Українське Слово

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Євген ГОЛОВАХА: Наші науковці й досі ходять на допити

e-mail Друк
Рейтинг Користувача: / 3
НайгіршеНайкраще 

golovahaАвторитетний дослідник суспільних настроїв Євген Головаха, заступник директора Інституту соціології НАН України, за останній тиждень роздав журналістам десятки коментарів. Та цікавить акул пера не соціологічна наука, у якій Євген Головаха — визнаний професіонал, а більше скандальні допити в СБУ, на які «запросили» гуртом усю вчену раду Інституту. «Такого не було навіть у радянські часи», — емоційно відреагував Головаха, який першим із науковців мав «задоволення» провести в товаристві СБУшників півтори години. Як пояснили у Службі безпеки, допити працівників Інституту соціології відбуваються в рамках розслідування кримінальної справи про розтрату державних коштів посадовими особами дочірнього підприємства ІС НАНУ. Хоча багато хто найперше подумав: зазіхають на приміщення Інституту, яке розташоване в самому центрі столиці — на вулиці Шовковичній. Або ж на незалежних соціологів тиснуть.

Євген Головаха відверто заявляє, що не розуміє дії нинішньої влади, адже подібні історії аж ніяк не додають їй прихильників. Сьогоднішній політичний режим в Україні науковець називає «неокучмізмом». І визнає: Леонід Кучма свого часу поводився з науковцями делікатніше, не влаштовував масових викликів на допити. Головаха напівжартома зауважує: Президент Віктор Янукович — все ж колега вченим, «професор», а кодекс професійної етики спонукає ставитися до колег–науковців із повагою.  

«Незрячих людей легше вести в яму»

— Пане Євгене, нещодавня історія з допитами в СБУ всієї вченої ради Інституту соціології обросла численними гіпотезами. Яка версія причин цих викликів видається вам найімовірнішою?

— Я особисто можу все що завгодно думати. І гіпотез може бути багато: від намагання дискредитувати соціологію перед виборами і до того, що в бюджеті закінчилися гроші, а владі здається, що в науковців вони ще є. Але насправді, що б не говорили, ми не будемо знати дійсну причину цих подій. Нам не відомо, що відбувається у владі й чого вона домагається. Офіційно заявили, що порушено кримінальну справу за розкрадання грошей. Але я знаю, що вчена рада, яку в повному складі викликали на допити, робила все за регламентом. Я певен, що мої колеги працюють професійно, з усією відповідальністю. До того ж вчена рада не має жодного відношення до організаційних, фінансових нюансів. Вона вирішує лише питання якості наукової роботи.

З іншого боку, я як науковець не вивчаю окремі випадки — більше цікавлюся закономірностями і тенденціями. Тому я дивлюся на всю історію як на загальне ставлення влади до соціології, до інструменту віддзеркалення соціального стану суспільства. В останні роки багато робили, щоб дискредитувати цей інструмент. Спочатку соціологів просто ображали, обзивали «продажними», потім намагалися запровадити офіційну регуляцію дослі­джень — таку, яка тільки в Білорусі існує. І нарешті — ця подія з допитами. Із цього що випливає? Соціологія — простий інструмент віддзеркалення й аналізу стану справ у суспільстві. А владі вигідно, щоб суспільство було незрячим, щоб воно не бачило себе таким, яким воно є. Адже незрячих людей легше вести в яму.

— А вам не здається, що подібні історії просто засвідчують: нинішня влада не знає інших форм спілкування з суспільством?  

— Це і справді є формою спілкування влади з громадянським суспільством, представниками якого є науковці. Спочатку львівських істориків із комп’ютерами «просили» на вихід, потім були хіміки. Тепер соціологи. Хто наступний? Це вже тенденція. Насправді мене особисто ніхто не ображав (хоча, мабуть, було б краще, якби вони мене просто особисто образили, ніж усіх науковців разом узятих). Президент засудив такі дії: сказав, так не можна. Але при цьому наші науковці й далі продовжують ходити на допити в СБУ. Побачимо, що буде далі.

— Але ця історія набула широкого розголосу — миттєво відреагувала громадськість, ЗМІ...

— Це дуже позитивний прояв. Іще один суттєвий момент: наша історія збіглася в часі з «миколаївською» справою [ґвалтівників]. І це обидва яскраві приклади, коли громадськість не дала просто так змовчати. У нашій справі мало хто розбирається, а в «миколаївській» усе всі розуміють — там страшна і проста справа. Але і там, і там громадськість відреагувала. І владі треба розуміти, що не просто ж так на вулиці виходять. Невже людям так потрібні соціологи? Люди просто розуміють, що треба виходити. Бо вчора прийшли за одними, завтра — за іншими, а післязавтра — за будь–ким із нас.

— Чи можна казати, що суспільство останнім часом дедалі болісніше реагує на такі прояви системи?

— Я б сказав — адекватніше реагує. І це дуже добре! І що ще важливо: це суто цивілізовані форми протесту, без агресії. Ось мене часто питають: а коли ми будемо жити краще? Відповідаю: коли люди не будуть давати себе ображати, порушувати свої права.

Такі протести — ознака того, що в нас починає формуватися мережеве суспільство. Нарешті! Адже в обох випадках (із нашими допитами та «миколаївською» справою) вирішальну роль відіграв віртуальний світ — соціальні мережі, інтернет. Це вже дієва сила суспільного життя, з якою доведеться рахуватися.

Досі ми жили в індустріальному суспільстві, де все вирішували командири виробництв, де були робітники й керівники. І за цією системою будувалися всі відносини. У мережевому суспільстві такого не буває — там люди об’єднуються самі, на горизонтальному рівні. І не чекають команди. Так вийшло й тут: в обох випадках ви не знайдете харизматичних лідерів, які закликали б на барикади. У такому суспільстві людей тримати за дурнів не вийде. І хоча ми лише робимо тут перші кроки, перспектива обнадійлива. Адже подібні речі об’єднують людей. А люди, як відомо, не можуть поодинці захищатися — вони лише вмирають поодинці.

«Після апатії може настати раптус. Наприклад, після виборів»

— Багато хто відзначає, зараз основна емоція серед українців — це агресія…

— Не думаю, що агресія. Ще недавно переважала емоційна апатія, байдужість. Це ще й наслідок розчарування Помаранчевою революцією. Але в психіатрії є такий термін, як «депресивний раптус»: коли депресивна людина перебуває спершу в апатичному стані, а потім стає буйною. Таке меланхолійне шаленство. Я дуже сподіваюся, що в українців не буде раптусу. А буде нормальна емоційна складова громадського життя — і образа, і невдоволення, але й надія і віра в те, що все зміниться.

— Чи можна очікувати на масові протести у період до виборів і в разі фальсифікації цих виборів — після?

— Можна! Завжди в таких випадках саме вибори стають лакмусовим папірцем, моментом, коли може статися спалах — отой самий раптус. І яскравим прикладом є 2004 рік. Для багатьох українців вибори дуже важливі. І зараз усе що завгодно може бути.

Але й демонізувати ситуацію не треба. Люди живуть своїм життям, і не тільки політика їх цікавить. Більшість, до речі, хвилює, люблять їх чи ні близькі люди. Так, дійсно, є високий рівень незадоволеності життям, і є можливість його зменшити. Але останніми роками цей рівень лишається приблизно однаковим.

«Опозиція програвала, бо продається»

— Напередодні виборів ми знову спостерігаємо стару картину з «соціальними ініціативами». Невже люди й цього разу поведуться на задобрювання пенсіонерів подачками, розігрування заїж­дженої платівки про другу державну мову, «Юлину тисячу»?..

— ...яка стала «Вітіною». Є різні люди: хтось на це поведеться, хтось — ні. Треба розуміти, в якому суспільстві ми живемо. Ось говоримо про подолання корупції у владних структурах. А при цьому в нашого населення (у порівнянні з усіма європейськими країнами) найбільш поблажливе ставлення до проявів побутової корупції — це коли треба свої «маленькі» питання вирішити. І якщо нормально, коли «я даю», то, може, хай і мені коли–небудь щось перепаде. Тобто це нормально сприймається. Але при ­цьому до політичної корупції ми ставимося дуже критично.

А щодо російської мови — це вже давно не найважливіше питання для українців. Є кілька відсотків людей, для яких це принципово, і це може додати трохи голосів. Але більшість переймається іншим. Більшість розуміє, що це тільки політична «гральна карта», і не вірить у другу державну мову.

— Cоціологи прогнозують на парламентських виборах перемогу опозиції. Ви теж дотримуєтеся цієї думки, чи не так?

— Я лише говорю про великий шанс для опозиції виграти. Але які умови для цього потрібні? Об’єднання. А наші опозиціонери ніколи ж не можуть об’єднатися! Подивіться на Обухів: у загальній сумі опозиція набрала більше, а хто переміг? «Регіонал».

Опозиція за партійними списками точно набере більше голосів. На «мажоритарці» більш вірогідна перемога провладних кандидатів. Через низку причин. Ну от вийдуть два великі опозиціонери на одному окрузі з одним представником чинної влади, обоє разом наберуть більшість голосів, а поодинці програють. Крім того, треба грамотно опонувати владі. А це не завжди в опозиціонерів виходить. І головний чинник: вони спершу переможуть, а потім продадуться. Як це було в 1998 році, коли на виборах до ВР нібито спершу перемогла опозиція. Чим це закінчилося? Гучною перемогою влади. Тут не треба навіть говорити про адмінресурс і нечесні вибори. Опозиція традиційно програвала не через те, що хтось сфальсифікував вибори (2004–й рік, правда, став винятком), а тому що її представники продавалася після виборів.

Тому як складеться ситуація після нинішніх парламентських перегонів, передбачити важко. Але шанс змінити політичний розклад у державі великий.

ПРО СОЦІОЛОГІЮ

«Винні журналісти, а не соціологи»

— Пане Євгене, як вважаєте, яким на цих виборах буде співвідношення соціологічних центрів–«одноденок» і авторитетних, незаангажованих служб?

— Тут узагалі немає ніяких проблем. Будуть соціологічні служби–«одноденки» — це є в усьому світі. Кожен політик може купити якогось пройдисвіта, який намалює йому 90% підтримки. Тут проблема в журналістах. Перш ніж оприлюднювати якісь цифри, треба перевіряти інформацію. І зробити це просто. Звертаєтеся в Українську соціологічну асоціацію — громадський орган — і, перш ніж друкувати, спитайте, чи акредитована та чи інша соціологічна служба, чи має вона громадський професійний контроль? Не має — все, забули про цей соціологічний центр та його цифри.

— А як ви оцінюєте нинішній стан української соціології як науки?

— Оцінюю як нормальне фахове товариство, яке має свої досягнення і недоліки. Нам багато чого ще не вистачає: грошей, знань, досвіду. У нас соціологія як дисципліна почала формуватися лише з 1990 року. Соціологи старшого покоління прийшли в науку з інших дисциплін. А в Європі, між іншим, уже 120 років готують соціологів.

Але й певні здобутки є. Наші молоді соціологи вже працюють на сучасному світовому рівні. Крім того, Інститут соціології — це єдиний гуманітарний інститут в Україні, який має міжнародний рейтинг впливовості — імпакт–фактор. І коли почалася оця метушня з допитами, то президент Міжнародної соціологічної асоціації Майкл Буравой (до речі, 28 березня виступатиме на конференції в Інституті соціології) написав нам листа, у якому запевнив, що світова наукова спільнота надасть нам будь–яку підтримку. Це ж про щось свідчить, правда?

Розмовляла Марина Ткачук, Україна молода

 

Додати коментар

Захисний код
Оновити


Наголос: політика

Росія — Україна: нові — старі проблеми
Понеділок, 26 березня 2012
Президент України Віктор Янукович має намір взяти участь в інаугурації нового... Детальніше...
Відкритий лист до Посольства ФРН в Україні
Вівторок, 20 березня 2012
Згідно із загальним уявленням місія посольства полягає в тому, щоб представляти... Детальніше...
Канада обговорює українські виклики
Понеділок, 12 березня 2012
Минулий тиждень в Оттаві пройшов під знаком України. Комітет у закордонних... Детальніше...
Бекешкіна: Путін намагатиметься показати росіянам, що він — «настоящий мужик»
Середа, 07 березня 2012
Ірина БЕКЕШКІНА — соціолог із бездоганною репутацією. Фонд «Демократичні... Детальніше...
Юрій Андрухович: Псувати кров цій владі — це сексі
Вівторок, 06 березня 2012
Мені перестав снитися сон, в якому я хочу вистрелити в Януковича… Для мене стало... Детальніше...
Коротко про порядність і чоловічу дружбу
Четвер, 01 березня 2012
Нині виявила, що у світі досі існують такі поняття (без лапок), як «співчуття» та... Детальніше...
Вирок Луценку: кардинально різні оцінки
Вівторок, 28 лютого 2012
Колишній міністр внутрішніх справ Юрій Луценко та його адвокати не здивовані... Детальніше...
Без еліти: нові кадрові ініціативи влади — чергова порція «реформаторського» піару
Вівторок, 21 лютого 2012
В Україні заблоковано «соціальні ліфти» у політико-управлінській сфері, через... Детальніше...
Нинішній Конституційний Суд як інструмент русифікації
П'ятниця, 17 лютого 2012
Репутація Конституційного Суду України як об’єктивного, високопрофесійного,... Детальніше...
Наші партії недолугі, бо їхні агітатори працюють лише за гроші
Середа, 15 лютого 2012
Нещодавно зустрів знайомого, котрий шукає роботу «на вибори». Тобто у... Детальніше...
Я сам!
Понеділок, 06 лютого 2012
Я маю, що втрачати. Тому кажу їм: «Досить, я сам!» Я сам можу змінити цю країну.... Детальніше...
Віртуальні прем'єр i міністри: не вір очам своїм
Четвер, 05 січня 2012
Протягом року, що минув, українські урядовці та інші керівники долучилися до... Детальніше...
Українська інтелігенція закликає Януковича припинити політичні переслідування
Вівторок, 03 січня 2012
Представники української інтелігенції закликають президента Віктора Януковича... Детальніше...
Державна політика щодо пільг спричиняє соціальну напруженість
Вівторок, 27 грудня 2011
Держава дає громадянам соціальні гарантії й обіцянки, які нездатна виконати. Про... Детальніше...
Незрозумілі реформи Януковича
П'ятниця, 23 грудня 2011
Українська влада «шокована», що люди «не розуміють реформ». Президент звинувачує... Детальніше...