Цього року загальноукраїнська скаутська організація «Пласт» святкує сто років з дня заснування. Донеччина теж може приєднатись до ювілею, бо тут вже доволі давно існує активна Донецька округа «Пласту».
«Пласт» — українська скаутська організація. Метою «Пласту» є сприяння всебічному, патріотичному вихованню та самовихованню української молоді на засадах християнської моралі. Будучи неполітичною і позаконфесійною організацією, «Пласт» виховує з молоді свідомих, відповідальних і повновартісних громадян місцевої, національної та світової спільноти, провідників суспільства.
«Пласт» в Україні об’єднує близько 10 тисяч членів різного віку і таким чином є найбільшою скаутською організацією України. На сьогодні 130 осередків діють у всіх 24 областях України та Автономній республіці Крим.
Донецькі пластуни збираються таборувати
На Донеччині в «Пласті» налічується близько 300–400 пластунів. Вони ведуть активну діяльність, займаються вихованням молодого покоління, збираються на різноманітні табори.
«Перші табори на Донеччині я пам’ятаю з 1998 року, — розповідає голова Донецької округи української національної скаутської організації «Пласт», благочинний Донецького округу УПЦ КП отець Ігнатій Воловенко. — От цього літа Донецька округа проводить три пластунських табори. Перший — це «Земля велетнів», він проходив в лісі, там були пластуни з Донецька, Краматорська, Авдіївки, Маріуполя. Провідною темою цього табору стало вміння жити в природі. Також є табори, присвячені історії України, мистецькі заняття, спортивні змагання тощо, і традиційний пластовий табір».
«Зазвичай, таборувати збираються діти-пластуни, старші пластуни, береться ще незначний відсоток зацікавлених «Пластом», але він невеликий, бо тоді табір вважається не повноцінно пластовим, а ознайомчо-пластовим, — продовжує отець Ігнатій. — А такі табори теж існують для того, щоб діти могли зрозуміти, чи подобається їм такий стиль життя. Це традиційно стаціонарний табір для дітей молодшого шкільного віку, саме такий був з 17 по 27 червня. А от на початку липня був обласний табір для юнацтва, тобто для дітей середнього і старшого шкільного віку. Відбувався він на березі Красного Сколу, в Краснолиманському лісі. Туди приїхали гості з Києва та різних міст Донеччини.
З 16 до 25 липня ми проводили мандрівний пластовий табір, який мав назву «Трипільське коло». З Києва ми поїхали у село Трипілля, там відвідали музей трипільської культури, ще кілька музеїв Київщини, розклали табір на березі Дніпра. Ще встигли побувати на Чернечій горі, у музеї Тараса Шевченка, і ще кількох визначних історичних місцях. Потім поїхали в Переяслав-Хмельницький, де побували у музеї під відкритим небом, і таким чином фактично зробили коло навколо Канівського водосховища».
Також отець Ігнатій повідомив, що у серпні починаються крайові табори (республіканського значення). На такі збори приїжджають пластуни з різних областей, зокрема і наші поїхали. Там вже є і морські, і з повітроплавання, мистецькі тощо. Єдине, що є обмеження з кількості людей. Оптимальне число таборовиків — біля 30 осіб, тому що багаточисленний табір малокерований. А на мандрівні бажаною є менша кількість людей».
Пластовий табір — і відпочинок і навчання
Донецька округа є однією з найактивніших в Україні, діти охоче цікавляться «Пластом». Проте існують і проблеми: старших пластунів не завжди вистачає для виховування всіх охочих.
До речі, на відміну від більшості скаутських організацій світу, де членство завершується із досягненням двадцятип’ятирічного віку, членство в «Пласті» є пожиттєвим. Умовний віковий поділ передбачає 4 категорії: новаки (6–12 років), юнаки (12–18 років), старші пластуни (18–35 років) та пластуні-сеніори (від 35 років). Виховна та адміністративна праця в «Пласті» здійснюється старшими пластунами та пластунами-сеніорами виключно на волонтерських засадах.
«За ціною пластові табори значно менші за звичайні, — каже отець Ігнатій, — тому що, по-перше, вони здебільшого наметові, тобто не треба окремо платити за проживання. По-друге, у звичайних таборах персоналу платять зарплатню, а в «Пласті» працюючі дорослі люди не отримують гроші за те, що витрачають свій час, свої зусилля для виховання молоді. Таким чином різко зменшується ціна за участь в таборі. Загалом, ціна така, що навіть не дуже заможні родини можуть собі дозволити хоч раз за літо відправити дитину в пластовий табір.
Дуже часто батьки, коли бачать, що в таборі дитина доглянута, їй цікаво, гарне середовище (у нас забороняється курити, споживати алкоголь, вживати ненормативну лексику в мові), то дітей за одне літо можуть відправити відразу в три табори. Таким чином, дітвора може їздити з табору у табір, а батьки мають час самим відпочити».
Загалом, «Пласт» — це не просто гарна альтернатива традиційним літнім таборам, а організація з багаторічними традиціями всебічного розвитку та виховання молоді. Крім здорового відпочинку діти в пластових таборах розвиваються завдяки рухливим іграм, спортивним змаганням, мистецьким заняттям, майстер-класам з природознавства, слухають цікаві лекції на історичну тему тощо.
Джерело: NGO.DONETSK.UA
|