійської Республіки в Україні Вольф Дітріх Хайм сказав, що шляхетною метою цієї публікації є спроба розширити нерідко російськоцентричне бачення й сприйняття історії східнослов’янських держав за допомогою погляду на неї очима багатьох народів. Пан посол відзначив заслуги проф. А.Каппелера, розповівши про його зусилля з поширення знань про Україну у світі: 1991 року Каппелер організував проведення наукової конференції, яка була присвячена Україні, її матеріяли опубліковані два роки по тому. 1994 року він написав книжку «Мала історія України» і видав її німецькою, у 1997 році — французькою і у 2007 році — українською мовами. У 2003 році вийшли друком наукові праці Каппелера «Складний шлях до нації. Статті з модерної історії України»

У вступному слові професор А.Каппелер коротко розповів про авторів збірки та про наукові конференції в Україні і закордоном, які передували виходу книжки, про те, як ця робота сприяла усвідомленню взаємозв’язку України і Європи, поширенню знань про Україну в світі.

Присутні на презентації автори збірки науковий співробітник Українського центру культурних досліджень Микола Рябчук, професор Георгій Касьянов, доцент Східноукраїнської філії Міжнародного Соломонового університету (м. Харків) поділилися міркуваннями, що виникли в процесі обговорення проблем українського націотворення на конференціях та протягом підготовки збірки до друку.

Зокрема Микола Рябчук повів мову про міти, що існують в самоусвідомленні східнослов’янських народів, про залишки старої парадигми, на якій ґрунтується концепція «Русского міра» — в «русском мірє» немає громадян, а є лише піддані. Ця концепція дуже сильно гальмує процес модернізації нашої держави. До цієї проблеми прилягає інший міт — про «невиокремлення» українців з слов’яноруської спільноти. Разом з тим, треба чесно казати, що українці просунулися далі своїх сусідів у процесах звільнення від цих мітів. На думку науковця, одним зі шляхів пришвидшення розв’язання цих проблем є «переклад» академічних концепцій на мову простого громадянина — популяризація нових наукових досягнень і зворотній процес — внесення думок загалу, тенденцій, що панують в соціумі, до академічного обороту. Цей процес має стати більш плідним.

Доцент Володимир Маслійчук говорив про те, що презентована збірка у певному сенсі є «підручником націотворення». В ближчому майбутньому наукова спільнота має також усвідомити роль Церкви в українському націотворенні. Існує проблема описання взаємин українців з євреями — це історія конфліктів, але, у той самий час, це є історія порозумінь. Промовець закликав з розумінням ставитись до переважаючої кількості іноземних авторів у збірці, бо часто закордонний автор помічає більше, ніж вітчизняний.

Професор Георгій Касьянов, відповідаючи на питання присутніх, виголосив кілька цікавих, хоча, можливо, і де в чому контраверсійних, на наш, погляд тез. Перша — про відповідальність історика. Історик має бути національно відповідальним. Проте, є дуже небезпечним, коли у історика превалює національна ідентичність в оцінках історичних фактів. Ми маємо усвідомлювати, що у ХХ столітті історики виховували солдатів. Друга. При спробі сформулювати національну парадигму історії, науковці наштовхуються на агресивний опір масової культури і стереотипів. Перетворення України з об’єкта історії на суб’єкта потягло за собою внутрішній конфлікт, який унаочнився у так званому «змаганні жертв». Історики змагаються у тому, хто і кого звинуватить у найбільшій кількості жертв серед українців. Цей конфлікт буде ятритись, доки Україна не завершить проект модернізації — знаходження громадянського консенсусу про те, яку націю і державу ми будуємо. Третя теза. Суперечність процесів націотворення на сучасному етапі. Не можна вважати, що Президент Ющенко, попри заглибленість у публічні міркування про українську ідентичність, цілеспрямовано здійснював діяльність, спрямовану на формування української нації. Зовнішні прояви говорили про це, але системних практичних дій не було. Так само і Президент Янукович успадкував усі зовнішні символічно-ритуальні прояви, притаманні стандартам поведінки українського президента — українська мова офіційного спілкування, поїздки до Канєва і т.п., проте його прихильники і «промовляючі голови» часто-густо вносять у суспільну думку провокації щодо визнання і суті українства і це є дуже небезпечні прояви.

Для прихильників і членства ОУН особливо цікавою, напевне, буде вміщена у збірці стаття Франка Ґольчевскі, професора Східноєвропейської історії Ґамбурзького університету (ФРН), «Суперечлива традиція: ОУН/УПА та націотворення». Автор об’єктивно описує процеси становлення ОУН та її зусилля від часу створення до сьогодення у справі формуванню нових якостей в української нації. Професор Ґольчевскі робить висновок, що ОУН виконувала певну функцію в процесі українського націотворення, особливо в часи, коли зовнішні чинники нехтували українськими прагненнями власної держави. Окремо д-р Ґольчевські робить висновок, що вже з 1990-х рр. ОУН виходила не з етнічного, а з державно орієнтованого визначення України.

Ще одне приємне спостереження з презентації. Коли промовці переходили на англійську, за навушниками синхронного перекладу тягнулися переважно гості заходу. Студентство Могилянки впевнено сприймало інформацію і без проблем спілкувалося англійською.

 

Коментарі 

 
0 #1 Лілія 24.11.2011 12:20
Чому хмара ( вона ж Україна) без Одеської області ?
Цитувати
 

Додати коментар

Захисний код
Оновити


Наголос: історія

Пам’яті Марії Фішер-Слиж
П'ятниця, 16 березня 2012
На 90-му році життя відійшла у вічність доктор Марія Фішер-Слиж (Maria Fischer-Slysh), відома... Детальніше...
Відійшов у вічність останній президент УНР
Неділя, 11 березня 2012
З глибоким сумом зустріли звістку з Канади про те, що не стало вже з нами видатної... Детальніше...
Рідна Комуністична партія, батько Сталін, дорогий Iлліч…
Понеділок, 05 березня 2012
На відміну від нацистського тоталітаризму, який не приховував антилюдської... Детальніше...
Люстрація потрібна, бо люди мають знати, хто є хто — Єжи Айслер
П'ятниця, 02 березня 2012
В Україні ще не пізно провести люстрацію — так вважає директор варшавського... Детальніше...
Дисидентський рух Придніпров’я
Понеділок, 27 лютого 2012
На Дніпропетровщині зростає інтерес дослідників до історії дисидентського руху... Детальніше...
Свято совка
П'ятниця, 24 лютого 2012
З ініціативи обласної державної адміністрації Київщина нині святкує своє... Детальніше...
70 років розстрілу Олени Теліги
П'ятниця, 17 лютого 2012
21 лютого о 12 годині в Бабиному Яру біля Хреста, символічної могили розстріляних... Детальніше...
Молодь подарувала інвалідний візок єврею, який воював в УПА
Вівторок, 14 лютого 2012
У волинському селі Грибовиця мешкає ветеран УПА Мандик Хасман. Він народився у 1929... Детальніше...
У Дніпропетровську видали книжку про Павлоградське повстання 1930 року
Четвер, 09 лютого 2012
Дніпропетровські краєзнавці відкрили ще одну невідому сторінку історії свого... Детальніше...
Київ відмовився приймати пам’ятник Столипіну у подарунок від росіян
Понеділок, 06 лютого 2012
Постійна комісія Київради з питань культури та туризму не підтримала пропозицію... Детальніше...
Пам’ятник на могилі Глушка-Мови
Четвер, 22 грудня 2011
Благодійна ініціатива «Героїка» заявила про свій намір встановити пам’ятник на... Детальніше...
Роман Шпорлюк про економічний націоналізм
Понеділок, 19 грудня 2011
У дискусійному клубі «Коло» цими днями відбувся виступ професора Романа... Детальніше...
Сесія чи революція?
П'ятниця, 09 грудня 2011
"А це, зверніть увагу – це Пілсудський, - жінка, котра провадила екскурсію музеєм... Детальніше...
Архіви КДБ УРСР залишаються секретними
Вівторок, 06 грудня 2011
Історики сподіваються, що влада дослухається до рекомендацій Європарламенту і... Детальніше...
Чудо на кінчику пера
Четвер, 01 грудня 2011
Двадцять років тому, 1 грудня 1991 року, український народ підтвердив свою волю до... Детальніше...