Українське Слово

  • Збільшення розміру шрифта
  • Звичайний розмір шрифта
  • Зменшити розмір шрифта

Суддівство в Україні. Від батька до сина

e-mail Друк
Рейтинг Користувача: / 0
НайгіршеНайкраще 

sudВища кваліфікаційна комісія суддів відібрала 687 кандидатів на вакантні посади. Спостерігачі наголошують, що в їх числі багато дітей чинних керівників судів.

Цього року кандидатів на посади суддів вперше обирали за новими правилами: на основі анонімного тестування та кваліфікаційного іспиту.

Перший етап відбору пройшов у травні в чотирьох українських містах, участь в ньому взяло майже три з половиною тисячі юристів. Наступний відбір відбувся 19 червня в Одесі — на базі вишу, почесним ректором якого є член Партії регіонів Сергій Ківалов.

Попри проголошену анонімність відбору, учасники та спостерігачі за процесом тестування заявляють про його заангажованість, а деякі депутати взагалі почали говорити про підкуп.

А судді хто?

Серед тих, хто стежив за процесом відбору кандидатів, була і журналістка бюро «Свідомо» Олександра Веснич. Вона розповіла, що перехід на систему анонімного тестування справді вніс певні хороші зміни, до того ж до процесу долучився американський проект «Україна: верховенство права», надавши необхідне обладнання.

Найвища оцінка, яку могли набрати учасники іспиту — 100 балів. 64 за відповідну кількість тестових завдань, а решту — за практичне завдання, в ході якого, як розповідають спостерігачі, кандидатам фактично запропонували ухвалити рішення у запропонованій справі.

«Але як скористались цими можливостями при перевірці тестів? До комісії з перевірки практичного завдання включили більшість одеситів — суддів і науковців з команди регіонала Сергія Ківалова. Практичне завдання давало 36 відсотків оцінки! Але чи не розсекретили ці роботи до комп’ютерної перевірки? Виглядає так, що це був непрозорий процес, в якому нас просять довіритись державній комісії».

Як вважає Олександра Веснич, учасники тестування звинувачують організаторів у заниженні балів — нібито для виштовхування нагору «потрібних» кандидатів.

Як приклад, вона наводить імена тих, хто набрав високий бал: син голови Львівського апеляційного суду Андрій Государський, син екс-судді Верховного суду України Руслан Жук, син судді Вищого адміністративного суду України Дмитро Сірош та низка інших дітей чинних суддів.

Серед успішних конкурсантів є також Андрій Мікулін — син члена Вищої кваліфікаційної комісії суддів, яка і перевіряла роботи кандидатів.

Також оглядачі наголошують, що результати частини учасників другого етапу тестування є значно нижчими від тих, які вони мали на першому.

Депутат Володимир Стретович у своїх звинуваченнях пішов ще далі — в ефірі «5 каналу» він послався на анонімного співрозмовника, який нібито брав участь у доборі кандидатів на посаду судді і, за його словами, за допуск до іспиту потрібно було заплатити 100 тисяч доларів.

Тільки штрихкод

У кваліфікаційній комісії обурилися такими заявами, назвавши їх безпідставними. Там вважають, що новий спосіб відбору кандидатів не зручний в першу чергу депутатам, які «звикли вирішувати кар’єрні питання старим дідівським чином: елітним посвідченням, телефонним правом або тугим гаманцем», йдеться у повідомленні прес-служби комісії.

Дітям суддів і прокурорів не можна заборонити брати участь в іспитах, вважає голова Вищої кваліфікаційної комісії Ігор Самсін.

За його словами, ці люди, здебільшого, мають чималий досвід роботи в судовій системі, а тестування відбувається анонімно:

«Ніхто з членів комісії не знав тестів до початку написання роботи. Його визначала автоматизована система, придбана за допомогою проекту «Україна: верховенство права». Тестування відбувалося анонімно. Обрахування проводили через спеціальну програму. Тобто, ми фактично виключили суб’єктивний фактор».

А те, що відбір проводили саме в Одеській юридичній академії, Ігор Самсін пояснив тим, що у тому виші є все необхідне обладнання, зокрема відеокамери.

До того ж 687 переможців конкурсу зовсім не обов’язково стануть суддями — запевнили у Вищій кваліфікаційній комісії. За словами Ігора Самсіна, при остаточному затвердженні на посаду враховуватимуть досвід роботи у галузі права та моральні якості.

Загалом наразі у судовій системі є 686 вакантних посад. Такий брак кадрів у сфері виник через те, що з вересня минулого року Вища рада юстиції не призначає суддів, бо старий порядок цієї процедури втратив чинність, каже Ігор Самсін. Також багато суддів пішли у відставку, з’явилися нові спеціалізовані суди.

«Судді перетворюються на чиновників»

Інша версія у Юрія Василенка — колишнього київського судді. Раніше він і сам входив до складу Вищої кваліфікаційної комісії, а тепер часто критикує нинішню систему судоустрою в Україні.

«Подивіться, скільки суддів звільнили, починаючи з Верховного суду і до районних судів. Я знаю, що лише у Шевченківському суді Києва одразу звільнили декількох суддів. Коли таке було? Тобто, іде заміна суддівського корпусу на більш лояльних суддів чи чиїхось родичів», — сказав Юрій Василенко.

Екс-суддя вважає, що навіть нинішня майже повністю автоматизована система відбору кандидатів у судді не убезпечує від корупції. На його думку, цей процес має тривати значно довше і бути більш грунтовним, а оцінку знань має давати незалежний орган, утворений виключно науковими співробіниками.

За його спостереженнями, у судах нині працює багато родичів правоохоронців та представників судової влади, чия кваліфікація нерідко викликає сумніви.

«Загалом, українська судова система корумпована десь на 60–80 відсотків. Я мав розмову із колегами, з якими раніше працював. Так ось вони кажуть, що взагалі судова система знищена. Судді перетворилися у чиновників виконавчої влади," — вважає Юрій Василенко.

Аби подолати всі ці явища, Юрій Василенко радить владі завершити судову реформу, процес проведення якої в Україні затягнувся на багато років.

Джерело: Бі-бі-сі

 

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
 

Додати коментар


Захисний код
Оновити


Наголос: політика

Паспорту Черновецького нічого не загрожує
П'ятниця, 05 серпня 2011
Кілька засобів масової інформації в Україні та Ізраїлі повідомили, що мер Києва... Детальніше...
Правозахисники утворили Комітет захисту від політичних переслідувань
П'ятниця, 05 серпня 2011
Українські правозахисники та дисиденти радянської доби заявили про створення... Детальніше...
Українські медіа перерозподіляють на користь влади
Вівторок, 02 серпня 2011
Найбільш рейтингові українські медіа зосереджені в руках кількох осіб, однак... Детальніше...
Українські пригоди московських лібералів
Середа, 20 липня 2011
Останнім часом чимало російських демократів, зазнавши цілковитої поразки у себе... Детальніше...
Суд над Тимошенко: загроза євроінтеграції України
Четвер, 14 липня 2011
Кримінальний процес над Юлією Тимошенко є виявом політичних репресій та... Детальніше...
Думки експертів з приводу проблем гуманітарної політики
Понеділок, 11 липня 2011
На засіданні Гуманітарної ради під головуванням Президента прозвучало чимало... Детальніше...
Пенсійну реформу ухвалюватимуть уночі
Четвер, 07 липня 2011
Сьогодні фракції парламентської більшості мають намір ухвалити в другому... Детальніше...
Половина електорату «Регіонів» розчарувалася в партії
Четвер, 07 липня 2011
У два рази менше українців готові проголосувати за Партію регіонів, ніж у 2010 році. Детальніше...
Суддівство в Україні. Від батька до сина
Середа, 06 липня 2011
Вища кваліфікаційна комісія суддів відібрала 687 кандидатів на вакантні посади....
В.Карасьов: Ющенко хоче виправити помилку історії — президентство Януковича
Вівторок, 05 липня 2011
Лідер партії «Наша Україна», колишній президент України Віктор Ющенко не... Детальніше...
Ющенко радить владі не вигадувати велосипед
П'ятниця, 01 липня 2011
Президент України в 2005–2010 роках, лідер партії Наша Україна Віктор Ющенко радить... Детальніше...
Журналісти в Межигір'ї: коментар Олега Покальчука
Четвер, 30 червня 2011
Телеверсія зустрічі президента Віктора Януковича з декількома журналістами... Детальніше...
Freedom House застерігає: Україні загрожує вибух народного невдоволення
Середа, 29 червня 2011
Повалення арабськими революціями тривалих авторитарних режимів у Тунісі,... Детальніше...
Страсбурзькі гойдалки
П'ятниця, 24 червня 2011
На сесії Ради Європи в Страсбурзі Віктор Янукович озвучив чимало обіцянок.... Детальніше...
Дуже стратегічні партнери
Вівторок, 21 червня 2011
Візит глави Китайської Народної Республіки Ху Цзіньтао до Києва завершив прорив... Детальніше...