Українське Слово

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

У Володимирі-Волинському перепоховують жертв НКВС

e-mail Друк
Рейтинг Користувача: / 0
НайгіршеНайкраще 

cherepСьогодні на Федорівському цвинтарі Володимира-Волинського перепоховають останки 367 осіб, віднайдені під час археологічних розкопок. Перші дослідження підтвердили: загиблі — жертви НКВС.

Влітку експедиція Державного археологічного підприємства «Волинські старожитності» працювала на території валів Володимир-Волинського городища. Однак навіть віднайдені залишки стіни замку польського короля Казимира Великого не справили на дослідників такого емоційного враження, як кістяки, котрі один за одним лежали у верхніх шарах ґрунту неподалік від стіни, розповідає директор «Волинських старожитностей» Олексій Златогорський.

«Вийняли тільки одну поховальну яму, 30 на 40 метрів — там 367 загиблих, а взагалі їх там більше тисячі. По знахідках, які були при загиблих, можна сказати, що це був 1941 рік — ґудзики, монети, датовані 40-м роком, жетони польських офіцерів… Взагалі їх там (убитих) більше тисячі. Там не на один рік роботи ще», — каже археолог.

Після розкопок лише одного з восьми шурфів віднайдені рештки розстріляних військових, цивільних і навіть дітей, розповідає директор Володимир-Волинського історичного музею Володимир Стемковський. Картина убивств, відтворена за положенням кістяків і їхнім станом, вражає особливою жорстокістю, каже історик. Більшість скелетів належали молодим людям, віком 20–25 років. Це могли бути військові, які напередодні війни закінчили Володимир-Волинську школу підхорунжих старшин, припускає він.

На початку Другої світової ці польські військовослужбовці безслідно зникли після одного з боїв. Як вважає Володимир Стемковський, радянська влада їх могла спочатку утримувати в казармах, а згодом — знищити. Скелети цивільних могли належати біженцям, котрі опинилися в 1939 році в оточенні між німецькими і радянськими військами. Дитячі черепи розтрощені тупими предметами, найімовірніше, прикладами гвинтівок. Один з жіночих скелетів, зіщулившись, обіймає маленький скелетик, що означає — людей скидали у ями і вже потому дострілювали. Сліди від куль здебільшого на задній частині черепів.

Городище — замок — в’язниця

​​Відомо, що упродовж 19-го першої половини 20-го століть на території городища діяла тюрма. Однак включно до 1938 року на її території не знищували людей. А вже в радянський час тут, як свідчать розкопки, розташували секретне кладовище для «неблагонадійних».

Як вважає Володимир Стемковський, злочини розпочалися задовго до нападу нацистської Німеччини на СРСР: «Судячи з першого етапу розкопок, проведеного у 1998 році, і нинішньої ексгумації, розстріли на території тюрми тривали з вересня 1939 року по1941-й. І після війни — у 1945–46 і подальших роках, і це переважно робили «енкаведисти».

У просоченій кров’ю землі дослідники віднайшли багато куль радянського і німецького виробництва і дріт, яким скручували руки. На озброєнні у радянських військ із 1938-го року була також німецька зброя, але вона, найімовірніше, належали таки «енкавеесівцям». Історики схиляються до версії, що тут загинули і в’язні, яких у червні 1941-го року розстріляли наглядачі, виконуючи наказ наркома внутрішніх справ СРСР Берії та наркома держбезпеки Меркулова щодо так званої «евакуації в’язнів». Срібні запонки до чоловічих сорочок, стоматологічні мости і вставні зуби із жовтого металу, обручки, золоті монети царської чеканки — свідчення того, що тут загинули далеко не злочинці і не бідні люди, причому розстріли проводилися поспіхом. Про це свідчить і безладність захоронення, не характерна для нацистів, каже археолог Олексій Златогорський.

«Вони лежали хаотично. І золоті речі, прикраси, коронки… Коли людей знищували нацисти, вони робили це з цинічною педантичністю і забирали всі цінні речі. А ось НКВД на такі речі не звертало уваги».

Українська Катинь?

​​Оскільки чимало артефактів належали польським військовим, до ексгумації волинські археологи залучили своїх польських колег із університету Коперніка у місті Торунь. Археологи розповідають, що біля одного зі скелетів було віднайдено дзеркальце з наклеєним на ньому портретом польського маршалка Едварда Ридз-Смідлого. Серед знахідок також — жетони двох польських поліцейських з їхніми особовими номерами, які, за даними КГБ, були вивезені до Росії і розстріляні там.

Однак, за припущеннями істориків, поляки могли загинути разом з іншими в’язнями внаслідок поспішності в’язничного начальства, яке терміново покидало місто, тікаючи від німецьких військ.

«Це справді поліцейські, — підтвердив Олексій Златогорський, — вже відомі їхні імена — Куліговський та Маловейський, молодші постерункові, себто сержанти. За документами вони мали бути розстріляні, один — в Осташкові біля Харкова, а інший — в Калініні (російська Твер). Але, певне, так поспішали, що документи туди поїхали, а розстріляли — тут, у Володимирі».

Київський антрополог Юрій Долженко проводить порівняльний аналіз черепів, віднайдених у Володимирі-Волинському — для того, щоб з’ясувати, представники яких національностей стали жертвами злочину. Зрозуміло одне: серед загиблих — і військові, і звичайні городяни, жінки і діти. Президент Всесвітнього союзу прогресивного іудаїзму Стів Фукс, котрий учора зустрівся з головою Волинської облдержадміністрації Борисом Клімчуком, пообіцяв сприяти в облаштуванні на Федорівському цвинтарі Володимир-Волинського спільного Некрополя, який би став місцем спочинку та пошанування пам’яті жертв усіх масових розстрілів.

Сьогоднішнє перепоховання у Володимирі Волинському — друге за часи Незалежності. Перші розкопки, з ініціативи волинського краєзнавця Леоніда Михальчука, на Володимир-Волинському городищі у 1997 році організували Володимир-Волинський історичний музей за допомогою Львівської громадської організації «Пошук», яку очолювала нині покійна Інна Федущак. Тоді були віднайдені рештки 98-и солдатів та молодших офіцерів з військового корпусу «Володимир» польського генерала Мечислава Сморавінського. Сморавінський обороняв Волинь від гітлерівців у вересні 1939 року, і згодом загинув у Катині. Жовнірів перепоховали на місцевому комунальному кладовищі.

Роботи для дослідників і краєзнавців — на багато років

На місці захоронень необхідно і надалі проводити археологічні дослідження, які мають остаточно встановити масштаб і мотиви скоєних злочинів. Старожили кажуть, що під час війни нацисти возили на городище українських селян, звідки вони вже не поверталися. Злочинну практику після приходу «совєтів» продовжили тут і енкаведисти, які звозили сюди повстанців. Однак атмосфера секретності, створена навколо цього місця, з кожним роком, майже до нуля звела поінформованість місцевого населення про події 60- 70-річної давнини. Археолог та краєзнавець, котрі ініціювали розкопки у 97-му і мали намір продовжувати дослідження, трагічно загинули. Чи випадково?

Навесні державне підприємство «Волинські старожитності» поновить археологічні роботи на Володимир-Волинському валу. Щоправда, для цього необхідні кошти — близько двадцяти тисяч гривень на місяць. Цьогоріч фінансування розкопок археологи здійснювали власними силами із залученням частини коштів, наданих польською стороною.

Сьогодні ж у Ковельському районі Волині буде проведено перепоховання більше півсотні жителів села Гончий Брід, загиблих під час міжетнічних полько-українських конфліктів внаслідок нападу Армії Крайової. На місці поховання встановлять пам’ятний знак. Таким чином, місцеві волонтери, українські студенти, намагаються встановити історичну справедливість і віддати шану всім загиблим, незалежно від їхньої національності. Аналогічні впорядкування поховань українців вони проводять і в Польщі.

Валентина Одарченко, Радіо Свобода

 

Додати коментар


Захисний код
Оновити


Наголос: історія

Пам’ятник на могилі Глушка-Мови
Четвер, 22 грудня 2011
Благодійна ініціатива «Героїка» заявила про свій намір встановити пам’ятник на... Детальніше...
Роман Шпорлюк про економічний націоналізм
Понеділок, 19 грудня 2011
У дискусійному клубі «Коло» цими днями відбувся виступ професора Романа... Детальніше...
Сесія чи революція?
П'ятниця, 09 грудня 2011
"А це, зверніть увагу – це Пілсудський, - жінка, котра провадила екскурсію музеєм... Детальніше...
Архіви КДБ УРСР залишаються секретними
Вівторок, 06 грудня 2011
Історики сподіваються, що влада дослухається до рекомендацій Європарламенту і... Детальніше...
Чудо на кінчику пера
Четвер, 01 грудня 2011
Двадцять років тому, 1 грудня 1991 року, український народ підтвердив свою волю до... Детальніше...
Презентація збірки «Україна: процеси націотворення»
Понеділок, 21 листопада 2011
У Києво-Могилянській Академії відбулася презентація збірки наукових праць,... Детальніше...
«Розтаємничування» української історії ХХ століття триває
Вівторок, 15 листопада 2011
Історик і публіцист Володимир В’ятрович презентував у Києві книгу нарисів... Детальніше...
26 листопада – День пам’яті жертв Голодомору 1932-33 рр.
Понеділок, 14 листопада 2011
Ще не так давно про Голодомор в Україні згадувати не можна було.  Запитайте своїх... Детальніше...
Історики: Москва прагне контролювати архіви пострадянських країн
Понеділок, 07 листопада 2011
Науковці із занепокоєнням сприйняли звістку про угоду, яка зобов’язує країни... Детальніше...
На Волині презентували книгу документів про Бульбу-Боровця
Середа, 02 листопада 2011
Просвітяни з усіх куточків південної Волині з’їхалися до Рівного та Кременця на... Детальніше...
У Володимирі-Волинському перепоховують жертв НКВС
Четвер, 13 жовтня 2011
Сьогодні на Федорівському цвинтарі Володимира-Волинського перепоховають...
Рівненщина: півстоліття «за московським часом»
Вівторок, 04 жовтня 2011
Мешканці західноукраїнських областей реагують на скасування Верховною Радою... Детальніше...
Пам’ятати Бабин Яр: 1941–2011
Понеділок, 03 жовтня 2011
Про Бабин Яр сказано все. Чи майже все — з того, що можна сказати на підставі... Детальніше...
Вшанування пам‘яті жертв Бабиного Яру відбудеться 29 вересня
Понеділок, 26 вересня 2011
Громадський комітет вшанування пам‘яті жертв Бабиного Яру повідомляє про... Детальніше...
Створено Громадський комітет вшанування пам‘яті жертв Бабиного Яру
П'ятниця, 16 вересня 2011
З ініціативи Київської міської організації товариства «Меморіал» ім. Василя... Детальніше...