Українське Слово

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Пам’яті Юрія Карманіна

e-mail Друк
Рейтинг Користувача: / 1
НайгіршеНайкраще 

Юрій КарманінПровід Українських Націоналістів з глибоким сумом сповіщає про смерть Голови Сенату ОУН Юрія Карманіна, який відійшов у засвіти 26 вересня 2011 року. Висловлюємо співчуття рідним і друзям покійного.

Юрій Роман Карманін

(уроджений Роман Олександер Лисий)

Роман Олександер Лисий народився у Львові 11-го червня 1913 року (в офіційних документах помилково записано 11-го серпня) – батько Ілля Лисий, мати Марія з дому Грицишин. Ілля Лисий – юрист, громадський діяч, депутат польського Сейму, довголітній редактор часопису Сільський Господар у Львові; матір Марія – учителька (померла передчасно 1932 року). Сестра, Володимира 1918 р.н., студентка Львівської Політехніки, трагічно загинула від рук КҐБ весною 1941р.

Роман здав випускні іспити Української Академічної Гімназії у Львові в 1931 р.

Вищі студії, через перешкоди зі сторони польської влади, Роман розпочав аж восени 1932 р. у Львівській Політехніці.

Вперше Роман був арештований (за ніби-то протипольську діяльність) як студент гімназист у 1927 р., але на прохання батька (тоді депутата Сейму) його відпустили. Вдруге Романа арештували в 1933 р., інкримінуючи йому причетність до змови на вбивство комісара польської поліції в містечку Гаї під Львовом. За браком доказів після кількох тижнів, Романа відпустили. Третій раз Романа арештували в 1937 р. за його участь у проводі молодечої організації Сокіл, антипольську діяльність та приналежність до Організації Українських Націоналістів. Цим разом Роман не вийшов з тюрми аж до початку польсько-німецької війни у вересні 1939 р.

До ОУН Роман вступив 1932-го року. 1941-42 рр. брав участь (два рази) в Похідних Групах ОУН(м) у центральну і східну Україну, включаючи Кубань.

Під кінець 1942 р. Роман Лисий і його друг Андрій Луців отримали доручення від Краєвого Проводу ОУН по підпільних зв’язках добратися до Португалії і там встановити контакт з офіційним представництвом англійського уряду. Головною метою місії було представити перед англійськими державними службовцями правдивий стан справ у окупованій німцями Україні і, таким чином, заперечити неправдиві тлумачення польського екзильного уряду в Лондоні.

Роман Лисий тепер як Юрій Карманін, Андрій Луців тепер як Антін Драґан (майбутній редактор часопису Свобода в Америці) вирушили в дорогу. Перебравшись через Німеччину, окуповану і неокуповану частини Франції, на початку березня 1943 р., з особливою допомогою учасників французького руху опору, перейшли кордон до Іспанії. Та тут не пощастило: таки першого дня їх затримала іспанська прикордонна гвардія. Згодом, наші емісари ОУН були інтерновані у таборі нелегалів біля Мадриду. Там їх тримали до кінця війни в Європі у травні 1945 р.

Після звільнення з табору, Юрій Карманін замешкав у Мадриді. Працював викладачем польської і німецької мов в Інституті Іноземних Мов. Рівночасно, був уповноважений урядом Української Народної Республіки в екзилі бути його речником перед іспанськими державними властями.

До Канади Юрій Карманін прибув 1951-го року. Тут від самого початку він включається в українське громадське життя. В 1955 році одружується з Ольгою Ковбель – активісткою української громади м. Торонто (Ольга упокоїлася 2005 року).

Протягом чотирьох з половиною десятиріч Юрій Карманін займає провідні становища в різних українських і не українських організаціях, інституціях, організації масових імпрез та заходів, серед яких такі:

·        Член Проводу Організації Українських Націоналістів.

·        Член керівних органів організації Українського Національного Об’єднання (УНО) Канади – з вересня 1968 р. до квітня 1969 р. в. о. Президента.

·        Учасник з провідними функціями у Великих Зборах ОУН, Краєвих і Провінційних З’їздах УНО Канади, Конґресах Українців Канади (КУК), та Конґресах Світового Конґресу Вільних Українців (СКВУ тепер СКУ).

·        Голова (повторних каденцій) філії УНО Торонто.

·        Член дирекції Української Кредитової Спілки.

·        Співзасновник і член управи Українського Спортового Товариства ‘Тризуб’.

·         Як активний член Прогресивно-Консервативної Партії Онтаріо, займає чільні позиції в організації і проведені виборчих кампаній Аллана Гроссмана та Івана Яремка, міністрів в урядах Прем’єрів Онтаріо – William Davis та John Robarts.

·         Співзасновник і співвласник приватного підприємства імпортованих товарів ‘Orbit’.

·        Промотор/організатор і часто (як знаменитий промовець) ведучий різних масових громадських зібрань та мистецьких імпрез.

·        Головний редактор часопису Новий Шлях – 1986-1997.

Постановою XVIII Великого Збору Українських Націоналістів в Києві 29 травня 2010 року Юрія Карманіна обрано Головою Сенату ОУН.

Ярослав БІЛАК


 

Прощальне слово Голови ОУН у зв’язку із смертю ЮРІЯ КАРМАНІНА (РОМАНА ЛИСОГО)

Прощаючись з покійним від імені Проводів ОУН, формацій українського націоналістичного руху в Україні, носієм найбільш почесного титулу Голови Сенату ОУН, я свідомий того, що відійшов від нас, чи не останній представник цілого покоління.

Покоління, яке на заклик будівничих Української Народної Республіки, заявило ділами а не словами, що не знає слова «капітуляція» і не визнало окупації земель України чотирма загарбниками. Покоління, яке творило нову історію нашого народу, вимальовуючи чітко візію і мету, до якої прямувало і за яку боролось.

Ледво чи воно усвідомлювало собі, що шлях до великої мети тернистий і довготривалий, але тверда віра в правильність їхніх дороговказів давала їм силу встояти у нерівній боротьбі. Для них Крути і Базар були перемогою а не поразкою, довготривалі ув’язнення, жертви друзів, часто брак зрозуміння серед власного народу – кріпили їхню настанову «якщо не я, то хто?» і з історичної перспективи ніхто не може тепер оспорити що саме вони, носії нових ідей і засад українського націоналізму, дали свій вклад у проголошення Карпатської України і врешті актів 24 серпня і 1 грудня 1991 року.

Прощаючись з Покійним, я не буду перераховувати років його ув’язнення в польських тюрмах, підпільних дій за часів совєтської та німецької окупації, одчайдушних переходів у воєнний час багатьох кордонів, щоб донести до відома українських громад та урядів західних аліянтів правду про боротьбу українського народу як проти совєтського так і німецького окупаційних режимів в часі ІІ Світової Війни.

І хоч через невиправдану скромність Покійний не написав своїх споминів, в архівах ОУН збереглись документи дій того часу. У всій діяльности Покійного вибивається одна дуже важлива риса – здібність достосуватись до нових методів діяльности, не відходячи від основних засад і принципів. І чи як викладач чужих мов для іспанців, чи громадський діяч в Канаді, активний в канадській політиці, чи врешті підприємець, а як стало потребою, то і журналіст та редактор «Нового Шляху» він вмів знайти себе. Його прикмети характеру – відкритість, прямолінійність. пошанування думки інших – знаходили йому широке коло друзів і пошану.

Дорогий Ромехо! Вдячний Тобі за вияви дружби, які я зазнав через довгі десятиліття. За вірну співпрацю. Запевняю Тебе, що Твоє бажання бачити Україну вільною, хоч повільніше, чим ми з Тобою бажали, є невідкличним історичним процесом. На наших очах виростає молодше покоління вже вільне від совєтських і постсовєтських комплексів. Саме тому що Україна є важливим фактором в геополітичному укладі сил, ми маємо труднощі як з історичними ворогами так і новими «друзями». Це починають розуміти провідники з молодшого покоління і в тому є перспектива успіху.

Ідеї, яким Ти служив ціле життя, закорінились в українському чорноземі, і це лише питання часу, коли їхні визнавці відіграватимуть провідну роль в Україні.

Хай пухом буде Тобі канадська земля, яку Ти збагатив своїм трудом як і Батьківську.

Вічна Тобі Память.


 

Офіційно

Провід Українських Націоналістів повідомляє, що в зв’язку зі смертю Юрія Карманіна повноваження Голови Сенату ОУН перебирає проф. Др. Дмитро Степовик.

 

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
 

Додати коментар


Захисний код
Оновити


Наголос: суспільство

Людяність у часи жорстокості
Понеділок, 03 жовтня 2011
Вхід до «Алеї праведників» у єрусалимському комплексі «Яд-Вашем» Серед... Детальніше...
Пам’яті Юрія Карманіна
П'ятниця, 30 вересня 2011
Провід Українських Націоналістів з глибоким сумом сповіщає про смерть Голови...
Учора громадськість вшановувала пам‘ять жертв Бабиного Яру
П'ятниця, 30 вересня 2011
Створений три тижні тому з ініціативи Київської організації Товариства... Детальніше...
В’ячеслав Чорновіл. Нарис портрета політика
П'ятниця, 30 вересня 2011
Він вважав себе у в’язниці як ніби на своєму місці і навіть почувався б... Детальніше...
Помер колишній політв’язень Петро Рубан
Середа, 28 вересня 2011
У Києві на 72-му році життя помер колишній радянський політв’язень, митець, член... Детальніше...
Замість квітів на могилу
Вівторок, 27 вересня 2011
Помер Ярослав Гомза. Цю сумну звістку повідомив телефоном провідник Донецької... Детальніше...
Заява Громадського комітету вшанування пам’яті жертв Бабиного Яру
Вівторок, 27 вересня 2011
29 вересня 2011 року виповнюється 70 років з початку розстрілів нацистами мирного... Детальніше...
Кому у владі заважають масові акції у Києві?
П'ятниця, 23 вересня 2011
У центрі Києва міліція 22 вересня розігнала кілька мітингів громадських... Детальніше...
Лиха година
Четвер, 22 вересня 2011
Рішення Верховної Ради скасувати щорічне переведення годинників на зимовий час... Детальніше...
Настав найвищий час діяти
Понеділок, 19 вересня 2011
Незважаючи на хворобливий стан суспільства, ми повинні серйозно замислитися, що... Детальніше...
День пам'яті загиблих журналістів
П'ятниця, 16 вересня 2011
Сьогодні виповнюється 11-та річниця з дня зникнення відомого українського... Детальніше...
Українська діаспора та Україна
Четвер, 15 вересня 2011
Що насправді дратує регіоналів, то це те, що наскільки вони ненавидять діаспору,... Детальніше...
Насильство в українських школах. Звідки у дітей агресія?
Середа, 14 вересня 2011
Щонайменше третина українських школярів були жертвами цькування з боку... Детальніше...
Українцям в Італії пам’ятники непотрібні
Четвер, 08 вересня 2011
Вождям пролетаріату, сумнівним героям соціалістичної праці, національним героям... Детальніше...
Заробітчани в Португалії скаржаться на байдужість української влади
Вівторок, 06 вересня 2011
Українські трудові мігранти у Португалії вимагають ратифікації угоди між... Детальніше...