Українське Слово

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Яке місце вашої зарплати серед світових показників?

e-mail Друк
Рейтинг Користувача: / 1
НайгіршеНайкраще 

Euro 50Якби у світі не було багатих і бідних, і всі мали б однакову частку від сукупних світових заробітків, то скільки б вони отримували?

Загальна сума світових доходів наближається до $70 трильйонів на рік, а населення Землі не так давно подолало поріг у Клацнути сім мільярдів. Тож середньосвітовий дохід на одну людину на рік становить близько $10000.

Але не всі люди мають роботу, а ще частина цих семи мільярдів — діти. Тому наступним постає запитання: «Якою є середня зарплата в світі?»

Тут відповідь знайти важче, але група економістів з Міжнародної організації праці (МОП) ООН вирішила спробувати, хоча дотепер і не оприлюднювала цієї інформації.

Як рахували середню зарплату

Погляньмо на Геркулесове завдання, яке на себе взяли дослідники МОП.

Для початку вони визначали загальний фонд заробітної плати для кожної країни світу. Для цього вони просили від національних бюро статистики кожної країни інформацію про середню зарплатню і множили цю цифру на кількість найманих працівників у цих країнах.

У цей спосіб вони можуть надати більшу вагу країнам, які мають більше число зайнятих. Середня заробітна плата в Китаї більше впливає на середній світовий показник, ніж середня зарплата в Новій Зеландії, де населення набагато менше.

Коли економісти зібрали дані про загальні фонди зарплат в кожній країні, їх додали разом і поділили на загальну кількість працівників у світі.

Результат вийшов такий: середня заробітна плата в світі становить $1480 на місяць, що становить трохи менше $18000 на рік.

Але ці долари — не звичайні долари США. Економісти використовують спеціально пристосований обмінний курс — середня заробітна плата розраховується в доларах за паритетом купівельної спроможності (ПКС). Один ПКС долар дорівнює $1, витраченому в США.

Порахуйте співвідношення вашої зарплати і середньосвітової (http://www.bbc.co.uk/ukrainian/multimedia/2012/04/120404_wage_compare_it.shtml)

По суті, долар ПКС враховує той факт, що в деяких країнах жити дешевше, ніж в інших. Ідея полягає в тому, що нам байдуже, скільки заробляє в доларах працівник, наприклад у Китаї. Цікаво те, що він на ці долари може купити.

«Якщо хтось в Китаї отримає місячну зарплату в 1500 юанів і піде до банку купувати долари, то отримає на руки $200, — пояснює економіст МОП Патрік Белзер. — Але це не те, що нам потрібно для обчислення середньосвітового показника, бо тут важливо те, що люди можуть купити на ці 1500 юанів. А з урахуванням купівельної спроможності долара США, ми бачимо, що насправді ця сума відповідає приблизно $400».

Інший спосіб пояснити суть підходу економістів наступний: перехід на ПКС-долари виражає, скільки набір товарів і послуг, які ви можете купити на зарплату в себе вдома, буде коштувати вам у США.

Хто як живе?

Якщо поставити середньосвітову зарплату в світі у розмірі $1480 ПКС-доларів на місяць, або майже $18000 на рік, в ширший контекст, то ми побачимо, що: 

  • Вона становить менше половини середньої зарплати в США і Сполученому Королівстві, де середньомісячні заробітки трохи вищі за $3000, або $37000 на рік;
  • Це вдвічі більше за середню заробітну плату в Болгарії і дорівнює середньомісячній зарплаті в Польщі;
  • Країна на останньому місці за шкалою заробітків — Таджикистан, де середня заробітна плата становить приблизно $2700 на рік, а на першому місці — Люксембург, де середня зарплата на рік складає близько $48000.

Здавалося б, $1480 ПКС-доларів на місяць, або $18000 на рік, — це досить багато. Це виходить по $75 на день за 20 робочих днів, — але загальновідомо, що більше третини населення світу живе менше ніж на 2 долари в день. Як узгодити ці дві точки зору на глобальні доходи?

Насправді, економістам МОП доводилося покладатися на досить неоднорідні статистичні дані. Для деяких країнах, зокрема такої великої, як Нігерія, дані взагалі відсутні. Крім цього, до уваги бралися лише заробітки найманих працівників.

Ціни вказані без урахування величезної кількості людей, які з’являються в статистиці бідності, але не потрапили до розрахунків середньої заробітної плати — пенсіонери, діти і самозайняті.

Кількість людей, які працюють на себе, — самозайнятих, — у світі величезна. У розвинених країнах близько 90 % працездатних є найманими працівниками, але в багатьох країнах, що розвиваються, ця цифра набагато нижча. Наприклад, у Південній Азії, де багато самозайнятих або незалежних фермерів, найманих працівників тільки 25 %.

Для чого це потрібно

Попри всі перешкоди, робити розрахунки середньосвітової заробітної плати було потрібно, вважає економіст Белзер.

«Це, безперечно, показово, коли йде мова про стан світового економічного розвитку, я б сказав. Ми завжди відштовхуємося від показника валового внутрішнього продукту (ВВП), але я думаю, що значення ВВП зрозуміти важко, тоді як заробітна плата набагато більш очевидний показник якості життя», — каже він.

На думку фахівця, це дає уявлення про якість життя середнього класу: «З чим залишаються люди в кінці місяця, як вони живуть, як часто вони можуть дозволити собі розваги, що вони можуть купити, де вони можуть жити. І це набагато цікавіше порівняно з показником ВВП на душу населення, що є абстрактнішим поняттям».

А коли усвідомити недосконалість цієї цифри — те, що вона дає дуже приблизне уявлення про середню заробітну плату в світі, — то на думку Белзера, з неї можна винести важливий урок.

«Вона засвідчує також те, що середня зарплата все ще досить низька, — каже він. — А відтак, і загальносвітовий рівень економічного розвитку, фактично, досі досить низький, незважаючи на величезну заможність, яку ми спостерігаємо в певних місцях».

Рут Александер, BBC News

 

Додати коментар

Захисний код
Оновити


Наголос: економіка

Яке місце вашої зарплати серед світових показників?
П'ятниця, 06 квітня 2012
Якби у світі не було багатих і бідних, і всі мали б однакову частку від сукупних...
Фінансові експерти підтримали АУБ у критиці Нацбанку
Четвер, 05 квітня 2012
Круглий стіл експертів фінансового ринку на тему: «Аналіз висновків АУБ щодо... Детальніше...
Яременко: повертати борги радянського Ощадбанку мають правонаступники СРСР
Вівторок, 03 квітня 2012
Екс-заступник голови Національного банку України Сергій Яременко вважає, що із... Детальніше...
АУБ ставить питання про відставку керівництва НБУ
Середа, 28 березня 2012
Асоціація українських банків звернулась до Президента України, Голови Верховної... Детальніше...
Іпотека під 2–3 %: п’ятдесят тисяч квартир або зростання інфляції
Четвер, 15 березня 2012
В Україні з травня повинна стартувати програма іпотечного кредитування купівлі... Детальніше...
Скільки коштуватиме покращення життя
Вівторок, 13 березня 2012
 Мільярди на втілення останніх соціальних ініціатив президента є, і їх вливання... Детальніше...
В Україні побоюються експансії російського капіталу
П'ятниця, 09 березня 2012
Провідні російські банки вийшли на український ринок фінансових послуг.... Детальніше...
Облігації повертаються
Вівторок, 06 березня 2012
Український уряд вже хоче позичати гроші в українців. Мінфін пропонує громадянам... Детальніше...
Україна в космосі
Середа, 29 лютого 2012
Сьогодні Державному космічному агентству України виповнюється 20 років. Україна... Детальніше...
Десять міфів про міжнародну трудову міграцію
Понеділок, 27 лютого 2012
Сьогодні у свідомості людей довкола міграції формуються нічим не підтверджені... Детальніше...
Якою є ціна 10% газової знижки для України?
Середа, 22 лютого 2012
Із потеплінням Москва запропонувала Києву повернутися до газових переговорів і,... Детальніше...
У Києві презентували всесвітньо відому «Синю економіку»
Понеділок, 20 лютого 2012
У Бізнес-школі МІМ-Київ відбулася презентація книжки всесвітньо відомого... Детальніше...
Авіаквитки за ціною золота?
П'ятниця, 10 лютого 2012
До початку «Євро-2012» залишається ще чотири місяці, однак у Німеччині вже... Детальніше...
Чому український ерзац-сир дорожчий, ніж справжній сир у Голландії?
Середа, 08 лютого 2012
У нацистській Німеччині, в умовах війни на всі фронти й тотального дефіциту,... Детальніше...
Боротьба з піратством як спосіб наїзду на бізнес
Вівторок, 07 лютого 2012
Українська влада хоче активно боротися з інтернет-піратством. Утім, методи, якими... Детальніше...