У Львові презентовано книгу Миколи Посівнича «Воєнно-політична діяльність ОУН у 1929-1939 роках» про діяльність українських націоналістів у передвоєнне десятиліття. Ця книга була видана в листопаді 2010 року Центром досліджень визвольного руху та Інститутом українознавства ім. І. Крип'якевича НАН України.
Монографія присвячена воєнно-політичній діяльності ОУН у 1929-1939 роках, формуванню воєнної доктрини та геополітичної стратегії українського визвольного руху. У дослідженні проаналізовано розвиток структури, підготовку військово-політичних кадрів та діяльність ОУН в Україні та на еміграції. Також детально висвітлено участь націоналістів у державотворенні в Карпатській Україні, розбудові Карпатської Січі, їхню діяльність напередодні та на початку Другої світової війни.
Описуючи задум створення книги, її автор, кандидат історичних наук М.Посівнич зазначив, що ставив перед собою мету максимально ширше висвітлити різні аспекти воєнно-політичної діяльності українських націоналістів у передвоєнне десятиліття. "А наявність великої кількості біограм у монографії дозволяє простежити походження більшості членів ОУН, їхні освіту, вік, соціальний статус і загалом життєвий шлях, аби краще зрозуміти, якими були обличчя українського визвольного руху", - сказав він.
Окрім того, люди, яких цікавить історія Організації Українських Націоналістів, відтепер можуть ознайомитись з нею також і з мапи, присвяченої 120-річниці від дня народження голови ОУН Андрія Мельника, який народився 12 грудня 1890 року на Львівщині. Це дев'ята історична карта, підготовлена Благодійним фондом «Україна-Русь» у Львові.
Настінна мапа ОУН містить світлини і короткі біографічні дані 17 керівників організації, починаючи від засновників Євгена Коновальця та Андрія Мельника і до нинішнього голови Анатоля Камінського. Для усіх визначних діячів просто бракувало площі, пояснюють автори.
На мапі є історична довідка про ОУН, яка утворена у Відні у 1929 році в результаті об'єднання Української Військової організації з кількома націоналістичними групами. Головною метою ОУН було встановлення самостійної соборної національної держави на всій українській етнічній території.
Спершу ОУН активно діяла в Галичині і на Волині, згодом поширилась на Буковину, Закарпаття . На мапі позначені напрями руху похідних груп ОУН. Південна дійшла аж до Криму, Кубані, Дону.
Голова Благодійного фонду «Україна-Русь» Ростислав Новоженець зазначив, що мапа демонструє той факт, що ОУН не була лише західноукраїнським явищем, а загальноукраїнським. Адже такі головні ідеологи ОУН як Дмитро Донцов, Юрій Липа, Микола Міхновський народились на Великій Україні.
«Ми намагались максимально знайти матеріали про діяльність ОУН на Сході і тепер є чимало архівів, які розповідають, як діяла організація у Великій Україні», - каже Ростислав Новоженець.
На карті «ОУН» перелічені понад 60 знищень активістів антиукраїнської політики, поданий список ідеологів організації і крайових провідників, виділені місця важливих конференцій, штаб квартири ОУН, місця народження, ув'язнення і смерті визначних діячів.
Брати провідника ОУН Степана Бандери Василь і Олександр загинули в німецькому концтаборі Аушвіц, а батько - отець Андрій - знищений у радянській тюрмі в Києві.
Один із авторів карти Ігор Дикий зауважив, що вони прагнули якомога лаконічніше і доступніше подати усю важливу інформацію, щоб у простій формі можна було зрозуміти, як існувала ОУН, які мала структури.
Ініціатори мапи сподіваються, що вона зацікавить передусім молодь, яка не читає великі дослідження про ОУН. І навіть у львівських школах, де презентували карти, учні майже нічого не знали про діяльність ОУН-УПА.
За матеріалами УНІАН, Радіо Свобода