Проблеми із свободою слова в Україні виникли через бажання сьогоднішньої влади все у державі контролювати. Таку думку під час дискусії на тему «Чи є свобода слова в Україні: сучасний стан», організованої Лабораторією законодавчих ініціатив, висловив керівник Представництва Фонду Конрада Аденауера в Україні Ніко Ланге.
На думку західного експерта, вплив на свободу слова в Україні посилився після останніх президентських виборів. Ніко Ланге вважає, що Адміністрація президента і уряд сьогодні живуть «у подвійній ілюзії». «Вони думають, що зараз є не просто партійними діячами, які всього на деякий час прийшли до влади, а живуть в ілюзії, що держава - це вони, і вони - це держава. Мені здається, це перша ілюзія. Друга ілюзія - це ідея про те, що аби бути успішним в політиці, треба все контролювати. Це ілюзія, бо, по-перше, таке неможливо, а по-друге, ми вже знаємо багато прикладів, які підтверджують, що це не буде успішною політикою. У таких випадках це веде до катастрофи або до кризи. Але вони живуть в цій ілюзії, в результаті чого ми отримали проблеми для свободи слова, особливо на телебаченні», - сказав німецький експерт.
Ніко Ланге також висловив переконання, що теперішні проблеми із свободою слова у ЗМІ були спричинені тою ситуацією, яка виникла саме до президентських виборів. До того, як президентом став Віктор Янукович в Україні, на думку Ланге, «була свобода, але свобода без незалежності».
«Були різні групи, які впливали на інформаційний простір. У всіх цих груп були гроші і доступ - таким чином, забезпечувався плюралізм у ЗМІ. Ми бачили у деяких кампаніях до виборів приклади плюралізму, всі кандидати дуже збалансовано отримували час на екранах, статі у газетах... Всі мали гроші, всі мали доступ і мали можливості видавати свою інформацію. Але цей баланс не був продуктом незалежної журналістики - це був продукт залежної, але плюралістичної журналістики. Вже тоді ми казали - якщо цей баланс порушується, будуть проблеми і для свободи людини в Україні, і для свободи преси. Фактично в політиці було два різні диктатори, які не могли стати диктатором для всієї країни, тому що вони балансували один одного. Зрозуміло, що коли один із них успішно зможе монополізувати владу, тоді цей баланс порушиться, в тому числі для свободи преси», - наголосив керівник Представництва Фонду Конрада Аденауера в Україні.
Таким чином, виходом із ситуації, у якій обмежується свобода преси, Ніко Ланге бачить об'єднання українських журналістів з тою метою, щоб самі ЗМІ могли впливати на державну владу.
Уляна ЛИБА
Читайте також:
Серйозні причини затримання Ніко Ланґе?
Ніко ЛАНГЕ: "Я не думаю, що мені слід відмовлятися від своїх оцінок 100 днів Януковича"