Сімферопольська міська рада дозволила Сімферопольській та Кримській єпархії Української православної церкви Московського патріархату почати розробку проекту для будівництва храму святого Василя Блаженного у сквері ім. Леніна.
Цей храм, буцімто, планують звести в пам’ять про померлого у серпні цього року прем’єр-міністра автономії Василя Джарти, який мав дружні стосунки з кримським митрополитом Лазарем.
Однак таке рішення міської влади спричинило конфлікт. Меджліс кримськотатарського народу висловився проти будівництва православних культових об’єктів на території цього невеличкого скверу, оскільки в ньому вже закладний камінь майбутньому меморіалу жертвам депортації кримських татар — мусульман за віросповіданням.
У Меджлісі теж чули, що новим храмом в єпархії хочуть вшанувати пам’ять покійного прем’єра, однак пропонують це зробити в іншому місці:
«Храм пам’яті Василя Джарти доречніше було б побудувати в селі Стіля (у Бахчисарайському районі, — ред.), звідки походить його рід. А у місці, з якого починалась депортація (сквер Леніна знаходиться поряд з Сімферопольським залізничним вокзалом, з якого вивозили у 1944-му році кримських татар, — ред.) — це робити недоречно. Однак, якщо храм на цьому місці все-таки побудують, ми ініціюватимемо будівництво мечеті на іншому кінці скверу», — сказав в інтерв’ю BBC.ua перший заступник Меджлісу Рефат Чубаров.
У Меджлісі також підкреслили, що кримські татари й самі займаються справою увічнення пам’яті кримського прем’єра, який допоміг мусульманам півострова після багаторічної боротьби отримати земельну ділянку під будівництво Соборної мечеті.
«Говорити про конфлікт зарано»
У Сімферопольський та Кримській єпархії УПЦ МП відмовились коментувати претензії Меджлісу» до повернення з відпустки правлячого архієрея, владики Лазаря».
Водночас речник міськради Сімферополя Людмила Кіпріна сказала, що говорити про існування якогось конфлікту зарано:
«Це тільки проект, ще проводитимуться різноманітні узгоджувальні заходи. Поки що ця ділянка нікому не виділена і говорити про ескалацію якогось конфлікту, коли проблеми ніякої немає, думаю зарано», — сказала вона.
Начальник Сімферопольського управління архітектури, будівництва та регіонального розвитку Юрій Іваненко в інтерв’ю державній Кримській інформаційній агенції заявив, храм Василя Блаженного не заважатиме доступу до меморіалу жертвам депортації:
«Вони можуть існувати поряд — православний храм та пам’ятник. Мені здається, це взагалі знакове сусідство для Криму».
За ініціативу спорудження храму також висловились деякі проросійські організацій Криму, які назвали реакцію Меджлісу провокацією.
Джерело: Бі-бі-сі
|