Предстоятель Української греко-католицької церкви кардинал Любомир Гузар іде у відставку.
"Папа Римський прийняв відставку, про яку Блаженнійший давно просив за станом здоров'я", - сказав Kyiv Post співрозмовник у греко-католицькій церкві на умовах анонімності, оскільки офіційне оголошення про відставку очікується тільки 10 лютого.
77-річний кардинал очолює українських греко-католиків з 2001 року. Хоча титул предстоятеля дається довічно, Гузар кілька років просив Папу Римського про відставку через погіршення здоров'я.
Після відставки на його місце буде призначений тимчасовий адміністратор, а нового главу церкви виберуть за два місяці на зборах Священного Синоду, на який з'їдуться єпископи з усього світу.
В Українській греко-католицькій Церкві поки не спростовують і не підтверджують інформацію про відставку. Усі деталі обіцяють розповісти сьогодні, 10 лютого.
Любомира Гузара називають одним із найавторитетніших релігійних діячів України. УКГЦ під його керіництвом послідовно відмежовувалася від політики, наголошуючи на принципі відокремлення церкви від держави. Водночас кардинал Гузар вказув теперішній владі на чолі з президентом Януковичем на неприпустимість преференцій окремим конфесіям в Україні.
Президент Янукович після вступу на посаду жодного разу не зустрічався з главою УГКЦ.
Любомир Гузар народився у Львові 1933 року, але в 1944 році його родина виїхала з України. Він навчався в духовній семінарії у США та в Католицькому Університеті Америки. Священиком став 1958 року. Згодом вивчав філософію в Нью-Йорку й отримав ступінь доктора богослов'я в Римі, написавши дисертацію про Митрополита Андрія Шептицького.
До України Любомир Гузар повернувся 1992 року. Служив духівником у Львіській семінарії, а з 1996 року після проблем зі здоров'ям у кардинала Любачівського його обрали помічником Глави УГКЦ. Священий Синод обрав Любомира Гузара Архієпископом Львівським та Главою Української Греко-Католицької Церкви у січні 2001 року.
Вихід Української Греко-Католицької Церкви з підпілля став провісником розпаду комуністичної системи.
Тодішній радянський керівник Міхаїл Горбачов, який 1989 року зустрівся з Папою Римським, під тиском міжнародної громадської та демонстрацій в Україні був змушений скасувати фактичну заборону УГКЦ, запроваджену за часів Сталіна.
За даними Ватикану, Українська Греко-Католицька Церква має понад 4 мільйона 350 тисяч вірних і її називають найбільшою церквою східного обряду, яка підпорядковується Ватикану.
За матеріалами Уніан, Укрінформ, Бі-бі-сі