Веб-сайт Wikileaks оприлюднив дипломатичне листування американського посольства з директором американського Федерального бюро розслідувань Мюллером напередодні його візиту до Москви, де згадується Україна.
Зокрема, вказується, що поставки газу в Україну "Газпромом" здійснювалися за посередництва, як вказано, "кримінального авторитета" Семена Могілевича, тоді як посередницька компанія "РосУкрЕнерго" була лише "тіньовою структурою".
"Попри усі зміни від часу падіння СРСР, спецслужби Росії мають більше спільного із царською "охранкою", ніж правоохоронними органами наших західних союзників. ...Незалежний аналіз засвідчує, що деякі члени спецслужб співпрацюють із різними злочинними структурами, або закривають очі на діяльність відомих злочинців. Наприклад, кримінальний авторитет Сєрґєй Шнайдер (більш відомий як Семен Могілевич), не лише користався свободою пересування у Росії та офіційним захистом, а й був задіяний "Газпромом" до управління продажами газу в Україну через тіньову структуру "РосУкрЕнерго". Лише коли він втратив політичний дах із причин до кінця не відомих, його було заарештовано у січні 2008 року".
У тій же депеші на Wikileaks йдеться про те, що російські служби безпеки після "кольорових" революцій в Грузії і в Україні активізували роботу проти США та інших західних держав, яких вони звинуватили у підбурюванні протестів і поваленні правителів у Тбілісі та Києві.
"Співробітники спецслужб пильно стежать за офіційною присутністю там урядових структур США, ведуть за ними активне спостереження і навіть домагалися закриття американських гуманітарних програм на Північному Кавказі", - йдеться в документі.
"Сили МВС залучалися для переслідування і залякування учасників акцій протесту опозиції, а "розслідування" діяльності НДО із західною участю за надуманими звинуваченнями (на зразок використання піратського програмного забезпечення) блокували роботу цих організацій з досягнення оголошених цілей", - стверджують американські дипломати.
Загалом веб-сайт цими днями оприлюднив тисячі шматків із секретного листування американських дипломатів. У документах також міститься інформація про те, як американська адміністрація оцінює світових лідерів. Італійського прем'єр-міністра названо безпорадним та неефективним.
Американські офіційні особи назвали президента Франції Ніколя Саркозі - вразливим та авторитарним. Тоді як афганський лідер Хамід Карзай змальований як надзвичайно слабкий та підозріливий.
А один з американських дипломатів розповів, що лівійський лідер Муаммар Каддафі завжди мандрує зі "звабливою блондинкою" - українською медсестрою Галиною Колотницькою.
Прем'єр-міністр Владімір Путін згадується як "альфа-самець", а президент Медвєдєв, як ідеться далі, є лише помічником Путіна: "Він є Робіном Бетмена-Путіна".
Деякі американські політики і міжнародні діячі назвали злив таємного листування посольств США на сайті Wikileaks відповідником нападів 11 вересня 2001.
«Той скандал, який розгорається на наших очах, є безпрецедентним в історії світової дипломатії і матиме далекосяжні наслідки у вигляді як відставок та якихось поворотів зовнішньої політики, так і переслідування певних людей, які мали відверті розмови з американськими дипломатами. Те, що англійські журналісти назвали "кошмаром дипломатії і мрією істориків", звичайно, з одного боку, це жахливий провал американської дипломатії, а з другого боку, - це розкриття тих таємниць, яких треба було чекати 25 років дозовано, які б публікувалися у відкритій пресі через такий період, коли ці події вже нікого не чіпають. На сьогодні це матеріал, який торкається живих людей, сьогоднішніх діячів і, звичайно, він є надзвичайно болісним і небезпечним з багатьох причин», - прокоментував дипломат і письменник, колишній посол України у Сполучених Штатах Юрій Щербак.
«Сьогодні виплеск інформації, яка нараховує 243 тисячі донесень з посольств з усього світу і 8 тисяч директив державного департаменту, - це щось неймовірне, безпрецедентне і, звичайно, це нова віха в історії світової дипломатії. До речі, я з великим здивуванням зустрів і український слід у тих публікаціях», - сказав він.
Юрій Щербак розповів, що знайшов в опублікованих матеріалах також посилання на колишнього міністра внутрішніх справ Юрія Луценка, «який нібито американському послу розповідав, що Генеральна прокуратура вимагала від нього, щоб він заарештував Турчинова і Кожемякіна». «Я не знаю, наскільки це відповідає дійсності, навіть якщо таке повідомлення таємне було, це не виключено, що може бути і провокація, особливо враховуючи те, що зараз навколо Луценка ведуться різні дії, але, в принципі, це можливо. І я не думаю, що публікації, скажімо, донесень американських послів з Києва покращили настрій київським можновладцям, оскільки я собі можу уявити, які йшли інформації таємні щодо рівня корупції в Україні і щодо поведінки окремих державних діячів України», - додав дипломат.
За матеріалами ВВС, Української правди
Коментарі