"Смерть диктатора", "Кінець тирана" - у статтях із такими заголовками світова преса розповідає про загибель колишнього лідера Лівії Муаммара Каддафі.
На першій шпальті британського таблоїда Sun величезний заголовок: "Каддафі вбитий пострілом у голову. Це йому за Локкербі".
Дещо поміркованіше лунає Guardian, але також досить категорично: "Колесо історії вчора зробило нове коло, але вже не повернеться назад".
"Лівія нарешті є вільною від тиранії і може рухатися далі, завдання повстанців виконане, НАТО згортає свої військові операції, проте головне питання залишається відкритим: чи зможуть зберегти єдність сьогоднішні переможці, і у якому напрямку тепер рушить країна?"
Times ставить багато питань, пов’язаних зі смертю лівійського лідера: чи справді Каддафі вбитий, адже відомо, що у нього було багато двійників, де його капітали, що буде із Національною перехідною радою, і чи варто очікувати повалення інших авторитарних керівників арабських країн?
Щодо "справжньості" Каддафі, то це, на думку авторів Times, на вимогу НАТО буде обов’язково підтверджено тестом ДНК.
Полювання за мільярдами Каддафі, пише Times, навряд чи буде дуже успішним, - хоча його власні рахунки та рахунки членів його родини у західних банках арештовані, знайти його гроші та інші інвестиції у Азії та Африці буде практично неможливо.
Влада від повстанців має перейти до демократичного уряду після виборів, що мають відбутися у квітні наступного року. А серед інших автократичних лідерів, правління яких може бути припинено достроково, Times називає сирійського лідера Башара Асада, який і досі жорстко придушує протести у своїй країні. Хоча Росія та Китай досі чинили опір застосуванню санкцій проти Дамаска, тепер, після смерті Каддафі, можливо, тиск на президента Сирії буде посилено.
Натомість у Ємені, де опозиція не користується підтримкою США та Саудівської Аравії, влада може опинитися в руках прибічників Аль-Каїди.
Мюнхенська Suddeutche Zeitung у статті "Кінець легенди" пише, що Каддафі сам передрікав свій кінець, - зі зброєю у руках, в рідній країні. Німецьке видання також вважає, що зі смертю Каддафі "нічого не завершено, а події лише почнуть розгортатися".
"Смерть Каддафі не вирішує автоматично проблем, що є у Лівії. Швидше зі смертю полковника вони тільки починаються. Для західних союзників у цей момент на кону стоїть дуже багато", - пише Suddeutche Zeitung, і додає, що у разі, як Каддафі залишився б в живих, ситуація була б ще більш заплутаною. Тож, як виглядає, його смерть була дуже "вчасною" і "зручною".
Французька Le Figaro у редакційні статті пише, що смерть Каддафі відкриє "нову сторінку в історії Лівії, хоча й не врегулює всі проблеми".
"Для всього світу він був персоніфікацією тероризму: Локкербі, літак авіакомпанії UTA, болгарські медсестри - і цей список можна продовжувати. Хтось хотів би, аби тиран відповів за свої злочини перед судом. Але нехай його безславна смерть стане уроком", - пише Le Figaro.
Утім, жодне із видань не згадує про числені офіційні та неофіційні контакти між лідерами західних країн та полковником Каддафі за часів, коли він був "богом і царем" у багатій на нафту Лівії, хіба що німецька Der Tagesspieegel вийшла із красномовною фотогалереєю Каддафі із екс-канцлером Німеччини Герхардом Шрьодером, екс-прем’єр-міністром Британії Тоні Блером, італійським прем’єром Сільвіо Берлусконі та президентом Франції Ніколя Саркозі.
Джерело: Бі-бі-сі
|