Українське Слово

  • Збільшення розміру шрифта
  • Звичайний розмір шрифта
  • Зменшити розмір шрифта

Ініціативи по-українськи

e-mail Друк
Рейтинг Користувача: / 1
НайгіршеНайкраще 

mzsДивно, але українські ЗМІ усе менше повідомляють про зовнішньополітичні ініціативи України. І це при тому, що вітчизняне міністерство закордонних справ регулярно надає потрібну інформацію, а західні мас-медіа постійно відстежують ситуацію, що склалась у правовій та інформаційної сферах українського життя.

Звичайно, недолугий виступ глави Української держави на Всесвітньому конгресі російськомовної преси (Київ, 15 червня) аж ніяк не додасть позитиву Україні в очах демократичних держав, але локальні ініціативи, які виходять від української дипломатії, бодай номінально можуть заспокоїти Захід: залишилися ще професійні кадри із стратегічним мисленням у Києві! Але - не на вулиці Банковій, а на Михайлівській площі.

Власне, МЗС залишається тією інституцією, де працюють професіонали, котрі розробляють стратегію зовнішньої політики держави та визначають механізми її реалізації. І незалежно від рішень у геополітичному трикутнику Києва «Банкова – Інститутська – Грушевського», нехай поволі, але євроінтеграція України триває, і співпраця з Митним союзом поки що обмежується діяльністю робочої групи. І хоч совково-комуністична парламентська більшість з радістю відмовилась від інтеграції євроатлантичної, - позаблоковий статус сучасної України не перешкоджає їй брати участь у різних ініціативах у царині регіональної безпеки.

Так, минулого тижня, 10 червня в італійському Трієсті на засіданні керівників МЗС держав – учасниць Центральноєвропейської ініціативи (ЦЄІ), на пропозицію українського міністра Костянтина Грищенка обговорено і проблеми безпеки. Серед іншого, ішлося про енергетичну безпеку, співпрацю країн ЦЄІ у боротьбі з міжнародним тероризмом та нелегальною торгівлею людьми тощо. До того ж українська делегація повідомила про намір активізувати роботу у ЦЄІ з тим, щоб вивчити досвід держав регіону у сфері євроінтеграції, імплементації необхідних для цього документів, проведення потрібних реформ.

«Україну цікавить у період підготовки угоди про Асоціацію з ЄС і досвід ЦЄІ у впровадженні багатосторонніх проектів, коли у проекти залучені і країни – члени Євросоюзу, і країни – сусідки… Щодо енергетики, то наші пропозиції з модернізації української трубопровідної системи відкриті для усіх зацікавлених сторін», - зазначив К.Грищенко.

А тим часом міністерство оборони України заявляє про свою зацікавленість співпрацювати з країнами Центрально-східної Європи у сфері військової безпеки. Так, 12 травня у словацькому м. Левоче міністри оборони країн Вишеградської четвірки (Польщі, Словаччини, Чехії та Угорщини) підписали угоду про утворення Вишеградської бойової групи, і запропонували співпрацю Україні.

«Ми готові працювати у форматі «Вишеградська четвірка плюс Україна», разом проводити військові навчання та тренування наших вояків», - пояснив заступник міністра закордонних справ Чехії І.Шнейдер. Його польський колега Р.Сікорський додав: «Проведення спільних тренувань, навчання для військових – це трохи зменшить фінансове навантаження на оборонні видатки наших держав. Це також дасть позитивний досвід воякам – вони навчаться координувати свої акції з колегами, які спілкуються іншою мовою і трохи інакше вдягнені; вони вивчатимуть ті озброєння та тактику ведення боїв. Які мають війська НАТО і ті військові традиції, які має кожна з держав Альянсу».

«Українська присутність у Вишеградській бойовій групі – це заповнення навчального вакууму для наших солдатів, і це гарна можливість побачити на власні очі, якими технічно-військовими знаннями та технікою володіють їхні колеги. Але чи не найголовніше – це те, що для позаблокової нині України відкрито можливість бути долученою до регіональної безпекової структури; до певної міри, це бодай якась гарантія її подальшого суверенного існування!», - вважає український експерт Алла Шелест.

А прес-служба Міністерства оборони нагадує, що в останні роки не лише на військових навчаннях, але і під час дій у «гарячих точках» добре проявили себе вояки українсько-литовського та українсько-польського батальйонів. І цей досвід співпраці вартий подовження та поглиблення, адже, як стверджують експерти Пентагону, майбутнє – за регіональними міждержавними військовими з’єднаннями, які у рамках системи колективної безпеки та міжнародних інституцій (миротворчі сили ООН чи НАТО) здатні спільно виконувати поставлені завдання. І водночас, враховуючи спільність регіональних інтересів та близькість історико-географічну, такі з’єднання можуть ефективно діяти у своєму регіоні, захищаючи його безпеку і безпеку своїх держав. І це якраз те, чого потребує Україна, досі ідеологічно затиснута поміж сходом і заходом…

«Ми не маємо права ризикувати життями своїх солдатів, тож армійські принципи, подібні до тих, які використовує Російська Федерація, не для нас. Маємо інвестувати у розвиток військових технологій, які воюватимуть разом або замість солдатів, як це робиться в арміях НАТО», - це цитата з виступу понад 15-річної давності тодішнього міністра оборони України Морозова (першого цивільного керівника МО!), критично актуальна донині.

Богдана Костюк

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
 

Додати коментар


Захисний код
Оновити


Наголос: міжнародна політика

Заворушення у Лондоні не визначають обличчя капіталізму
Четвер, 11 серпня 2011
Британська влада поступово повертає під свій контроль ситуацію в країні після... Детальніше...
Киргизстан відзначає річницю всенародного повстання проти російських окупантів
Четвер, 11 серпня 2011
За повідомленнями ЗМІ, керівник апарату президента Киргизстану Емільбек... Детальніше...
Три роки по війні: Грузія дивиться в перспективу
Понеділок, 08 серпня 2011
Минає три роки від початку війни Росії проти Грузії, в якій Тбілісі зазнав... Детальніше...
За тиждень до можливого дефолту США Обама ще вірить у компроміс
Середа, 27 липня 2011
Фінансові ринки планети завмерли в очікуванні: найбільша економіка світу може... Детальніше...
У Німеччині обурені присудженням Путіну премії
Середа, 13 липня 2011
У Німеччині розгорається скандал у зв’язку з присудженням премії «Квадрига»... Детальніше...
Збіґнєв Бжезінський: наступні 5 років вирішать майбутнє України
Понеділок, 11 липня 2011
Як впливає українське керівництво на майбутнє країни? Під таким загальним... Детальніше...
Росії та НАТО не вдалося домовитися щодо ПРО
Вівторок, 05 липня 2011
Як Генеральний секретар НАТО Андерс Фоґ Расмусен, так і президент Росії Дмитро... Детальніше...
Продуктові війни
Субота, 25 червня 2011
Міністри сільського господарства 20-ти найбільших економік світу зібралися у... Детальніше...
Ініціативи по-українськи
П'ятниця, 17 червня 2011
Дивно, але українські ЗМІ усе менше повідомляють про зовнішньополітичні...
Грузія узаконила люстрацію
Середа, 01 червня 2011
Парламент Грузії одноголосно прийняв "Хартію свободи", яка запроваджує обмеження... Детальніше...
Після Дем'янюка прокуратура Мюнхена зацікавилася ще трьома українцями
П'ятниця, 20 травня 2011
Суд над Іваном Дем'янюком може стати не останнім гучним процесом над злочинцями... Детальніше...
Вирок Дем’янюку завдає фатального удару по тих, «хто лише виконував накази»
Вівторок, 17 травня 2011
Високопоставлені офіцери та звичайні вартові мають однаково відповідати за... Детальніше...