Корупція у вищих навчальних закладах надзвичайно поширена - з нею стикалися 62% студентів, однак у цілому вони ставляться до цього досить терпимо. Найчастіше з хабарництвом зустрічаються студенти юридичних ВНЗ, а найрідше - технічних та природничих.
Такі дані загальнонаціонального опитування студентів, проведеного Фондом "Демократичні ініціативи" імені Ілька Кучеріва та фірмою Ukrainian Sociology Service з 23 березня по 3 квітня, навела у своєму виступі під час "круглого столу" голова фонду Ірина Бекешкіна.
"Хабарі у вищій школі стали звичним явищем, і немає відмінності у формі власності - приватний ВНЗ чи державний, на контракті вчаться чи за рахунок держави... Правда, чомусь найбільше хабарництво розповсюджене у юридичних ВНЗ - але це у відсотках, а за сумами економічні перевищують юридичні", - сказала І.Бекешкіна.
За даними опитування, студенти в цілому досить терпимо ставляться до корупційних практик. Зокрема, лише 44% опитаних вважають, що цьому слід протидіяти, але готові це робити особисто лише 5%. Водночас 36% опитаних не вважають потрібною протидію хабарництву: дві третини з них переконані, що це неможливо, а решта - що цього в принципі не слід робити, бо це природне явище.
І.Бекешкіна повідомила, що на запитання про основну причину хабарництва 60% студентів відповіли, що легше заплатити, ніж вивчити. При цьому на тиск викладачів поскаржилися 15% опитаних, у решті випадків ініціатива дати хабара походить від студентського середовища. "Склався такий симбіоз, де всім зручно жити: зручно викладачам, бо свої низькі зарплати вони компенсують хабарами, зручно студентам, тому що їм не треба вчити, і диплом їм гарантовано", - зазначила голова фонду.
Найдієвішими заходами протидії корупції студенти вважають "телефон довіри" (35%), створення системи співпраці з правоохоронними органами (29%), доведення до відома студентів їхніх прав та механізмів, за допомогою яких вони можуть захищатися від корупції (27%).
Усього було опитано 1008 студентів за вибіркою, репрезентативною для студентського загалу за розташуванням ВНЗ, формою власності, курсом навчання. Похибка вибірки не перевищує 3,2%.
Джерело: Укрінформ